אינטרנט וחברה (תוכנית לימודים באוניברסיטה העברית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-dialog-question.svg חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעת מניח/ת תבנית זו. אתם מוזמנים להרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, או להסביר את חשיבותו בדף השיחה שלו.
מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי ויקיפד/ית עם זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק (התבנית הוצבה בתאריך 7.12.17).

תוכנית אינטרנט וחברה באוניברסיטה העברית בירושלים היא תוכנית מצטיינים בינתחומית לתואר ראשון אשר הוקמה בשנת 2017 על ידי פרופ' נעם ניסן, שעומד בראשה וע"י פרופ' גל אלידן, פרופ' רונן פלדמן ופרופ' לימור שיפמן.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית מבקשת להכשיר את המנהיגים אשר ישפיעו על תצורתה העתידית של המדיה הדיגיטלית והפעולה החברתית שהיא מאפשרת. בוגרי התוכנית מיועדים להשתלב במגוון תפקידים במגזר הפרטי והציבורי אשר במרכזם יעמוד הממשק בין טכנולוגיה ומשתמשיה; לדוגמא כמנהלי מוצר בחברות היי-טק, מדעני נתונים, חוקרי חברה בהיבטים טכנולוגיים, ועוד. במהלך הלימודים, רוכשים הסטודנטים ידע נרחב במגוון נושאים – טכנולוגיים, אנליטיים, חברתיים, כלכליים, משפטיים ואתיים. ידע זה מבסס הבנה מעמיקה וכוללת של התמורות בעולם הטכנולוגיה, התקשורת והרשתות של השנים האחרונות, ומקנה לסטודנטים כלים להכוונת ההתפתחות העתידית של תחומים אלו.

מסלול דו חוגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן ללמוד בתכנית רק במסלול דו חוגי, בצירוף חוג לימודים נוסף. החוג הנוסף יכול להיות כל חוג לימודים הניתן על ידי האוניברסיטה. תכנית הלימודים בנויה כך שסטודנטים אשר החוג השני שלהם הוא תקשורת, פסיכולוגיה, סטטיסטיקה, כלכלה, מנהל עסקים, מתמטיקה, או מדעי המחשב יוכלו לסיים תוך שלוש שנים, אך התוכנית מעודדת גם שילוב עם חוגים אחרים. התוכנית מתקיימת בשני הקמפוסים של האוניברסיטה העברית, הר הצופים וגבעת רם, ובכך נהנים הסטודנטים המשתתפים משני עולמות התוכן של האוניברסיטה.

התנסויות מעשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך הבנה כי רשת האינטרנט הינה יציר אנושי חדש למדי ותהליך ההבנה שלה נמצא בחיתוליו וכי אין תחליף להתנסות מעשית עם מגוון משתנה של תהליכים, אפשרויות, אפליקציות, תכונות ואירועים הקשורים לרשת, במהלך התוכנית משתתפים הסטודנטים בהתנסויות מעשיות:

  • קורס ביזמות אינטרנט שמהווה את גולת הכותרת של לימודי השנה השלישית, במסגרתו עובדים צוותי הסטודנטים על יצור רעיונות לעסקים חדשים באינטרנט, על ניתוח הסביבה הרלוונטית למיזם, על האסטרטגיה העסקית ועל פיתוח תכנית אופרטיבית להקמתו ותפעולו. בנוסף מפתחים הסטודנטים אבטיפוס של המוצר/שרות אשר בבסיס המיזם.
  • סמינר בניית קהילות מקוונות, במסגרתו יתנדב כל סטודנט במרחב רשתי שיבחר.
  • התמחות (סטאז') במהלך חודשי הקיץ בחברות מסחריות וגופים ציבוריים.

המחזור הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחזור הראשון של התוכנית כולל 19 סטודנטים המשלבים חוגים ממגוון רחב: מדעי המחשב, תקשורת, כלכלה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, משפטים, סטטיסטיקה, פסיכולוגיה ומנהל עסקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]