אישה צעירה במסגרת תמונה (רמברנדט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אישה צעירה במסגרת תמונה
Jonge vrouw in een schilderijlijst
מידע כללי
צייר רמברנדט
תאריך יצירה 1641
טכניקה וחומרים שמן על פאנל עץ
ממדים בס"מ
רוחב
  • 76 ס״מ
  • 77 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 105.5 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
נתונים על היצירה
זרם אמנותי תור הזהב של הולנד עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר יצירה ZKW/3906 (הטירה המלכותית בוורשה) עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום מוזיאון הטירה המלכותית בוורשה
ורשה שבפולין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אישה צעירה במסגרת תמונה או הכלה היהודייההולנדית: Jonge vrouw in een schilderijlijst) הוא ציור שמן של הצייר רמברנדט ואן ריין, שהושלם בשנת 1641. היצירה מוצגת במוזיאון הטירה המלכותית בוורשה.[1][2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקבות הקומפוזיציה המקורית, שנחשפה בקרני רנטגן לפני פעולות השחזור

סטניסלאב פוניאטובסקי, מלך פולין, רכש את היצירה, יחד עם המלומד מעל דוכן הדרשות, מידי הרוזנת אליזבת הנרייט מארי גולובקין בשנת 1777. בתחילה הוצגו הציורים בארמון זאזינקי בוורשה, אך לאחר מות המלך הם הועברו ליוזף פוניאטובסקי אשר השאיר את הציורים לאחותו, מריה תרזה פונייטובסקה. בשנת 1815 הם נקנו על ידי קז'ימייז רוזובסקי, שהעביר אותם לבתו, אשתו של אנתוני לאנקורנסקי. במהלך מלחמת העולם השנייה הוחרמו הציורים בידי הגסטפו, והוחזרו לבעליהם הטבעיים רק בשנת 1947, ואז נלקחו לטירה ליד ואדוץ ובשנת 1950 אוחסנו בכספת בנק שווייצרי. רק בשנת 1994 הם שוב הוצגו בטירה המלכותית בוורשה, בתערוכה של אוסף משפחת לאנקורונסקי. לאחר מכן, תרמה קרולינה לאנקורנסקה את שתי העבודות הללו, יחד עם מספר ציורים אחרים, למוזיאון הטירה המלכותית.

שתי היצירות נחשבו אבודות לאחר מלחמת העולם השנייה והועלו ספקות לגבי יחוסן לרמברנדט. הן לא נכללו במהדורת 1989 של פרויקט המחקר של רמברנדט. לאחר שקרולינה לאנקורנסקה תרמה אותן למוזיאון הטירה המלכותית, פרויקט המחקר של רמברנדט בחן אותן מחדש ואישר לבסוף את ייחוסן בפברואר 2006.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצעירה מתוארת במסגרת "מטעה" (מלאכותית) שרק החלק התחתון והצד הימני שלה נראים. היא לבושה בשמלת קטיפה אדומה כהה מרופדת בפרווה, שרשראות זהב, חגורה עשירה ורחבה ועגילי פנינה בצורת אגס. תלבושת זו אינה עולה בקנה אחד עם האופנה בימי רמברנדט וכאשר הופיעה בדיוקנאות, התייחסו אליה כאל לבוש קדום אשר התאים היטב לנושאים מיתיים, היסטוריים, מזרחיים או מקראיים. רמברנדט תיאר לעיתים קרובות את דמויותיו בסוג זה של בגדים, הן על ציורי שמן והן על תחריטים.

הנערה מוצגת מקדימה, מניחה את ידיה על החלק התחתון של המסגרת המצוירת. פניה הצעירים מוצלים על ידי כומתה שחורה ורכה שממנה גולש בחופשיות שערה האדום. התנועה נרמזת על ידי נסיגה קלה של זרועה הימנית, ותיאור ידה הימנית כאילו ממש נבלמת מעל מסגרת התמונה. אגודלה, המשתקף בעץ הכהה, כבר נוגע במסגרת, בעוד האצבעות רק מתקרבות אליה. נראה כי עגיל הפנינה, אשר תלוי מאוזנה הימנית, ואריג השרוול הימני נמצאים גם הם בתנועה. האשליה של שבירת המרחב הציורי המקובל נוצרה על ידי ציור הדמות במסגרת כאשר שתי ידיה נמתחות מעבר לה.[3]

היסטוריון האמנות ארנסט ואן דה וטרינג (Ernst van de Wetering) האמין כי "אישה צעירה במסגרת תמונה" היא דוגמה להתעניינותו של רמברנדט בטכניקת טרומפ-לויל, האופיינית ליצירתו בסוף שנות השלושים ותחילת שנות הארבעים של המאה ה-17. זהו גם מסעו אחר דרכים חדשות לתאר תנועה. לדברי ואן דה וטרינג, ציור זה יוצא דופן וניתן לראות בו אחת הדוגמאות הבודדות, אולי אב-טיפוס, המאשר תקופה קצרה מאוד בקריירה של רמברנדט בה היה לו עניין כזה.

בתחילה, רמברנדט החל לצייר אדם אחר: אישה יושבת, הפונה מעט שמאלה, לבושה בשמלת אופנה עכשווית וצווארון. אישה זו הייתה מעט יותר בצד ימין של הקומפוזיציה מאשר הצעירה בגרסה הסופית. דיוקנה של האישה בצווארון מעולם לא הושלם ורמברנדט עשה בפאנל שימוש חוזר, דבר שהוא לא נהג לעשות. ציור זה שוחזר על ידי מחלקת השימור במוזיאון הטירה המלכותית בוורשה (בין מאי 2005 למרץ 2006). עקבות הקומפוזיציה המקורית התגלו על ידי צילומי רנטגן לפני תחילת עבודות השחזור.

משטח הציור עשוי עץ צפצפה. שני הציורים ממוזיאון הטירה המלכותית הם בין חמש (בסך הכל) בהם השתמש רמברנדט בעץ צפצפה. ככל הנראה, רמברנדט קנה מספר קטן של לוחות מסוג זה בין השנים 16391641 והתנסה בהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "שני ציורי רמברנדט במוזיאון". (בפולנית)
  2. ^ "rembrandt meisje in schilderijlijst". The Rembrandt Database. (באנגלית)
  3. ^ "תיאור היצירה מאת יוהאנה צריניקובסקה, רגינה דמובסקה ואנה נוביקה". האקדמיה לאמנויות, ורשה. מסמך PDF להורדה. (באנגלית)