לדלג לתוכן

איסט ביי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבט מהאוויר על איסט ביי

איסט בייאנגלית: East Bay, מילולית: "מזרח המפרץ") הוא האזור המזרחי של אזור מפרץ סן פרנסיסקו במדינת קליפורניה שבארצות הברית, הכולל ערים לאורך החופים המזרחיים של מפרץ סן פרנסיסקו ומפרץ סן פבלו, ויושב על המחוזות סולאנו, אלמדה וקונטרה קוסטה.

האזור גדל וכלל קהילות בפנים הארץ במחוזות אלמדה וקונטרה קוסטה[1] עם אוכלוסייה של כ-2.5 מיליון ב-2010, וזהו תת-האזור המאוכלס ביותר באזור המפרץ.[2]

אוקלנד היא העיר הגדולה ביותר באיסט ביי והשלישית בגודלה באזור המפרץ (אחרי סן פרנסיסקו וסן חוזה), ומשמשת כמרכז תחבורה מרכזי לחוף המערבי של ארצות הברית, והנמל שלה הוא הגדול ביותר בצפון קליפורניה.

האוכלוסייה הגדלה הובילה לצמיחתן של פרוורים גדולים כמו אלמדה, ברקלי, קונקורד, אמריוויל, פרימונט, ליברמור, פליזנטון וסן רמון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שהפיתוח הראשוני באזור המפרץ הרחב יותר התמקד בעיקר בסן פרנסיסקו, מפרץ החוף המזרחי של קליפורניה הגיע לגדולה באמצע המאה ה-19 כחלק של אזור המפרץ הנגיש ביותר ביבשה ממזרח. מסילת הרכבת הטרנס-יבשתית הושלמה ב-1869, עם הקצה המערבי שלה ברציף הארוך של אוקלנד שזה עתה נבנה, והעיר החדשה אוקלנד התפתחה במהירות לנמל ימי משמעותי, הנמל הגדול ביותר של אזור המפרץ ונמל שילוח המכולות החמישי בגודלו[3] בארצות הברית בשנת 1868, אוניברסיטת קליפורניה הוקמה מהמכללה הפרטית של קליפורניה ונבנה באזור קמפוס חדש שהפך לימים לאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. באופן יחסי המפרץ המזרחי לא נפגע ברעידת האדמה בסן פרנסיסקו ב-1906, מה שגרם לפליטים רבים להגיע לאזור, שהמשיך לצמוח במהירות.

שירות מעבורות ימי היה אמצעי התחבורה העיקרי בין שני צדי המפרץ, וככל שגדל המפרץ המזרחי, כך גדל גם הצורך לחבר אותו יבשתית לחלקו המערבי ולסן פרנסיסקו, מה שהוביל להשלמת גשר גשר המפרץ סן פרנסיסקו–אוקלנד ב-1936, שבנייתו נבחנה כבר בעידן הבהלה לזהב.

אוכלוסיית האזור הוכפלה בין 1940 ל-1960, ושוב הוכפלה עד 2000. השלמת מנהרת קלדקוט ב-1937 דרך רכס גבעות ברקלי גרמה להתפשטות הצמיחה מזרחה, שם הייתה קרקע לא מפותחת. בערים בעמק דיאבלו, כולל קונקורד, האוכלוסייה גדלה פי עשרה או יותר בין השנים 1950 ל-1970. בשנת 1972 הוספה מערכת רכבות ה-BART (ראשי תיבות: "תחבורה מהירה באזור המפרץ") ועודדה פיתוח באזורים מרוחקים יותר ויותר של המפרץ המזרחי. כיום, העמקים שממזרח להרי ברקלי מכילים קהילות פרבריות עשירות כמו סן רמון, וולנאט קריק ופלזנטון.

איסט ביי אינו אזור מוגדר רשמית, מלבד היותו מתואר כאזור הכולל את מחוזות אלמדה וקונטרה קוסטה. ככל שהפיתוח נע מזרחה, אזורים חדשים מתווספים להגדרה המורחבת שלו. בשנת 1996, רכבת ה-BART הוארכה מזרחה מהתחנה הסופית שלה בקונקורד לתחנה חדשה בפיטסבורג, ששילבה באופן סמלי את הקהילות החדשות בדלתה של סקרמנטו-סן חואקין (אנ') - פיטסבורג ואנטיוק[4] שהתווספו כאזורים מורחבים של איסט ביי. מעבר לגבולות מחוז אלמידה, האוכלוסייה הגדולה של טרייסי היא קהילת יוממות, ואנשיה נוסעים דרך האזור או אליו.

תרבות וסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזור מופץ עיתון שבועי בחינם, איסט ביי אקספרס, המדווח על התרבות והפוליטיקה של האזור במשך למעלה מ-30 שנה, והשפיע על זיהויו של האיסט ביי כאזור מוגדר תרבותית. הירחון East Bay Monthly, עיתון חינמי נוסף, רואה לאור מאז 1970. רשת התקשורת USA Today הפעילה במהלך שנות ה-80 המוקדמות עיתונים אזוריים, כאשר העיתון של האזור נקרא East Bay Today.[5][6]

פסטיבל סולאנו אווניו סטרול הוא פסטיבל הרחוב הוותיק והגדול ביותר באזור מפרץ סן פרנסיסקו המורחב, והוא מתקיים מדי ספטמבר ברובע הקניות של השדרה הגדולה סולאנו, המחברת בין הערים אולבני וברקלי.

המוזיאונים העיקריים כוללים את מוזיאון אוקלנד של קליפורניה, היכל המדע לורנס ומרכז החלל והמדע צ'בוט.

בשנת 2012 כונתה העיר העיקרית באזור, אוקלנד, "עיר החטאים החדשה", זאת בעקבות ריבוי מועדוני הלילה והברים שנפתחו בעיר ומושכים אליה אזרחים רבים.

מחוז הפארקים האזוריים של איסט ביי מפעיל למעלה מחמישים פארקים, רבים מהם מורכבים משטח משמעותי של שטחים פראיים רבים בסמוך למרכזים עירוניים. הפארק האזורי טילדן הוא אחד הפארקים האזוריים הגדולים ביותר (2,000 דונם (8.1 קמ"ר)) הממוקם סמוך למרכז העירוני של ברקלי. הפארק האזורי בריונס, בשטח של 5,000 דונם, הוא פארק פראי גדול נוסף ליד מרכז עירוני וולנאט קריק.

לאיסט ביי יש היסטוריה פוליטית עשירה. אחת התנועות המהפכניות שנוסדו באוקלנד הייתה הפנתרים השחורים.[7][8][9][10]

באיסט ביי נמצאות רבות מהמסעדות שהיו מרכזיות ביצירת המטבח הקליפורני, כולל Chez Panisse.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזור כלכלה מעורבת של שירותים, ייצור ועסקים קטנים וגדולים. המטה של מספר עסקים מוקם באזור, בין היתר קייזר פרמננטה, שברון וסייפוויי.[11]

הברית לפיתוח כלכלי לאיסט-ביי נוסדה על ידי מחוז אלמידה בתור המועצה המייעצת לפיתוח כלכלי בשנת 1990 כשותפות ציבורית/פרטית, שמטרתה לקדם את מזרח המפרץ כאזור חשוב לפיתוח כאשר מחוז קונטרה קוסטה הצטרף ב-1996.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 404, Default (באנגלית)
 2. ^ Home | Association of Bay Area Governments, abag.ca.gov
 3. ^ טבלה
 4. ^ North Concord / Martinez | bart.gov, www.bart.gov
 5. ^ AJR - The Oakland Tribune Rides Again, web.archive.org, ‏2014-10-10
 6. ^ Sharpton to Deploy MSNBC on "Battlefield" | The Maynard Institute for Journalism Education, web.archive.org, ‏2013-05-21
 7. ^ Donna Jean Murch, Review of Living for the City: Migration, Education, and the Rise of the Black Panther Party in Oakland, California, Contemporary Sociology 42, 2013, עמ' 134–135
 8. ^ APA PsycNet, psycnet.apa.org (באנגלית)
 9. ^ San Francisco, University of California Press, 2020-10-06, עמ' 121–189
 10. ^ The Campus and the Street: Race, Migration, and the Origins of the Black Panther Party in Oakland, CA
 11. ^ EDA | East Bay Economic Development Alliance | About the East Bay EDA, web.archive.org, ‏2011-12-13