אישור (כרטיס חיוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אישור או אישור והחזקהאנגלית: Authorization Hold) הוא שלב מקובל בפעולת קניה בכרטיס חיוב המונפקים על ידי חברות אשראי ובנקים. הוא נפוץ בכרטיסי חיוב מיידי (Debit card) וכרטיסי אשראי (Credit Cards) רבים בעולם.

התהליך יוצר הפרדה בין אישור חברת האשראי/בנק מנפיק כי בעל הכרטיס רשאי לבצע את הקניה במסגרת הכרטיס, לבין החיוב בפועל שמבוצע מצד בעל העסק. למעשה, לתקופה מוגבלת (הקרויה תקופת ההחזקה) חברת האשראי/הבנק המנפיק יבטיחו את סכום הקניה ("ישמרו את סכום הכסף בצד"), ויורידו אותו מתקרת האשראי של הכרטיס. כך יכול בעל העסק לחייב את הכרטיס בעיכוב מסוים, כל עוד החיוב מבוצע בטרם ההחזקה פוקעת והסכום משוחרר מחדש לשימוש בעל הכרטיס.

אורך תקופת ההחזקה עשוי להשתנות בין חברת אשראי אחת לאחרת, ובין בנק מנפיק אחד למשנהו. בדרך כלל נהוג כי כרטיס חיוב מיידי יקבל תקופת החזקה של עד 5 ימים, ואילו כרטיס אשראי עד 30 יום.

כשבעל עסק "מגהץ" כרטיס אשראי של לקוח, או אוסף את פרטיו בדרך אחרת, מתבצע אישור חברת האשראי/הבנק המנפיק מיד. האישור וההחזקה מורידים את תקרת האשראי לאותו כרטיס, אך בעל העסק לרוב יוכל לסלוק את העסקה רק מאוחר יותר, יחד עם עסקאות נוספות.

במקרים מסוימים, בהם בעל עסק רוצה לוודא כי בעל הכרטיס מאושר לבצע רכישה בסכום מסוים, נהוג לבצע את פעולת האישור עוד בטרם סכום החיוב כולו ידוע. למשל בבתי מלון ניתן לאשר את כרטיס האשראי בטרם סכום החיוב ידוע (היות שהחיוב עלול לכלול הוצאות לא מדודות כמו שימוש במיני-בר או VOD) וכך לצמצם את הסיכון באורח שאינו יכול לשלם על עלות החדר. בעת סיכום החשבון בפועל, ההחזקה על החיוב המקורי מבוטלת, הכרטיס מאושר בשנית והסכום המדויק נלכד על ידי המלון.