לדלג לתוכן

אינטגרציה אנכית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במיקרו-כלכלה וניהול אסטרטגי, המונח אינטגרציה אנכית או אינטגרציה מאונכת מתארת סוג של בעלות ושליטה בחברות, שבמסגרתה יש היררכיה של חברות ופעילויות הנמצאות בשליטה משותפת, כל חבר בהיררכיה מייצר מוצר שונה, ובהמשך התהליך המוצרים מאוחדים על מנת לספק מוצר סופי או צורך משותף. לרוב מדובר ביצרנים המייצרים את רוב או את כל החלקים וחלקי-משנה אשר מרכיבים את המוצר הסופי. המונח מושווה לאינטגרציה אופקית. אינטגרציה אנכית היא שיטה למניעת בעיית הסחטן.

אחת הדוגמאות הראשונות, הגדולות והמפורסמות היא של חברת קרנגי סטיל. החברה שלטה לא רק בבתי חרושת שבהם ייצרו פלדה, אלא גם במכרות שבהם ניתן היה לחצוב ברזל, במכרות פחם, באניות אשר הובילו את הברזל ובמסילות ברזל אשר הובילו את הפחם למפעל, בכבשנים שבהם הפחם מעובד, ועוד.

מונופול הצומח דרך אינטגרציה אנכית נקראת מונופול אנכי.

הסוגים השונים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שלושה סוגים של אינטגרציה אנכית: אינטגרציה אנכית אחורית, אינטגרציה אנכית קדמית, אינטגרציה אנכית מאוזנת.

  • באינטגרציה אנכית אחורית, החברה מייסדת חברות בנות המייצרות חלק מהתשומות המשמשות לייצור המוצר הסופי. דוגמה לארגון מסוג זה כוללת חברה לייצור צמיגים, חברה לייצור זכוכית וחברה לייצור מתכת אשר תהיינה בבעלותה של חברה לייצור מכוניות. השליטה בחברות בנות אלו נועדה לספק הספקה יציבה של תשומות ולהבטיח איכות עקבית במוצר הסופי. סוג זה היה הגישה העסקית העיקרית של פורד ויצרני מכוניות אחרים בשנות ה-20 של המאה ה-20, אשר ביקשו להקטין עלויות באמצעות ריכוז הייצור של המכוניות וחלקי המכוניות.
  • באינטגרציה אנכית קדמית, החברה מייסדת חברות בנות המפיצות או משווקות מוצרים ללקוחות או משתמשות במוצרים בעצמם. דוגמה לארגון מסוג זה היא רשת בתי קולנוע שבבעלותו של אולפן קולנוע.
  • באינטגרציה אנכית מאוזנת, החברה מייסדת חברות בנות אשר גם מספקות להן תשומות וגם מפיצות את התוצרת.

דוגמאות נוספות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחדים בתעשיית המוזיקה מאמינים כי אינטגרציה אנכית היא הדרך הטובה ביותר לשרוד בסביבה מודרנית, אחר-נאפסטרית. הרעיון הוא ליישם אינטגרציה מאונכת של חברת התקליטים עם תחנת רדיו המשדרת את אותו הז'אנר בשווקים מקומיים. פעולה זו תאפשר לחברה להפיק מוזיקה זולה יותר (זאת מפני שרבים מהגורמים המייקרים את מוצר הסופי דורשים תקנים לא הכרחיים הנדרשים על ידי תחנות הרדיו, וכן גם מערכת השידור הציבורי). כמו כן, אינטגרציה זו תבטיח כי חברת התקליטים תבין טוב יותר את צורכי המאזינים. התקווה היא שכל מה שחברת התקליטים תשדר ברדיו שלה, בהנחה שהרגלי ההאזנה והפצה של המוזיקה לא השתנה, תהיה להיט.

הבעיות והתועלת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם הטוענים כי אינטגרציה אנכית תפגע בסופו של דבר בחברה מפני שכאשר יצוצו טכנולוגיות חדשות בשוק, החברה תאלץ להשקיע מחדש בתשתיות שלה על מנת לשמור על המעמד שלה, יחסית למתחריה. עוד טוענים כי בימינו, כאשר הטכנולוגיות מתפתחות במהירות גבוהה, החברה תאלץ להשקיע בטכנולוגיות חדשות ולאחר מכן להשקיע מחדש בטכנולוגיות חדשות אף יותר, פעולות אשר אינן כדאיות לחברה מבחינה כלכלית. אולם, יתרונה של אינטגרציה אנכית היא האיכות והתיאום בין החלקים והמוצרים המיוצרים באותה החברה, דבר אשר מנמיך זמני דממה (פרקי הזמן בהן מכונה או מחשב אינם פועלים) ומוזיל עלויות תיקונים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]