אירוס ארץ-ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אירוס ארצישראלי)
קריאת טבלת מיוןאירוס ארץ-ישראלי
Iris palaestina 2.JPG
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד פסיגיים
סדרה: אספרגאים
משפחה: אירוסיים
סוג: אירוס
מין: אירוס ארץ-ישראלי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Iris palaestina
בואסייה, 1882
עונת פריחה
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

אִירוּס אֶרֶץ־יִשְׂרְאֵלִי או אִירִיס אֶרץ־יִשְׂרְאֵלִי (שם מדעי: Iris palaestina) הוא מין של אירוס ממשפחת האירוסיים האנדמי לישראל וסביבתה הקרובה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "אירוס" מוזכרת בשני מקורות שונים: האחד - בגמרא שם מופיע השם "אירוס" פעם אחת כשם של צמח כלשהו; השני - במיתולוגיה היוונית שם מתוארת האלה איריס, אלת הקשת בענן, אשר שלל צבעי הפרח מזכירים את מגוון צבעיה. מסיבות אלה אימצה ה"וועדה לשמות צמחים שליד האקדמיה ללשון העברית" את השם "אירוס" כשם העברי הרשמי של הפרח.

האירוס ידוע בפרחים מרהיבי-עין, ולפיכך תורבתו ממנו מינים רבים וטופחו כפרחי קטיף וכצמחי נוי. בנוסף לכך, כבר בתקופת המקרא שימש הפרח כדגם לעיטור, וכיום הוא מופיע בסמלה של תנועת הצופים ובסמלה של החברה להגנת הטבע.

לאירוס כ-200 מינים; כל המינים בישראל הוכרזו כמינים מוגנים[2]. הסוג אירוס ארץ־ישראלי (שם מדעי - Iris palaestina) הוא גאופיט ממשפחת האירוסיים, בסוג אירוס, בתת-הסוג סקורפאירוס (Scorpiris).

מבנה הפרח ואבריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוס ארץ־ישראלי הוא צמח נמוך, המגיע לגובה של 10–15 ס"מ. עלי הצמח ערוכים בשני טורים נגדיים, מבריקים, דמויי סרגל וקצה העלה ישר או מקושת לאחור.

זהו צמח הנקרא גאופיט - בעל בצל. הבצל יוצר בצלצולים ברבייה וגטטיבית, ולכן לעיתים הוא גדל בגושים קטנים.

עמוד התפרחת נושא פרח אחד או שניים. הפרחים גדולים, קוטרם 5–9 ס"מ. הפרח הוא דו מיני. צבעו לבן–קרם (באזור דרום הארץ, שדרות-להב, משתנה צבעו של הפרח לתכלת). הפרח ריחני, מפריש צוף, ומואבק על ידי חרקים.

אברי הפרח, העלים והפרחים, מונים כפולות של שלוש:

מבנה הפרח ייחודי; בסיסו עטוף בחפה (עלה בצורת חופה) העוטפת כליל את הפרח בעודו ניצן. הפרח עצמו מחולק באופן שווה וסימטרי ל-3 חלקים זהים, הניצבים כמעט בזויות של 120 מעלות זה לצד זה. כל חלק כזה כולל עלה-עטיף חיצוני אחד, עלה-עטיף פנימי אחד, אבקן אחד ועלי אחד.

תקופת הפריחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוס ארץ־ישראלי פורח בחורף, מחודש דצמבר עד לחודש אפריל. ימי הפריחה של כל פרח הם בין יום אחד לשבוע. מכיוון שתקופת הפריחת קצרה, הצמח מוגן.

אזורי הפריחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוס הארצישראלי גדל בקרקעות גירניות למרגלות ההרים. בישראל אזורי הפריחה הם: גליל עליון וגליל מערבי, גליל תחתון, עמק יזרעאל וגלבוע, כרמל, רמות מנשה והשרון, מישור החוף וגוש דן, הרי יהודה והשפלה, ושומרון.

תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]