איירסופט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הגהה, תחביר וניסוחים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קליעי קרמיקה דחוסה
כלי איירסופט מסוג m15a4 של Classic Army
שחקן איירסופט בעל כלי מסוג G36E

איירסופט או "סטרייקבול" (אנגלית: Airsoft) הוא ענף ספורט מודרני הדומה במקצת לפיינטבול, בו יורים המתחרים בכלים טעונים בכדורי קרמיקה דחוסה (לא מסוכנים במידה ומשתמשים בציוד מגן טוב) במשחק המדמה מלחמה. ישנם סוגים שונים של מערכות איירסופט, כגון מילסים (Military Simulation) מערכות DeathMatch, 'כבוש את הדגל' (Capture The Flag) או משחקים 'רגילים' שלמקבוצה נגד קבוצה. ציוד איירסופט המשמש בטורנירים ותחרויות דומה מאוד לציוד צבאי, ובצבאות מסוימים, בהם כוחות הביטחון בישראל, אף משמש לאימון חיילים.

משחק איירסופט

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתוצאה מהאיסור על אחזקת נשק חם, התפתחה ביפן תעשייה מפותחת של דגמי כלי נשק. כלי האיירסופט הראשונים הומצאו בשנות השבעים, כשהוכנס מנגנון לירי של כדוריות פלסטיק בקוטר 6 מ"מ המופעל בעזרת קפיץ נדרך, כלומר יש לדרוך לפני כל ירייה. כלים אלו נקראים בימינו "ספרינג" (Spring = קפיץ) והם אינם פועלים על חשמל או על גז. צלפים בריחיים באיירסופט גם פועלים כך, אך המהירות שונה לכן ההגדרה שונה גם כן. הספורט התפשט במהירות לסין, קוריאה, הונג קונג, ולפיליפינים וצבר פופולריות בעיקר בגלל המגבלות המוטלות על אחזקת כלי נשק במדינות אלו. בשנת 1981 הומצא בארצות הברית הפיינטבול, והפך נפוץ במערב, עקב הדמיון הרב בין ענפי הספורט, ועדיפות לפיינטבול במספר פרמטרים גבוהים האיירסופט כמעט ולא התפשט למערב. בשנות ה-90 הוכנסו שיפורים במנגנוני האיירסופט, והוכנסו לשימוש בין השאר כלי-איירסופט אוטומטיים חשמליים עם שכלול של מנגנון ההופ-אפ, מנגנון זה גורם לסבסוב הכדור כלפי מעלה ו, משפר את האווירודינמיקה והמומנט של הכדור כדי שיעוף רחוק יותר. לאחר מכן האיירסופט התחיל לחדור גם למערב, אך זמן רב עבר עד שהוכר כספורט חוקי בישראל על ידי התאחדות הקליעה.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב שחקני האיירסופט משחקים ב"שיטת האמינות", בה כל שחקן שנפגע, מרים את הכלי או את ידו, עובר ל"נקודת מתים" שנקבעה מראש ובכך מוציא עצמו מהמשחק. הנקודה המוגדרת מראש בדרך כלל נמצאת בטווח בטיחות מאזור של חילופי אש, כדי שהשחקנים שנפסלו יוכלו להוריד את אמצעי הבטיחות כמו מסכות ומגנים כדי לנוח, לשתות וכדומה. משתמשים בשיטה זאת על מנת שהמשחק יהיה מהנה וריאליסטי יותר. במשחקי איירסופט, בניגוד לפיינטבול, לא ניתן לראות את הפגיעות, לכן המשחק מבוסס בעיקר על אמון.

באיירסופט שלושה סוגי משחקים עיקריים:

 • תפוס את הדגל (Capture the flag) - לכל קבוצה יש דגל שנמצא במחנה שלה. מטרת הקבוצה השנייה היא לתפוס את הדגל בחשאיות ולהביא אותו אל הדגל שלה.
 • קרב קבוצתי (Team Deathmatch) - מטרת כל קבוצה היא פגיעה בחברי הקבוצה השנייה. הקבוצה המנצחת היא זו שפגעה בהכי הרבה שחקנים, או ששחקניה הם האחרונים שנשארו במשחק.
 • תרחישים צבאיים (MilSim - Military Simulation) - הדמיה צבאית בה משחזרים עד כמה שניתן קרבות מסוימים תוך לבישת מדים ושימוש בציוד אותנטי. אפשרות נוספת היא דימוי של תרחישים כגון שיחרור בני ערובה וכיבוש מפקדות.

בטיחות הרמה הבטוחה ביותר של ציוד מינימלי כדי להשתתף ברוב המשחקים כוללת זוג משקפי ANSI Z87.1 (השפעה-מדורגת) כדי להגן על העיניים של המשתתפים. לא ניתן לשחק עם משקפי שמש מכיוון שהם לא תוכננו לקבל פגיעות חזקות ועלולת להתנפץ לרסיסים. אם אין למשקפיים תקן או שיש ספק אם המשקפיים יעמדו בפגיעה, נבדקים המשקפיים בתחילת האירוע (המשחק) מטווח 0 על ידי הכלי החזק ביותר.

לא נמצאו הרבה פגיעות עיניים באיירסופט, וכמו כן מעולם לא היה מקרה של איבוד ראייה.

כמו כן ישנם מספר סוגי הגנה לשחקני האיירסופט:

1.משקפי מגן. (ראו למעלה)

2.מסיכת רשת חצי פנים-זוהי מסיכה שמגנה על כל השטח שמתחת לעיני השחקן כלומר האף הפה והשיניים.

3.מסכה מלאה-מסכה המכסה את כל פני השחקן.

4. מסיכת פיינטבול-אותו סוג מסיכה המשמש במשחק פיינטבול.

כלי איירסופט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי איירסופט פועלים במנגנונים שונים על מנת להעיף כדורי פלסטיק או קרמיקה שנקראים BB במשקל 0.12 - 0.43 גרם במהירות 200-600fps (או 60–180 m/s), תחמושת (במידה ואפשר לקרוא לה כך) אל הרג, שבמיגון מתאים אף אינה פוצעת.

יש להבדיל בין כלי איירסופט, צעצוע שאינו נשק כלל ומשמש לספורט בו מתבצע ירי על השחקנים, לבין רובה אוויר, כלי נשק היורה קליעי מתכת, בעיקר עופרת או פלדה, המסוגלים לפצוע ולהרוג, ומצריך רישיון. כלי איירסופט אינם מצריכים רישיון אבל מצריכים חברות מועדון ומותרים לילדים מגיל 13.רובים כאלה אינם יכולים להרוג.

סוגי הכלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שלושה סוגים עיקריים של כלי איירסופט:

 • מנגנון דריכה ידנית (Spring) - כלי עם מנגנון דריכה ידני המאפשר יריות בודדות. דריכה של הכלי מעלה כדור אחד בלבד לקנה ומכווצת את הקפיץ. הקפיץ משתחרר בלחיצה על ההדק ודוחס את האוויר בבוכנה שמעיף את הכדור מהקנה. בכלים מקצועיים יותר המהירות גבוהה ומאפשרת ירי חזק יחסית למנגנונים אחרים. רובי צלפים בריחיים, רפליקות זולות של אקדחים נקראות "ספרינג".
 • מנגנון חשמלי אוטומטי (AEG - Automatic Electric Gun) - כלי עם מנגנון חשמלי המאפשר ירי באופן אוטומטי או חצי-אוטומטי. מנוע חשמלי מניע מערכת גלגלי שיניים אשר מכווצת קפיץ וטוענת כדור לקנה; כאשר הקפיץ משתחרר הוא דוחס את האוויר הנמצא בתוך בוכנה ומעיף את הכדור דרך הקנה. מנגנון זה מאפשר ירי אוטומטי בקצב של בין 8 ל-30 כדורים לשנייה ואף יותר בכלים המשודרגים במנוע וגלגלי שיניים בהתאם.
 • מנגנון גז (GBB - Gas Blow Back, Gas Non Blow Back) - מנגנון המופעל על ידי גז דחוס המאוכסן במכלים סטנדרטיים המחוברים לכלי, או במכלים המובנים בתוך המחסנית\גוף הכלי. מנגנון זה בא לידי שימוש בעיקר בכלי איירסופט המדמים אקדחים או רובי צלפים בעלי מהירויות גבוהות מאוד, והם הריאליסטיים ביותר.

קיים מגוון רחב של כלים הפועלים במנגנון זה אשר נבדלים ביניהם גם בסוג גז שבשימוש (Green/Red Gas, Co2, Propane) וגם בסגנון ההפעלה של הכלי עצמו (בחלק מהאקדחים ורובי הסער מבוססי גז קיימת הדמיית הדף - Blow Back).

ציוד נוסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאיירסופט קיים ציוד נוסף אשר עוזר לכלי לעבוד, מוסיף לנוחות השחקן ושיפור יכולתו המשחקית או למיגון השחקן. ציוד הכרחי לדוגמה:

 • משקף, משקפיים או מסיכת מגן - נמצאים על הפנים ומונעים מהכדור להגיע לעיניים או כשמדובר במסיכה לאזור הפנים ובעיקר מונעת ממנו לפגוע ולהסב נזק לאחת השיניים.

ציוד משני לדוגמה:

 • כוונת הולוגרפית או טלסקופית - הכוונת עוזרת בכיוון מהיר של הכלי על המטרה או במקרה של כוונת טלסקופית מגדילה את המטרה כמו טלסקופ ובכך עוזרת בירי למרחק.
 • "שפצורים" (שפצור - שיפור צורה) - השפצורים, כגון ידיות הסתערות, דורגלים, מטולי רימונים ועוד, משמשים לשיפור יכולת השחקן לשלוט בכלי בנוחות או לעיתים מוסיפים יכולות (לדוגמה במטול רימונים).
 • וסט טקטי - הוסט מאפשר לאחסון מחסניות נוספות ועוד ציוד שקיים לשחקן. לפעמים הוסט צבוע בצבעי הסוואה.
 • מיגון פנים בנוסף למשקף - במידה והשחקן בוחר לשחק עם מיגון שמגן רק על העיניים, קיימת אפשרות של נזק לשיניים או לפנים. יש הרבה סוגים של מיגון פנים אך הנפוצים הם מבד ניופראן, מסיכת בלקלבה או רשת ממתכת (סטוקר) .

שדרוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב ניתן לשדרג כלי איירסופט על ידי הוספה או החלפה של חלקים פנימיים וחיצוניים כמו הצרת קנה (אשר עוזרת לדיוק מרבי, בעיקר ברוב"צ), אטימת טפלון ועוד. את המראה החיצוני אפשר לשנות על ידי החלפת חלקים (כמו מתפסים, קתות או אפילו גוף), וגם להרכיב אביזרים נוספים כגון כוונות, פנסים, משתיקי קול, ידית הסתערות וכן הלאה. בנוסף ניתן לשפר את ביצועי (מהירות הכדור, דיוק, קצב אש ועוד) כלי האיירסופט על ידי החלפת חלקים במנגנון ההפעלה שלהם (קפיצים, גלגלי שיניים, קנה פנימי, שסתומים וכו'), אך חשוב לציין כי "משתיק - קול " אינו אפקטיבי באיירסופט מפני שהרעש בא מהמנוע ולא מהקנה. ישנן מוסכמות על הגבלת מהירות שבה יעופו כדורי ה-BB. מגבלות אלה נועדו למנוע פציעות אצל השחקנים. נהוג למדוד מהירות של כדורי BB ברגל לשנייה (FPS - Feet Per Second) אך בארץ משתמשים בעיקר במטרים לשנייה (m/s). לרוב, ההגבלות לרובה חשמלי הם 140 מ"ש (מטר לשנייה), ולרובה צלפים ורובי ספרינג - 190 מ"ש. קצב אש של כלי ממוצע הוא בין 15 ל-25 כדורים בשנייה (900 - 1500 כדורים בדקה).

טווחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרבית כלי האיירסופט כיום ישנו מנגנון הופ-אפ מתכוונן אשר יוצר סבסוב של הכדור בעת הירי. סבסוב זה גורם ללחצי אוויר לפי אפקט מגנוס שנותנים כוח עילוי לכדור ומאפשרים לו לשמור על מסלול ישר לטווח ארוך. יש לכוון את ההופ-אפ לפי משקל הכדור ולפי מהירות הירי, והוא מאפשר טווח יעיל (כלומר טווח שבו הכדור שומר על מסלול שטוח) שנע מ-30 מטרים לכלים של 80 מטרים לשנייה עד 110 מטרים לכלים של 180 מטרים לשנייה.

סוגי מחסניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם הרבה סוגים של מחסניות, ביניהן מחסניות לכלי שעובד במנגנון חשמלי (AEG) וכלי שעובד על גז (GBB), לכל משפחה קיימת מחסנית שונה ולכל מחסנית יש קיבולת שונה. פירוט על הקיבולות של המחסניות של רובי AEG ושל מנגנונן:

 • היי קאפ - (באנגלית: High Cap, קיצור של High Capacity או קיבולת גבוהה), שבדרך כלל ניתן לאחסן בה בין 200 ל-470 כדורים.

מנגנון ותפעול: ישנו תא לאחסון כדורים שבו רוב הכדורים נמצאים, בעזרת סיבוב גלגל שיניים שנמצא בתחתית המחסנית מועברים כדורים לתא נוסף וקטן יותר ומועלים בעזרת קפיץ לחלק העליון של המחסנית ומשם כשהיא מחוברת לרובה נכנסים אליו. ליד התא הנוסף ישנו כמו כפתור שבלחיצה עליו הכדורים שנמצאים בתא משתחררים, וזאת על מנת למנוע מהקפיץ להתקלקל.

 • מיד קאפ - בה ניתן לאחסן בדרך כלל בין 80 ל-140 כדורים.

מנגנון ותפעול: במחסניות מיד קאפ קיים רק התא הקטן שבו מאוחסנים הכדורים. הכנסת הכדורים יכולה להתבצע רק עם מכשיר שנקרא "BB Loader" או "Speed Loader". אין גלגל שיניים בתחתית המחסנית מכיוון שהכדורים מאוחסנים אך ורק בתא שממנו הם עולים לרובה.

 • לואו קאפ או ריל קאפ - בה ניתן לאחסן בדרך כלל כ-30 כדורים כמו במחסנית לנשק חם, ומכאן נובע השם ריל קאפ (קיצור של "קיבולת אמיתית" באנגלית).

המנגנון והתפעול בריל קאפ זהים להם שבמיד קאפ.

ישנן מחסניות שיכולות להכיל עד כחמישה אלף כדורים .

איירסופט ברחבי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

איירסופט הוא ספורט חדש יחסית, כאשר המדינות המובילות בתחום הן בריטניה, ארצות הברית, יפן, הונג קונג, הפיליפינים, צרפת, רוסיה, איטליה וכמה ממדינות מזרח אירופה.

חוקי במדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בריטניה, ארצות הברית, יפן, הונג קונג, ישראל, הפיליפינים, צרפת, יוון, סודאן, ספרד, איטליה, רוסיה, שוודיה בריטניה, אוסטרליה, אוקראינה, אלבניה, בוליביה, בלגיה, ברזיל.
  ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איירסופט בוויקישיתוף