לדלג לתוכן

אינטרנט אקספלורר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אינטרנט אקספלורר
Internet Explorer
הסמל של הדפדפן
הסמל של הדפדפן
העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית באינטרנט אקספלורר 11, במערכת ההפעלה Windows 10
העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית באינטרנט אקספלורר 11, במערכת ההפעלה Windows 10
העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית באינטרנט אקספלורר 11, במערכת ההפעלה Windows 10
מפתח מיקרוסופט (בעבר Spyglass)
מחזור חיים 16 באוגוסט 1995 – 15 ביוני 2022 (26 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 5.2.3 (16 ביוני 2003) עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת הפעלה Microsoft Windows (בעבר גם OS X וסולאריס)
נכתבה בשפות C++ עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון קנייני
קטגוריה דפדפן
Internet Explorer
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אינטרנט אקספלורראנגלית: Internet Explorer: בקיצור: אקספלורר, IE או MSIE) הוא דפדפן אינטרנט שפותח על ידי חברת מיקרוסופט ושווק כחלק ממערכת ההפעלה Windows.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של IE במוזאיק, דפדפן לא-מסחרי, שרישוי הקוד שלו לשימוש מסחרי נרכש על ידי חברת Spyglass. בשנת 1995, קנתה מיקרוסופט את רישוי הקוד לשימוש מסחרי של מוזאיק בחוזה לפיו תשלם לחברת Spyglass עמלה ותחלוק עמה את רווחיה משיווק הדפדפן.

IE3 היה הדפדפן הראשון בסדרה זו, ובו תמיכה ב-CSS. השיפורים שנעשו בו היו מרחיקי לכת, ואפשרו לו להתחרות אל מול נטסקייפ (Netscape). באותם ימים, ניסו מיקרוסופט ונטסקייפ לקבוע תקנים דה פקטו, לפני שהוקם ה-W3C וקבע תקנים רשמיים.

אינטרנט אקספלורר 1.5

IE לא היה דפדפן נפוץ במיוחד עד לגרסה 4, ששוחררה באוקטובר 1997 ושולבה במהדורת OSR2.5 של חלונות 95, ומאוחר יותר כחלק מובנה ממערכת ההפעלה חלונות 98, שילוב שזכה לביקורות רבות. גרסה 5, ששוחרה בספטמבר 1998, הביאה איתה שיפורים רבים, וביניהם תמיכה בטקסט דו-כיווני, XML ו-XSL.

ב-1996 יצאה לראשונה גרסה של התוכנה למחשבי מקינטוש. בין השנים 1997 ל-2003, במסגרת הסכם בין מיקרוסופט לאפל, היה אינטרנט אקספלורר דפדפן ברירת המחדל במערכות הפעלה של מקינטוש. ב-2003 הוציאה אפל את דפדפן Safari כדפדפן ברירת המחדל במחשבי מקינטוש, אז הוציאה מיקרוסופט את הגרסה האחרונה של אינטרנט אקספלורר למקינטוש.

גרסה 6 יצאה באוקטובר 2001, יחד עם מערכת ההפעלה Windows XP. גרסה זו עודכנה עדכון עיקרי גדול במסגרת SP2 ל-Windows XP.

גרסה 7 יצאה באוקטובר 2006. הגרסה כוללת שיפורים ביכולות האבטחה, הוספת גלישה בטאבים, קורא RSS ושיפור במנוע הרינדור של הדפדפן. הגרסה זמינה בשתי מהדורות: הראשונה, מיועדת ל-Windows Vista. השנייה, מיועדת ל-XP, ומכילה שיפורים בדפדפן (הוספת יכולות) ושיפורים בתחום האבטחה.

גרסה 8 הסופית יצאה ב-19 במרץ 2009. בין החידושים בגרסה זו נמנים אפשרויות חיפוש נוספות, אבטחה מוגברת, מאיצי גלישה, שינויים בשורת הכתובת ובהשלמה האוטומטית, הפרדת לשוניות על ידי צבעים שונים ושחזור לשוניות. גרסה 8 תומכת בכ-25 שפות, לרבות עברית.

גרסה 9 יצאה ב-14 במרץ 2011. השינויים העיקריים בגרסה זו לעומת הגרסאות הקודמות הם במהירות הגלישה ובכך שהיא הגרסה הראשונה אשר אינה זמינה לשימוש ב-Windows XP אלא ב-Windows Vista SP2 וב-Windows 7 בלבד.

גרסה 10 הושקה ב-26 באוקטובר 2012 למערכת ההפעלה Windows 8 ו-Windows Server 2012 בלבד. ב-26 בפברואר 2013 נוספה תמיכה גם ל-Windows 7. בגרסה זו שופרה התמיכה בתקני האינטרנט החדשניים, כולל תמיכה בגרדיאנטים (מעברי צבע) של CSS3.

גרסה 11 ל-1.Windows 8 הושקה ב-17 באוקטובר 2013, וב-7 בנובמבר 2013 ל-Windows 7.

מיקרוסופט אדג', שנחשף לראשונה בכנס מפתחים שנערך באפריל 2015,[1] החליף את אינטרנט אקספלורר כדפדפן ברירת המחדל ב- Windows 10.

על פי מיקרוסופט, הופסק פיתוח תכונות חדשות לאינטרנט אקספלורר, אך תימשך התמיכה בו בגרסאות Windows הכוללות אותו. באוגוסט 2020 הודיעה מיקרוסופט כי החל מ-17 באוגוסט 2021 תפסיק סביבת העבודה של מיקרוסופט 365 לתמוך בדפדפן[2]. ב-19 במאי 2021 מיקרוסופט הכריזה על הסרת הדפדפן לחלוטין מכל גרסאות חלונות 10 ביוני 2022[3].

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינטרנט אקספלורר משולב באופן קבוע במערכת ההפעלה Windows. בעבר הוא שווק בחינם גם עבור Mac OS X וסולאריס, אך גרסאות אלה אינן מתוחזקות יותר. IE מופיע כדפדפן ברירת המחדל במערכות Windows של מיקרוסופט החל מגרסת Windows 98 ועד Windows 7.

נגישות ושימושיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון ש-IE מהווה חלק ממערכת ההפעלה, הוא עושה שימוש בכלי הנגישות אותם מספקת מערכת Windows.‏ IE כולל ממשק לגישת FTP, הדומה במבנהו ובצורת השימוש בו ל-Windows Explorer. עם זאת, כחלק מההרחקה של גרסה ה-7 ממערכת ההפעלה, הופשט מאוד ממשק ה-FTP, כשהמשתמש מופנה לפקודה באפשרויות התוכנה שטוענת את ה-FTP ישירות ב-Windows Explorer.

היכולת לחסום חלונות קופצים (חלונות הנפתחים בניגוד לרצונו של המשתמש באמצעות JavaScript) הוכללה לראשונה בגרסה 6, SP2. עדיין, אתרים רבים מצאו דרכי עקיפה למנוע החסימה של הגרסה הזו. עם גרסה ה-7 שודרג החוסם לסכל גם את הפתחים הללו ונוספה תמיכה בכרטיסיות.

אבטחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת האבטחה של IE מבוססת על חלוקת אתרי האינטרנט לקבוצות על בסיס תנאים מסוימים. השיטה מאפשרת מניעה של שימוש במגוון רחב של אפשרויות באתרים מסוג מסוים, אך גם הגבלת אפשרויות ספציפיות. עדכוני האבטחה באינטרנט אקספלורר 7 שרץ תחת ויסטה, כוללות אפשרות להרצה מבודדת של הדפדפן על כל תכניו, כך שלא הדפדפן ולא האתרים שמוצגים בו יכולים לגשת ולפגוע במערכת ההפעלה או במחשב, וכך מצטמצמת אפשרות הפגיעה במחשבו של המשתמש ללא אישורו[4]. בגרסת IE7 ל-Windows XP ישנם שיפורים גם בטיפול ובעבודה עם ActiveX, רמת אבטחה גבוהה יותר שמיועדת להגן על המערכת ולמנוע הרצה בלתי מורשית של מזיקים.

עדכוני אבטחה ותיקונים לקוד מתפרסמים אחת לתקופה באתר Windows Update. מאוקטובר 2006, העדכונים זמינים רק למערכות Windows XP ומעלה.

תמיכה בתקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינטרנט אקספלורר 9 תומך כמעט לגמרי ב-HTML 4.01, CSS 2, XML 1.0, ו-DOM רמה 1, עם פערי מימוש מינוריים. בנוסף, תומך באופן חלקי בלבד ב-CSS 3, HTML 5 ו-DOM רמה 2.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבטחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

IE זוכה לכמות גבוהה של ביקורת, הנוגעת לרוב ברמת האבטחה: חלק נרחב מהסכנות הקיימות באינטרנט (ובהן דואר זבל, וירוסים, Spyware ו-Adware) עושות שימוש, לפחות באופן חלקי, בפרצות האבטחה הרבות הקיימות ב-IE. משתמשים ובוני אתרים רבים טוענים כי חברת מיקרוסופט לא עושה די על מנת לתקן את פרצות האבטחה בדפדפן בפרק זמן סביר. ישנן מספר חברות המנהלות בסיסי נתונים ובהם רישום פרצות האבטחה ב-IE שטרם פורסם עבורן תיקון. נכון ליוני 2005, ישנן בין 20 ל-27 פרצות אבטחה ב-IE ל-Windows XP SP2, ו-146 פרצות ב-IE6 ל-Windows 2000 SP4.

רבים קיוו כי IE 7 ישפר את תדמית הדפדפן בשל היותו מאובטח יותר, אך לא כך היה הדבר - בדפדפן חורי אבטחה רבים, והוא לא מצליח לענות על דרישות השוק בצורה מלאה.

הרחבת תקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות אחרות, שמקורן בעיקר בבוני ומפתחי אתרים ותוכנות המבוססות על עיצוב אינטרנט, נוגעות לחוסר התמיכה של IE בסטנדרטים. IE תומך ברמה מסוימת במספר טכנולוגיות תקניות, אך הוא סובל מחוסר התאמה מלאה, ובכך גורם לעלייה במספר המפתחים המתלוננים. גידול זה הוא אחד הגורמים לירידת נתח השוק של IE ולעלייתם של דפדפנים אחרים, המספקים תמיכה טובה יותר בתקנים (מוזילה פיירפוקס, למשל).

IE יצר מגוון רחב של הרחבות לתקנים, ביניהם HTML,‏ CSS ו-DOM. כתוצאה מכך, דפים רבים שפותחו בהתאמה לאקספלורר, נצפו כראוי אך ורק בו. על אף שגם הדפדפן Netscape Navigator היה אחראי ליצירתן של הרחבות בלתי תקניות רבות, מבקריה של חברת מיקרוסופט רואים בכך מקרה נוסף של EEE‏ (embrace, extend and extinguish), שיטה שבאמצעותה מיקרוסופט מסלקת מתחרים מן השוק בכך שהיא מאלצת אותם לעשות שימוש בטכנולוגיות שפיתחה מיקרוסופט עצמה.

דפדפני מעטפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים בשוק דפדפנים שמתבססים על מנוע התצוגה של אינטרנט אקספלורר, כגון מקסתון. דפדפנים אלו אינם עצמאיים ותלויים בדפדפן אינטרנט אקספלורר שמותקן על המכונה וחשופים לאותן בעיות אבטחה, ובמידה שהמשתמש בוחר שלא לעדכן את הגרסה של אינטרנט אקספלורר שמותקנת אצלו מקומית על המכונה, הוא עשוי למצוא את עצמו משתמש בגרסה חדישה יחסית של המעטפת, כאשר מתחת למכסה המנוע עדיין מדובר בגרסה ישנה ולא מאובטחת של אינטרנט אקספלורר 6.

נתח שוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינטרנט אקספלורר היה הדפדפן הנפוץ ביותר באינטרנט החל מ-1999, שיא אחוז השימוש בו היה כ-95% ב-2002 ו-2003, אם כי החל משנת 2004 צונח באופן עקבי נתח השוק שלו לטובת דפדפנים אחרים. נכון לינואר 2019, אחוז השימוש בדפדפן מוערך בכ-2.7%, כאשר המתחרה העיקרי שלו, גוגל כרום הוא הדפדפן הנפוץ ביותר, עם נתח שוק המוערך בכ-60%[5].

הסרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיבה לכך שלא ניתן להסיר את IE במערכות הפעלה ישנות (Windows Vista ומטה) היא שהוא נמצא ב-Ring 0 שבה שוכנת גם הליבה של מערכת Windows.

במערכת ההפעלה Windows 7 ישנה אפשרות להסרת IE בעקבות תלונות שנתקבלו באיחוד האירופי.

האפשרות להסיר את IE ממערכת Windows הועלתה לראשונה כשהתגבר משבר האמון בדפדפן. מבקרי הדפדפן טענו שיש לאפשר למשתמש לממש את זכותו להסיר את IE כמו כל תוכנת מחשב אחרת.

אחד מטיעוניה של חברת מיקרוסופט במהלך משפט שנערך בנידון היה שהסרת IE ממערכת Windows עשוי לפגום ביציבות המערכת, ושהסרת הדפדפן לא תאפשר שימוש ב-Windows Update, ובכך תשאיר את המשתמש ללא עדכוני אבטחה קריטיים למערכת ההפעלה. עם זאת, הוכח שהסרת IE ממערכת Windows 98 לא פוגעת כלל בתפקוד מערכת ההפעלה[6]. עורך הבדיקה יצר תוכנה המסירה את הדפדפן, הידועה בשם 98lite/XPLite. מיקרוסופט טוענת כי התוכנה לא הסירה את כל הקבצים השייכים ל-IE, והשאירה קובצי DLL רבים מאחור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינטרנט אקספלורר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ צחי הופמן, ‏מיקרוסופט הציגה את הדפדפן החדש שלה: Edge, באתר גלובס, 30 באפריל 2015
  2. ^ עידן בן טובים, ‏לצערו של אף אחד: מיקרוסופט הורגת רשמית את אינטרנט אקספלורר, באתר Geektime‏, 19 באוגוסט 2020
  3. ^ Microsoft will truly, finally kill off Internet Explorer in June 2022, Engadget (באנגלית אמריקאית)
  4. ^ Internet Explorer Protected Mode, באתר של מיקרוסופט על אודות Windows
  5. ^ אתר StatCounter
  6. ^ [1]