אינסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אינסליםאנגלית: Incels) הם תת-תרבות רשתית של גברים הטרוסקסואלים שלא מסוגלים למצוא פרטנר מיני או רומנטי חרף רצונם. הביטוי Incels הוא קיצור של involuntary celibates - מתנזרים שלא מרצון. לרוב אינסלים מאשימים את כל המין הנשי בשטחיות ומשיכה מינית למראה גברי מסוים מאוד.

מכון SPLC, גוף העוקב אחר ארגוני שנאה בארצות הברית, מגדיר את קהילת האינסלים כחלק מ"עולם של עליונות גברית ברשת" שמקורו בסדנאות לאומנות הפיתוי: "הקבוצות הללו משפילות ופועלות לדה-הומניזציה של נשים, ולעיתים קרובות קוראות לאלימות פיזית מינית נגדן. האידאולוגיה של העליונות הגברית מתבטאת בכמה צורות ברשת, ואינסל היא אחת מהצורות החדשות יותר". הארגון הוסיף את האינסלים לרשימת קבוצות השנאה.

מאמר ב"אטלנטיק" השווה את הרדיקליזציה שעוברים צעירים בפורומים של אינסלים, לרדיקליזציה של צעירים המתגייסים למדינה האסלאמית. "כיום האינסלים יכולים להתאחד ברשת ולמצוא אחרים שיחזקו את הטענות שלהם ויעודדו אותם לפעול [...] הקהילות האלה הופכות, כמו דאעש, לכלים למחיקת מצפון, בהם הלוזרים הבודדים עוברים דסנסיטיזציה".[1]

דיונים בפורומים של אינסלים מאופיינת לרוב בטינה מוסרית, מיזנתרופיה, רחמים עצמיים, שנאה עצמית, מיזוגיניה, גזענות, תחושת זכאות למין, ותגובות של בין הכלה למתן לגיטימציה לאלימות כלפי אנשים פעילים מינית. המלכ"ר Southern Poverty Law Center האמריקאי תיאר את התופעה כחלק ממערכת העליונות הגברית ברשת.

לפחות ארבעה מקרי רצח המוניים, שנסתיימו ב-45 קורבנות, נתבצעו בצפון אמריקה על ידי גברים שזיהו עצמם כאינסלים, או שהזכירו אנשים הקשורים לתנועה בכתביהם הפרטיים, או את התבטאויותיהם ברשת. לדוגמה, הטבח בסנטה ברברה בקליפורניה ב-2014 נעשה בידי אליוט רוג'ר, שרצח שישה בני אדם לפני שנהרג בעימות עם שוטרים. לפני כן היה נוהג לעלות לרשת סרטונים שבהם הוא מדבר על בדידות ודחייה על ידי נשים כמניע לרצח שהוא יבצע. האחרון שבהם צולם באותו היום בו ביצע את הטבח ובו הוא גם דיבר על הטבח שהוא עומד לעשות[2]. כנגד קהילות האינסל הושמעה לא פעם ביקורת על ידי התקשורת ועל ידי חוקרים בהיותה מיזוגינית, מעודדת אלימות, וכן מפיצה עמדות קיצוניות בקרב חבריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינסל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.