אירוקוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אירוקוֹי
דגל האירוקוי
דגל האירוקוי
אוכלוסייה
125,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית ניו יורק אוקלהומה ויסקונסין 80,000
קנדהקנדה קנדה דרום קוויבק ודרום אונטריו 45,000
שפות
אנגלית; צרפתית;מוהוק;אונידה;אונונדגה;קאיוגה;סנקה
דת
הבית הארוך
קבוצות אתניות קשורות
אינדיאנים

האירוֹקוֹיאנגלית: Iroquois; בשפתם הוֹדֶנוֹשוֹנִי Haudenosaunee; גם "חמש האומות"; "שש האומות"; "אנשי הבית הארוך") הם קבוצת שבטים ילידי אמריקה באמריקה הצפונית הכוללים כיום שישה שבטים:

  • מוהוק (Mohawk)
  • אונידה (Oneida)
  • אונונדאגה (Onondaga)
  • קאיוגה (Cayuga)
  • סנקה (Seneca).
  • השבט השישי, הטוסקארורה (Tuscarora), הצטרף לאיחוד מאוחר יותר.

האירוקוי הוא שמם באנגלית. בשפתם הם מכנים את עצמם הוֹדֶנוֹשוֹנִי (Haudenosaunee).

הקבוצה שוכנת בעיקר בצפון-מזרח ארצות הברית, במדינות ניו אינגלנד, בניו יורק, בפנסילבניה ובדרום קנדה, בפרובינציות קוויבק ודרום אונטריו. כיום מונים שבטי האירוקוי כ-125,000 נפש, מתוכם כ-45,000 בקנדה והיתר בארצות הברית.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשם "אירוקוי" כמה מקורות אפשריים:

לפי שיטה אחת, האירוקזים נהגו להשתמש רבות בביטוי "Hiro kone", כאשר הירו פירושו דיברתי, וקון "אמת", "עצב" או "שמחה". למתיישבים הצרפתים הביטוי נשמע כמו Iroquois, המבוטא בצרפתית אירוקואה (Irokwa).

על פי גרסה אחרת,[1] הנתמכת על ידי בלשנים והיסטוריונים, מקור המילה הוא בכינוי הבסקי "הילוקואה" (Hilokoa), שניתן לאירוקוי על ידי דייגים בסקים. משמעותו של הביטוי היא "האנשים הקטלניים". הכינוי ניתן להם ככל הנראה משום שהיו אויביהם של שבטי האלגונקי (Algonquians), שותפי הסחר של הבסקים. בהיעדר האות "ל" בשפות המקומיות, הפכה "הילוקואה" ל"אירוקואה".

גרסה שלישית היא ש-Irinakhoi בשפת האלגונקי פירושו נחש מסוג עכסן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ידוע על קיומם של המתיישבים הילידים באזור, החל משנת 1000 לספירה. שבטים אלה עסקו הן בחקלאות והן בגידול ורעיית עדרי ביזון אמריקאי.

לפי המסורת הילידית, התאחדו חמשת השבטים שהרכיבו את האירוקוי תחת אדם בשם הייאוות'ה (באנגלית: Hiawatha), שהצליח לשכנע את כל חמשת השבטים השונים (למעט השבט השישי ה"הטוסקארורה") להתאחד תחת פדרציה נייטרלית שלא תתקוף אחרים אלא תחיה בשלום. לאחר מכן הטוסקארורה ביקשו להצטרף וצורפו לפדרציה.

עם הקמת המושבה על ידי המתיישבים האירופאים, במאה ה-16, החלו המתיישבים לדחוק את רגלי הילידים האמריקאים ולהתיישב יותר ויותר מערבה.

במהלך מלחמת הצרפתים והאינדיאנים היו האירוקוי בין שבטי הילידים היחידים באזור שנלחמו לצד הבריטים.

שבטי הילידים לחמו במלחמת העצמאות של ארצות הברית לצידם של הבריטים ונגד העצמאות האמריקאית. בשנת 1779 הביס הגנרל ג'ון סליבן את שבטי הילידים, ושרף את כל כפריהם במה שנקרא מסע סליבן (Sullivan Expedition). במהלך מסע זה התקדם סליבן לאורך אגמי פינגר ומחוז ג'נסי ושרף את כל בתי הילידים, יבוליהם ומטעיהם. פליטים אינדיאנים רבים ברחו לפורט ניאגרה, ושם מרביתם מתו ברעב בחורף. לאחר תום המהפכה האמריקאית נמלטו רבים מהם לקנדה.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אירוקוי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Snow, Dean. The Iroquois. Wiley, 1996. מסת"ב 1557869383