אינדקס ספלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גולגולת אנושית בתוך מכשיר מדידה. צילום משנת 1902

אינדקס ספליאנגלית: cephalic index) הוא היחס בין רוחבו המרבי של הראש לבין אורכו המרבי. לעיתים מוכפל הייחס ב-100 לשם נוחות.

מבחינה טכנית המרכיבים הנמדדים לצורך חישוב האינדקס מוגדרים כרוחב המרבי של העצמות המקיפות את הראש, מעל לעצמות הרקה (מאחורי עצם הלחי), והאורך המרבי בין הנקודה הבולטת ביותר בעצם המצח (בין הגבות) ובין הנקודה הבולטת ביותר בחלקו האחורי של הראש.

האינדקס הוגדר בידי הפרופסור לאנטומיה השוודי אנדרס רציוס (Anders Retzius) במחצית הראשונה של המאה ה-19 ונעשה בו שימוש באנתרופולוגיה פיזית לסיווג שרידים אנושיים שנתגלו באירופה. אמינותו ותועלתו של האינדקס עורערו בעקבות מחקריו של פרנץ בועז בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 והיחס המתואר באינדקס נחשב תוצאה של השפעות סביבתיות. בשנת 2002 טען צמד חוקרים אשר בחן מחדש את מקורותיו של בועז באמצעות טכניקות סטטיסטיות כי צורת הראש נקבעת באופן יחסי במידה רבה הודות לתורשה.[1]

כיום לא נעשה עוד שימוש באינדקס לבוגרים, אלא לשם תיאור הופעה חיצונית של יחידים. בנוסף, אין כל קשר בין האינדקס לבין התנהגות. מאידך, עדיין נעשה שימוש באינדקס להערכת גילם של עוברים לצרכים משפטיים או למעקב הריון, תחום בו הבדלים בצורות גולגולת שונות בין אוכלוסיות שונות עדיין נחקר.

אינדקסים ספליים מקובצים לקטגוריות הבאות:

  • "דוליכוספליים" (dolichocephalic), או "מאורכי ראש": האינדקס קטן מ-75% בקרב נשים ומ־65% בקרב גברים.
  • "מזוספליים" (mesocephalic), "מזוקרניאלים" (mesocranial), או "ראשים בינוניים": האינדקס בתחום שבין 75% - 80% בקרב נשים ובין 65% - 75% בקרב גברים.
  • "ברכיספליים" (brachycephalic), "ברכיקרניאלים" (brachycranial), או "קצרי ראש": האינדקס גדול מ-80% בקרב נשים ומ־75% בקרב גברים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Corey S. Sparks and Richard L. Jantz, "A reassessment of human cranial plasticity: Boas revisited", PNAS, November 12, 2002, vol. 99, no. 23; Ralph L. Holloway, "Head to head with Boas: Did he err on the plasticity of head form?", PNAS, November 12, 2002, vol. 99, no. 23