איתות (ברידג')

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איתות באנגלית Signal היא אופן תקשורת בין זוג שחקני ברידג' המגנים מפני ביצוע חוזה. האיתות מתבצע באמצעות בחירת הקלף שמשחק שחקן מגן. לפעמים נעשה שימוש במושג סימון במקום במושג איתות.
קיימים שלושה סוגי סימונים:

 • התייחסות (Attitude signal) - מעודד או לא מעודד להמשיך באותה הסדרה. סימון כזה נעשה על ידי שחקן, כאשר שותפו הוא זה שמוביל בקלף.
 • ספירה (Count signal) - השחקן מסמן האם ברשותו מספר קלפים זוגי או מספר קלפים אי-זוגי בסדרה. סימון כזה נעשה כששחקן יריב מוביל ולפעמים גם כאשר השותף מוביל. אחד השימושים הנפוצים של סימון ספירה הוא על מנת להראות קוצר בסדרה, לצורך חיתוך קלף גבוה של היריבים בחוזה עם שליט.
 • העדפת סדרה (Suit Preference signal) - השימוש בסימון כזה עשוי להתבצע במקרים בהם אין לאחד השחקנים קלף בסדרה ששיחק השותף או אחד היריבים. בחלק משיטות הסימון, ניתן לסמן העדפת סדרה, גם כאשר יש ברשותנו קלפים בסדרה שמשחקים.


ברוב המקרים לא ניתן לסמן יותר מסוג סימון אחד באמצעות קלף בודד, כלומר: מסמנים באמצעות הקלף או התייחסות או ספירה או העדפת ספירה. לא תמיד נמצא ברשות השחקן קלף מתאים לסימון. יש מצבים בהם לא ניתן לסמן, משום שהמחיר של סימון נכון עלול להיות הפסד של לקיחות.

תנאים לקביעת סוג האיתות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנאים בהם מסמנים העדפת סדרה ברורים, משום שברוב המקרים, מסמנים זאת רק במצב בו לשחקן אין קלף המאפשר לו לשרת בסדרה המשוחקת (כלומר: הוא אינו מחזיק אף קלף בסדרה זו ונאלץ לשחק קלף מסדרה אחרת). יתרה מזאת, סימון כזה נעשה רק באמצעות הקלף הראשון המשוחק במצב בו נגמרו הקלפים בסדרה.
המצבים בהם משמעות הסימון היא ספירה והמצבים בהם משמעות הסימון היא התייחסות, צריכים להיקבע על ידי כל זוג. ההסכמה המקובלת היא שכאשר השותף מוביל מסמנים התייחסות וכאשר הכרוז מוביל מידו או מהדומם מסמנים ספירה.
לכלל זה יש חריג: כאשר קלפי הדומם מראים כי אין משמעות לסימון התייחסות ניתן לנצל את הקלף המושלך על מנת לסמן ספירה. יש שחקנים המסמנים העדפת סדרה ולא ספירה.
דוגמה: נגד חוזה בסדרת ה מצד צפון הוביל מזרח ב A כשברשותו 5 קלפים בסדרה כולל ה K. הדומם שמתגלה אחרי ההובלה הוא:

J86
K1065
QJ10
984
מערב מסמן ספירה, משום שהדומם צפוי לזכות בלקיחה השלישית בסדרה זו. אם הוא משחק את ה 2 הוא מראה מספר אי-זוגי של קלפים. המספר עשוי להיות רק קלף אחד או שלושה קלפים או חמישה קלפים. משמעות האיתות היא:

 • אם למערב קלף אחד לדרום יש 4 קלפים בסדרה ומזרח צריך להמשיך ב K ואחרי כן לתת חיתוך לשותפו.
 • אם למערב שלושה קלפים לדרום יש 2 קלפים בסדרה ומזרח יכול להמשיך ב K ללא חשש מחיתוך מצד דרום.


אם מערב משחק את ה 9, הוא עשוי להראות מספר זוגי של קלפים בסדרה. במקרה זה בדרום קלף אחד או שלושה קלפים.אם ברשות דרום רק קלף אחד בסדרה, המשך ב K, יאפשר לכרוז לחתוך בדרום ולזרוק בהמשך מפסיד בסדרה אחרת על ה Q.

סימון איטלקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשיטת הסימון האיטלקית (באנגלית: Roman) משמשים קלפים אי-זוגיים לסימון התייחסות מעודדת. קלף זוגי אינו מעודד המשך בסדרה. קלף זוגי נמוך מסמן העדפה לסדרה נמוכה וקלף זוגי גבוה העדפה לסדרה גבוהה.
דוגמה: שחקן הוביל ב A. שותפו זורק את ה 5 ומסמן לו להמשיך באותה סדרה. השותף שסימן סימון מעודד עשוי להחזיק את הקלפים הבאים (כשהיריבים משחקים בחוזה ללא שליט): QJ1065. אם השותף זרק את ה 2 זהו סימן שלא להמשיך בסדרה. השותף עשוי להחזיק למשל את הקלפים הבאים בסדרת ה : 234. אם השותף זרק את ה 8 יכול להיות שהוא מחזיק בקלפים 8 ו 6 בסדרת ה ובקלפים הבאים: AKQ109 השותף מסמן לשחקן שהוביל להמשיך בסדרה גבוהה, כלומר: סדרת ה.
דוגמה לחוסר יכולת לסמן נכון על פי השיטה: שחקן הוביל ב A. לשותפו שני קלפים בסדרה 3 ו 5. הוא אינו מעוניין בהמשך בסדרה, אבל איזה קלף שישחק יובן על ידי שותפו כמעודד המשך בסדרה.
כאשר לשחקן אין קלפים בסדרה הוא מסמן העדפה באופן הבא:

 • קלף אי-זוגי - מעוניין בהמשך בסדרה שהשותף שיחק או ששחקן יריב שיחק.
 • קלף זוגי נמוך - מעוניין בסדרה הנמוכה משתי הסדרות הנותרות.
 • קלף זוגי גבוה - מעוניין בסדרה הגבוהה משתי הסדרות הנותרות.

דוגמה: שחקן משחק קלף מסדרת ה . לשותפו אין קלפים בסדרה.
אם הוא שם את הקלף 5 הוא מעוניין ששותפו ישחק .
אם הוא שם את הקלף 2 הוא מעוניין ששותפו ישחק .
אם הוא שם את הקלף 8 הוא מעוניין ששותפו ישחק .

סימון גבוה-נמוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת סימון זו היא הנפוצה ביותר. כללי הסימון על פי שיטה זו הם:

 • התייחסות לסדרה בה הוביל השותף: קלף גבוה מעודד (מבקש להמשיך באותה סדרה) קלף נמוך לא מעודד (מבקש לשחק בסדרה אחרת).
 • ספירה: קלף גבוה ואחריו קלף נמוך מסמן מספר זוגי של קלפים בסדרה. קלף נמוך ואחריו קלף גבוה מסמן מספר אי-זוגי של קלפים בסדרה.
 • העדפה: כאשר לשחקן לא נשאר אף קלף בסדרה אותה שיחקו הוא אינו מעוניין בהמשך בסדרה אליה שייך קלף זה. קלף נמוך מסמן העדפה להמשך בסדרה הנמוכה מבין השתיים שנותרו. קלף גבוה מסמן העדפה לגובהה מבין שתי הסדרות הנותרות. שיטת סימון העדפה זו נקראת Lavinthal Discards (יש הקוראים לשיטה McKenney).


מקרה מיוחד של סימון הוא סימון של שחקן, שחתך קלף הובלה של שותפו בחוזה עם שליט. משחק של קלף נמוך מאותת שהשחקן מעוניין בחזרה בסדרה הנמוכה מבין שתי הסדרות שברשותו (לא כולל סדרת השליט). משחק של קלף גבוה מצביע על העדפה של הסדרה הגבוהה יותר.
סימון התייחסות כזה נקרא גם Smith Peter convention[1].
דוגמאות לסימון התייחסות לאחר ששחקן הוביל ב ב A. כששותפו משחק את ה 9 הוא מעודד המשך בסדרה. כששותפו משחק את ה 3 הוא אינו מעוניין בהמשך בסדרה אחרת לא ידועה.
דוגמאות לסימון ספירה: שחקן יריב הוביל ב A ואחרי שזכה בו המשיך ב K. שחקן ששיחק את ה 8 ואחריו את ה 2 מסמן מספר זוגי של קלפים בסדרה. גם שחקן ששיחק את ה 3 ואחריו את ה 2 מסמן מספר זוגי של קלפים בסדרה. לשחקן ששיחק את ה 8 ואחריו את ה 9 יש מספר אי-זוגי של קלפים בסדרה. גם לשחקן ששיחק את ה 2 ואחריו את ה 3 יש מספר אי-זוגי של קלפים בסדרה.
דוגמאות לסימון העדפת סדרה: שחקן משחק כשלשותפו לא נותר אף קלף בסדרה. אם השותף משחק 2 הוא מעוניין בהמשך ב . כאשר השותף משחק את ה 10 הוא מעוניין בהמשך ב.
דוגמה לסימון העדפה של סדרה על ידי שחקן, שחתך בחוזה עם שליט.
כנגד חוזה בסדרת ה מצד מערב, צפון הוביל ב A ודרום שיחק את ה 10. צפון המשיך ב K ודרום שיחק את ה 2A. את הקלף השלישי ששיחק צפון חתך דרום. דרום מחזיק את הקלפים הבאים:

876
102
AQ53
9765
דרום ימשיך אם ה 9 על מנת לאותת, שהוא מעוניין בהמשך בסדרת ה .
אם ידו של דרום היא:

876
102
5432
KQJ5
הוא עשוי לשחק את ה 2 על מנת לאותת על העדפת סדרת ה .

סימון UDCA[עריכת קוד מקור | עריכה]

UDCA הן ראשי תיבות של Upside Down Counting and Attitude. הסימון ב UDCA הפוך מהסימון בשיטת גבוה נמוך כאשר מסמנים ספירה והתייחסות. אין שוני בין שיטת האיתות ב UDCA לבין שיטת האיתות בגבוה-נמוך כאשר הסימון הוא להעדפת סדרה.
קלף נמוך מעודד המשך בסדרה. קלף גבוה מסמן לא להמשיך בסדרה. כאשר נותנים ספירה, קלף גבוה ואחריו קלף נמוך מסמן מספר אי-זוגי של קלפים. קלף נמוך ואחריו קלף גבוה מסמן מספר זוגי. דוגמה לאיתות התייחסות: שחקן הוביל ב A. שותפו זורק את ה 2 ומסמן לו להמשיך באותה סדרה. השותף שסימן סימון מעודד עשוי להחזיק את הקלפים הבאים (כשהיריבים משחקים בחוזה ללא שליט): QJ1062. אם שותפו מחזיק את הקלפים 932 בהגנה נגד חוזה ללא שליט, הוא ישחק את ה 9 ובאמצעותו יאותת לשותפו שלא להמשיך בסדרה.
דוגמה לאיתות ספירה: שחקן יריב הוביל ב A ואחריו ב K. שחקן ששיחק 7 ואחריו 6 הראה מספר אי-זוגי של קלפים. שחקן ששיחק 6 ואחריו 7 הראה מספר זוגי של קלפים.

The Smith Echo[עריכת קוד מקור | עריכה]

זו שיטת סימון של המגנים כנגד חוזה ב NT. סימון זה נעשה רק כאשר הכרוז משחק בפעם הראשונה. במקום לסמן ספירה, מסמנים התייחסות לסדרה הראשונה בה הוביל השותף [2]. קלף גבוה מעודד וקלף נמוך מסמן העדפה לסדרה אחרת. ההנחה היא שהכרוז מנסה לפתח את הסדרה הראשונה ששיחק, משום שיש לו כוח ו/או אורך בסדרה. סימון ספירה בסדרה זו על ידי המגנים עשוי לעזור לו. היות שאין תועלת בסימון ספירה, ניתן לנצל את הקלף שמשחקים לסימון העדפת סדרה.

העדפת סדרה באמצעות שליט (Trump Suit Preference)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימון העדפת סדרה באמצעות גבוה-נמוך כאשר היריבים משחקים קלפי שליט. קלף גבוה ואחר כך נמוך פירושו העדפת סדרה גבוהה. קלף נמוך ואחריו גבוה פירושו העדפת סדרה נמוכה. שני המגנים מסמנים את העדפתם בשיטה זו.[3]
דוגמה: השליט הוא . שותפו הוביל ב 2. שיטת הסימון בה משתמשים המגנים היא גבוה-נמוך.
שותפו של השחקן שהוביל מחזיק את הקלפים הבאים:
42
863
AK7543
98

לאחר ההובלה ב הוא שם את ה 8. הכרוז זוכה ב 9 בידו ומשחק A ואחריו את ה K. שותפו של השחקן, שהוביל משחק בפעם הראשונה את ה 4 ובפעם השנייה את ה 2 ומראה את העדפתו לסדרת ה .
לא בכל המקרים ברור מהי הסדרה המועדפת, משום שיש שלוש סדרות. ברוב המקרים שחקן מגן יכול לדעת מה הסדרה המועדפת על שותפו מהסיבות הבאות:

 1. שותפו של השחקן שהוביל סימן שאינו מעוניין בהמשך משחק בסדרה זו. הסימון עשוי להתבצע ישירות באמצעות סימון או עקיפות באמצעות כיסוי באמצעות הקלף הגבוה ביותר שביד השותף, שהוא קלף לא גבוה (ראו בדוגמה בתחילת פיסקה זו). במקרה זה אין משמעות לסימון העדפה לסדרה זו כאשר משחקים קלפי שליט וניתן לסמן העדפה של אחת משתי הסדרות שנותרו.
 2. שותפו של השחקן שהוביל סימן שהוא מעוניין בהמשך משחק בסדרה זו. גם במקרה זה אין צורך לסימון נוסף של העדפה או אי-העדפה של סדרה זו וניתן לסמן העדפה של אחת משתי הסדרות שנותרו.
 3. המגן שהוביל סימן את העדפתו לסדרה זו, למשל כאשר הוביל ב K. המגן שהוביל יכול לסמן באמצעות קלפי השליטים סדרה מועדפת מבין השתיים האחרות.
 4. קלפי הדומם פוסלים הובלה בסדרה מסוימת או מעודדים הובלה בסדרה מסוימת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Francis, Henry G., Editor-in-Chief; Truscott, Alan F., Executive Editor; Francis, Dorthy A., Editor, Sixth Edition (2001). The Official Encyclopedia of Bridge (6th ed.). Memphis, TN: American Contract Bridge League. p. 431, SMITH SIGNAL. ISBN 0-943855-44-6. OCLC 49606900.
 2. ^ Two Signals to help your Defense, Clair Bridge
 3. ^ המקור זהה למקור בהערת שוליים מספר 1