אישון ע"ש מרקוס גאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אישון ע"ש מרקוס גאן (באנגלית: Marcus Gunn pupil ובשמו הנוסף (relative afferent pupillary defect (RAPD), הוא סמן רפואי הנצפה בעת מבחן הפנס המתנדנד שבו האישון של העין שנפגעה מתרחב כאשר מעבירים את הפנס במהירות מהעין הבריאה לעין הפגועה. אמנם העין שבה או בעצב היוצא ממנה יש פגיעה, גם יוצרת התכווצות אישונים שמופעלת על ידי העצב הקרניאלי השלישי, אך סך ההתכווצות קטן יותר מההתכווצות שגורמת הארת העין הבריאה ולכן בהעברת פנס מהירה, רואים התרחבות אישונים יחסית למצב הקודם.

הארה רגילה (ללא מבחן הפנס המתנדנד) תגרום במצב זה לאישון בעין הפגועה להתכווץ פחות בתגובה לאור ישיר המופעל עליו, אך להתכווץ יותר כשאור מופעל דווקא על האישון הבריא. מצב זה נגרם כתוצאה מפגיעה במסלול האפרנטי או הפרטקטום.

הגורם הנפוץ ביותר לאישון על-שם מרקוס גאן הוא דלקת על עצב הראייה (עצב קרנאילי שני) או מחלה קשה ברשתית. הסמן קרוי על שם האופטלמולוג הסקוטי רוברט מרקוס גאן. על שמו קרויה גם תסמונת מרקוס גאן.

בדיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במבחן הפנס המתנדנד האור מופנה לסירוגין לכל עין, הלוך וחזור. במצב בריא, התגובה היא התכווצות של שני האישונים באופן שווה ללא תלות במיקום הפנס כלפי עין ימין או עין שמאל, כצפוי מרפלקס האישון. במצב הפתולוגי, אור המכוון לעין שנפגעה גורם לכיווץ קטן בלבד בשתי העיניים, מכיוון שפחות אור חודר דרך המסלול האפרנטי אל המח התיכון. אור המכוון לעין השנייה והבריאה גורם לכיווץ רגיל של שני האישונים עקב מעבר נורמלי של האור במסלול האפרנטי. אי-לכך, אור המכוון לעין שבה יש פגיעה יוצר פחות כיווץ מאשר אור המכוון לעין התקינה. מצב שונה הוא במקרה של לזיה חמורה ביותר עם דלקת בעצב הראיה שבה הארה על העין שממנה יוצא העצב הדלקתי, לא תגרום לכיווץ כלל.

אישון מרקוס גאן מופיע בין השאר גם במקרים שונים של דלקת בעצב הראיה, אם כי לרב יתאזן רפלקס האישון לאחר יציאה מהשלב הראשוני החמור ותוך כמה חודשים לא יופיע סמן רפואי זה או שיופיע בצורה חלשה מאוד.

כימות התופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן גם לכמת את הסמן הרפואי על ידי כיסוי העין הבריאה במסנן צפיפות נייטרלי וחזרה על העברת הפנס המהירה מעין לעין. משתמשים במסננים בעלי צפיפות אופטית שונה (לרב 0.3, 0.6, 0.9, 1.2) עד שהתכווצות האישונים בשתי העיניים שווה ולכן נעלמת התרחבות האישון בעל הסמן. המסנן שיפחית את כמות האור הנכנסת בעין הבריאה, במידה זהה לזו המופחתת בעין עם הסמן הרפואי, יצביע על כמות תופעת האישון ע"ש מרקוס גאן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.