לדלג לתוכן

איש קטן גדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איש קטן גדול
Little Big Man
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על הספר "איש קטן גדול" של תומאס ברגר
בימוי ארתור פן
הופק בידי סטיוארט מילר
תסריט קאלדר וילינגטון
עריכה דידי אלן
שחקנים ראשיים דסטין הופמן
צ'יף דן ג'ורג'
ריצ'רד מאליגן
מוזיקה ג'ון המונד
צילום הרי סטרדלינג ג'וניור
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה CBS, Cinema Center Films עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה National General Pictures
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 15 באפריל 1970
משך הקרנה 139 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה דרמה קומית, סרט מלחמה, סרט הרפתקאות, מערבון רוויזיוניסטי, סרט להט"בי, סרט מבוסס יצירה ספרותית, סרט פעולה, סרט היסטורי, סרט קומדיה, סרט פלאשבק, מערבון, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 15,000,000 ‏$
הכנסות 31,559,552 ‏$
הכנסות באתר מוג'ו littlebigman
פרסים פרס איגוד המבקרים האמריקאי לשחקן המשנה הטוב ביותר (צ'יף דן ג'ורג') עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

איש קטן גדולאנגלית: Little Big Man) הוא מערבון אפי אמריקאי משנת 1970 בבימויו של ארתור פן, עם דסטין הופמן, צ'יף דן ג'ורג' וריצ'רד מאליגן בתפקידים הראשיים.

התסריט מבוסס על הרומן "איש קטן גדול" של תומאס ברגר משנת 1964.

העלילה היא על אדם לבן שנשבה בילדותו על ידי שבט השאיין ועבר מספר פעמים מהשבט לצבא הפרשים של ארצות הברית. הסרט שונה ממערבונים אחרים בכך שהוא מציג את הילידים האמריקאים באור חיובי לעומת צבא ארצות הברית, שעורך בהם רצח עם עם מפקד קשוח כמו גנרל ג'ורג' ארמסטרונג קסטר, המקפיד להשמיד גם את נשותיהם וילדיהם של הילידים כדי שלא יהיו מקור לריבוי מחודש של השבטים.

בסרט מתוארים שני קרבות של צבא ארצות הברית בפיקודו של גנרל קסטר נגד האינדיאנים - טבח ואשיטה (1868) והקרב הגדול בקרב ליטל ביגהורן (1876) בו ניצחו האינדיאנים וקסטר נהרג.

צ'יף דן ג'ורג' היה מועמד לפרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר ולפרס גלובוס הזהב לשחקן המשנה הטוב ביותר - סרט קולנוע.

דסטין הופמן היה מועמד לפרס באפט"א לשחקן הטוב ביותר בתפקיד ראשי.

התסריט של קאלדר וילינגטון היה מועמד לפרס גילדת הכותבים של אמריקה לסרט דרמה מעובד.

ב-2014 נבחר הסרט לשימור בארכיון הסרטים הלאומי של ארצות הברית של ספריית הקונגרס על "היותו בעל ערך תרבותי, היסטורי או אסתטי".

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מתחיל בשנת 1970 במוסד סיעודי, כשהיסטוריון (ויליאם היקי) מקליט את ג'ון קראב (דסטין הופמן) בן 121 המספר לו על קורותיו המדהימים כשבוי בידי שבט השאיין, כחבר של ביל היקוק הפראי וכאדם הלבן היחיד שנשאר בחיים לאחר קרב קרב ליטל ביגהורן בפיקודו של ג'ורג' ארמסטרונג קסטר.

ב-1859 נלקחים ג'ון ואחותו קרולין לשבט השאיין לאחר שהוריהם נרצחו והמשק הועלה באש. קרולין בורחת לאחר שהאנדיאנים מגלים שהיא אשה וג'ון נשאר ומאומץ על ידי ראש השבט "אולד לודג' סקינרס" (צ'יף דן ג'ורג') שהוא קורא לו "סבא". הוא לומד את מיומנות האינדיאנים ומכונה "אדם קטן גדול" על אומץ ליבו.

ב-1865 מותקף השבט על ידי פרשים אמריקאים וג'ון בן ה-16 נלקח בשבי. הוא מאומץ על ידי משפחת הכומר פינדרייק ובעיקר על ידי גב' לואיז פינדרייק (פיי דאנאוויי) שעוגבת עליו. הוא עוזב אותה ומתחבר למר מריוות'ר (מרטין בלזם), רמאי שמוכר שיקויים לכל המחלות. הם מותקפים על ידי אנשים זועמים שמכסים אותם בזפת ונוצות. בראש המתקיפים קרולין (קרול אנדרוסקי) שמזהה את אחיה. היא לוקחת אותו ומאמנת אותו להיות אקדוחן כמו ביל היקוק הפראי (ג'ף קורי) אבל ג'ון צופה בבילי הורג אקדוחן אחר ששלף נגדו ומחליט שזה לא בשבילו. הוא פותח חנות בגדים ומתחתן עם אולגה השוודית. העסק פושט רגל והם נאלצים לעזוב. שם הוא נפגש בפעם הראשונה עם גנרל קסטר (ריצ'רד מאליגן) שמייעץ להם לנסוע מערבה.

בדרך מותקפת הכרכרה שלהם על ידי שבט השאיין, אולגה נחטפת וג'ון נלקח שוב בשבי ומזוהה על ידי ה"סבא" שלו. כעבור זמן הוא פוגש שוב בקסטר ומתגייס לרגימנט הפרשים השביעי כמוביל פרדות. הוא משתתף בהתקפה על שבט השאיין אבל באמצע הקרב הוא מחליף שוב צד ומציל את סנשיין (אמי אקלס) שזה עתה ילדה.

הוא חוזר לשבט ומנהל יחסים עם אחיותיה של סנשיין שבעליהן נהרגו וכן נולד לו בן. ב-1868 מתקיף קסטר את השבט ומצווה לחייליו להרוג גם נשים וילדים במה שנקרא טבח ואשיטה. ג'ון מצליח להימלט ביחד עם ה"סבא". בלילה הוא חודר למחנה של קסטר במטרה לרצוח אותו אבל עצביו בוגדים בו והוא עוזב.

כעת בלי משפחה הוא שוקע בשתיית אלכוהול ומגיע לדדווד שם הוא נפגש שבו בבילי היקוק שתומך בו ומבקש ממנו להעביר כסף לאלמנה אתה הוא מנהל יחסים בחשאי. זמן קצר לאחר מכן נרצח בילי היקוק לנגד עיניו. ג'ון מביא את הכסף לאלמנה שנמצאת בבית בושת וג'ון מזהה את גב' פינדרייק שנקראת כעת לולו קיין (פיי דאנאוויי). היא שוב מנסה לפתות אותו אבל הוא מסרב.

ג'ון נוטש הכל וחי כנזיר עד שהוא מחליט להתאבד בקפיצה מצוק גבוה.

לפני שהוא קופץ הוא מבחין בצבאו של קסטר המתכונן לקרב ליטל ביגהורן ומחליט להצטרף אליהם. קסטר לא שומע לאזהרת קציניו לסגת ושואל את ג'ון מה לעשות. ג'ון אומר לו שבעמק יש הרבה אינדיאנים וקסטר לא מאמין לבוגד הזה ומוביל את אנשיו לעמק שם הם מחוסלים בידי האינדיאנים. קסטר יוצא מדעתו ומתחיל לנאום כאילו הוא חבר הסנט. הוא מתנפל לבסוף על ג'ון הפצוע ורוצה לירות בו אך נהרג מחיצים שיורה בו "דב צעיר" (קאל בליני).

ג'ון חוזר לשבט ומוצא בו את ה"סבא" (הצ'יף) שהוא עיוור ומבקש ממנו להובילו למקום בו ישכב ויתחבר עם הרוח הגדולה. הזקן נשכב ומחכה למותו אך לפתע יורד גשם והוא מתעורר וג'ון מוביל אותו בחזרה לשבט.

כאן נגמרת השיחה המוקלטת. ההיסטוריון סוגר את מכשיר ההקלטה ועוזב את המוסד הסיעודי.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות הערות
דסטין הופמן ג'ק קראב
צ'יף דן ג'ורג' אולד לודג' סקינס ראש שבט
פיי דאנאוויי לואיז פנדרייק/לולו קיין
מרטין בלסם מריוות'ר איש מכירות
ריצ'רד מאליגן ג'ורג' ארמסטרונג קסטר גנרל
ג'ף קורי ביל היקוק הפראי אקדוחן
ויליאם היקי היסטוריון
קרול אנדרוסקי קרולין קראב
קלי פיטרס אולגה קראב
אמי אקלס סנשיין
קאל בליני דב צעיר לוחם אינדיאני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]