איתן (נגמ"ש)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נגמ"ש "איתן"
Eytan -- Our-IDF-2018-IZE-200 (43053775600).jpg
מידע כללי
סוג נגמ"ש אופני
מדינה מייצרת ישראלישראל ישראל
משתמשים עיקריים יחידת הבלנ״מ ועתיד להיקלט בכל צה"ל
מחיר כ-1.5 מיליון דולר (כחצי מהנמ"ר)[1]
שנת ייצור אבטיפוס 2016; ייצור סדרתי 2022
מידע טכני
אורך ~ 8 מטר
רוחב 2.8 ~ 3 מטר
גובה 2.5 ~ 3 מטר
משקל משקל עצמי 30–35 טונות; 44 טון באבזור מלא
מהירות 90 קמ"ש
טווח פעולה כביש 800 ק"מ; שטח 500 ק"מ
מנוע מנוע דיזל, 750 כוחות סוס
מרכב 8X8
שריון מיגון פאסיבי ומיגון אקטיבי "חץ דורבן"
עובי שריון STANAG 4825 (עד 12 ק"ג TNT)
צוות 12 לוחמים - נהג, מפקד, מקלען ועוד 9 חיילים
מערכות נשק
חימוש עיקרי צריח לא מאויש עם תותח אוטומטי 30 מ"מ
מטולי רימונים 40 מ"מ ומקלע מאג
זווית צידוד 30%
זווית עלרוד 60%
חימוש משני קטלנית עם מקלע כבד בראונינג 0.5, מקלע מאג

איתן הוא נגמ"ש אופני שפותח במנהלת המרכבה והרק"מ (מנת"ק) במשרד הביטחון ועתיד להיקלט בצבא הגנה לישראל ולהחליף את כל הנגמ"שים, למעט הנמ"ר. האיתן, שממנו הוזמנו מאות על ידי צה"ל יהיה לנגמ"ש האופני הראשון בשירות צה"ל מאז שנות הששים שאינו נשק שלל.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורך בנגמ"ש כבד וממוגן התעורר עוד בתקופת הלחימה ברצועת הביטחון, שכן נגמ"ש ה-M-113 אשר שימש את לוחמי צה"ל בלחימה נתפס כמיושן ופגיע ביותר.

במהלך השנים, פותחו שלל נגמ"שים כבדים החל בנגמ"שים מבוססי טנקי שוט (צנטוריון) דוגמת הנגמשוט, נגמחון, נקפדון והפומ"ה שפותח לצורכי חיל ההנדסה הקרבית, עבור בנגמ"ש האכזרית וכלה בנמ"ר (נגמ"ש מרכבה) החדיש. בעוד שהאחרון ממוגן בכבדות, והוכיח עצמו בשדה הקרב, אך מחירו הגבוה הוביל להצטיידות איטית בדגם זה. חיסרון נוסף של הנמ"ר נעוץ בקושי לשינועו - בעוד שמוביל טנקים יכול לשאת שני נגמ"שי M-113 בעת ובעונה אחת, יכול הוא לשאת נגמ"ש מרכבה אחד בלבד.

תוצאותיה הקשות של תקרית הנגמ"ש בשג'אעיה שהתרחשה במהלך מבצע צוק איתן עוררה ביקורת ציבורית קשה על ההצטיידות האיטית של צה"ל בנגמ"שי המרכבה הכבדים, שכן בגינה נשלחו הלוחמים לקרב על גבי ה-M-113 המיושן והפגיע. בתגובה לביקורת זו טען צה"ל כי בשל מחירם הגבוה של נגמ"שי המרכבה הם אינם יכולים לשמש תחליף בר-השגה לנגמ"שי ה-M-113, שהיו בזמן המבצע עיקר בניינו של צי הנגמ"שים הצה"לי. אף על פי כן, כדי למנוע את הישנותה של תקרית מסוג זה, החל צה"ל בהסבתם של טנקי מרכבה סימן 2 לנגמ"שים בשם אופק, ובמקביל הורה למנהלת טנק המרכבה להאיץ את פיתוחו של נגמ"ש אופני חדש בשם איתן.

האיתן פותח כנגמ"ש אופני ממוגן היטב המסוגל לשאת 12 חיילים. עלות ייצורו הנמוכה משמעותית מעלות ייצורו של הנמ"ר ומיגונו הפאסיבי והאקטיבי ההופך אותו לממוגן דיו, יהפכו את האיתן לכלי משלים, יחד עם הנמ"ר, כתחליף לנגמ"שי ה-M-113. יתרון נוסף בקליטתו העתידית של האיתן נעוצה בעובדה כי המרכב האופני מאפשר לכוחות החי"ר ניידות אסטרטגית גבוהה במעבר בין זירות לחימה, וזאת ללא תלות במובילי שריון כבדים הדרושים לשינועם של כלים בעלי זחל על גבי כבישים. אב הטיפוס של הכלי הוצג לראשונה ב-1 באוגוסט 2016.[2] ב-24 באוגוסט 2016 החלו לוחמי גדוד 50 בפיקוד יאיר צוקרמן להפעיל את האב הטיפוס של הנגמ"ש בסדרת ניסויים בשדה אימונים אשר ברמת הגולן, זאת במטרה לבחון את העבירות שלו בשטחים הקשים והמגוונים הקיימים ברמת הגולן.[3][4][5]

באוגוסט 2019 פרסם משרד הביטחון כי הוחלט להצטייד במאות מערכות "חץ דורבן" כהגנה על נגמ"שי האיתן ודחפורי ה-D9 של צה"ל.[6][7]

בדצמבר 2022 ערכו מנת"ק ואלביט מערכות סדרת ניסויים מוצלחים במערכת "חץ דורבן" שהותקנה על נגמ"ש "איתן". המערכת נמצאת בשלבי אינטגרציה מתקדמת עם הנגמ"ש והדחפור.[8]

הנדסה, מבנה ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנעה ועבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איתן בתערוכת "צה"ל שלנו", 2018
איתן בתערוכת "צה"ל שלנו", 2018

האיתן מונע על ידי מנוע טורבו דיזל (יחידת כוח) בהספק של 750 כ"ס (560 קילוואט), והנעה 8X8. למרכב אופני יש מספר יתרונות: מהירות מקסימלית גבוהה בנסיעה על הכביש של 90 קמ"ש, דבר המאפשר להעביר את הנגמ"ש בקלות ובמהירות, יחד עם 12 לוחמים, בין גזרות. כמו כן, מחירו של הכלי נמוך משמעותית ממחיר הנמ"ר וגם התחזוקה של כלי אופני זולה וקלה יותר, ובנוסף, הוא חוסך את הצורך במובילים כבדים.

עם זאת, לרכב בעל מרכב אופני יש בדרך כלל עבירות נמוכה מכלי בעל מרכב זחלי.

מיגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיתן תוכנן להיות ממוגן היטב ומצויד במיגון פאסיבי ריאקטיבי, הדומה למיגונם של טנקי המרכבה, ומיגון אקטיבי. בעת חשיפת הכלי לראשונה באוגוסט 2016, הכלי הוצג עם מערכת מעיל רוח של חברת רפא"ל, אך לא נשללה אפשרות לשימוש במערכת חץ דורבן המתחרה מתוצרת תע"ש. בנוסף, מרווח הגחון של האיתן, בשל היותו כלי אופני, גדול יותר ממרווח הגחון של כלי זחלי, מה שמאפשר לו הגנה עדיפה כנגד מטעני גחון של עד 12 ק"ג TNT. יתר על כך, לאיתן צמיגים עמידים בפני תקרים ומנגנון ניפוח אוטומטי לצמיגים, שמאפשר לו להמשיך בנסיעה גם אם מתבצע ירי של נשק קל לעבר הגלגלים. במקרה של תקר יכול איתן להמשיך לנוע במהירות מקסימלית של 50 קמ"ש למרחק מקסימלי של 16 ק"מ. עם זאת, רמת המיגון של האיתן נמוכה מזו של נגמ"ש המרכבה.[9]

מיכשור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי מנת"ק ב"איתן" ישולבו יותר מ־10 מצלמות יום ולילה, 34 מחשבים ו־5 צגי מגע.

חימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת חשיפת הכלי לראשונה אמר תת-אלוף ברוך מצליח, ראש מנהלת המרכבה והרק"ם (מנת"ק) במשרד הביטחון, כי תהיינה שתי גרסאות של האיתן ובשתיהן ישא האיתן 12 לוחמים.

נגמ"ש לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי דבריו של תת-אלוף ברוך מצליח אחת מגרסאות האיתן תהיה חמושה בצריח בלתי-מאויש בעל תותח אוטומטי 30–40 מ"מ, מקלע מקביל, מרגמה 60 מ"מ ומערכת הגנה אקטיבית לטנקים.[10] זהו יהיה נגמ"ש הלחימה הראשון של צה"ל, ולמעשה, הוא מציג שינוי בתפיסה של צה"ל. בתפיסה החדשה יהיה לנגמ"ש כוח אש משמעותי שיוכל לספק חיפוי כבד בעת פריקת הלוחמים מהכלי וגם לאחר מכן, ובנוסף להשתתף ככלי לוחם בתמרון לעומק וכשותף במאמץ האש. עד היום, לצה"ל לא היה נגמ"ש לחימה, והנגמ"ש שהיה הקרוב ביותר להגדרה זו היה הנמ"ר, שחומש במקלע כבד או מקלע רימונים כנשק עיקרי בנוסף למרגמה בקוטר 60 מ"מ ומקלעים בינוניים.

אם אכן יבנו גרסאות לחימה של האיתן, יעמוד לרשות צה"ל לראשונה, בדומה לצבאות רבים בעולם מהמערב ומן המזרח נגמ"ש לחימה.[11]

נושא גייסות משוריין[עריכת קוד מקור | עריכה]

תת-אלוף מצליח אמר כי בנוסף לגרסה הלוחמת תהיה גרסה של האיתן שייעודה העיקרי יהיה תובלה ממוגנת של חי"ר ולוחמי חילות השדה. גרסה זו תהיה חמושה במקלע כבד M2 בראונינג שיותקן ככל הנראה על עמדת "קטלנית" בנוסף למקלעים בינוניים, בדומה לנמ"ר ורוב הנגמ"שים הכבדים שבשירות צה"ל.

שירות בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

נגמ"ש איתן בתרגיל של הנח"ל, מרץ 2020

ב-2018 הזמין צה"ל מאות יחידות של ה"איתן". כמו כן הוחלט שחטיבת הנח"ל תהיה הראשונה שתקלוט את ה"איתן", ובתחילת השנה ערכה חטיבת הנח"ל ניסוי משמעותי בתרגיל פלוגתי של גדוד בזלת בפיקוד סא"ל איתן גלעד, במסגרתו נבדקו היכולות של "האיתן".

ב-9 בפברואר 2020 משרד הביטחון הודיע על תחילת הייצור הסדרתי של הנגמ"ש הגלגלי הראשון – "איתן".[12] ב-10 ביוני 2022 יצא הנגמ"ש הראשון בייצור סדרתי מפס הייצור בבסיס מרכז שיקום ואחזקה במחנה דורי בתל השומר.[13]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איתן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ [1]
 2. ^ מערכת ישראל היום, ‏נגמ"ש ה"איתן" נחשף לראשונה, באתר ישראל היום, 1 באוגוסט 2016 13:35.
 3. ^ אמיר בוחבוט, לראשונה ברמת הגולן: הנגמ"ש הגלגלי "איתן" תועד בנסיעה בשטח 24 באוגוסט 2016 באתר וואלה!
 4. ^ אורי הלר, תיעוד: הנגמ"ש הגלגלי הראשון של צה"ל בנסיעה ראשונה ברמת הגולן 24 באוגוסט 2016 באתר nana10
 5. ^ קובי פינקלר, נגמ"ש ה'איתן' בנסיעה ראשונה בגולן 24 באוגוסט 2016, באתר ערוץ 7
 6. ^ כיסוי של 360 מעלות: "חץ דורבן" יגן על נגמ"ש האיתן החדש, באתר israeldefense
 7. ^ יואב זיתון, תגן על הנגמ"ש החדש: חץ דורבן ניצחה את מעיל רוח, באתר ynet, 20 באוגוסט 2019,
  אתר למנויים בלבד יורם גביזון, גברה על רפאל: אלביט זכתה במכרז להגנה על נגמ"ש האיתן, באתר TheMarker‏, 20 באוגוסט 2019.
 8. ^ Badge of the Israeli Defense Forces 2022 version.svg מערכת ״חץ דורבן״ השלימה בהצלחה סדרת ניסויי יירוט. צפו, באתר צה"ל, 12 בדצמבר 2022.
 9. ^ יוחאי עופר, 750 כוח סוס ולקחים מעזה: נגמ"ש "איתן" נחשף, באתר nrg‏.
 10. ^ יואב זיתון, צפו: נחשף הנגמ"ש הגלגלי החדש של צה"ל, באתר ynet, 1 באוגוסט 2016
 11. ^ בין היתר ניתן למנות את הבראדלי האמריקאי, הווריור הבריטי, ה-BMP-3 הפומה הגרמני ועוד רבים נוספים.
 12. ^ "שובר שוויון": 20 טון פלדה במהירות 90 קמ"ש – החל ייצור סדרתי של נגמ"ש "איתן" חדשות 0404, ליעם גולן, 9 בפברואר 2020
 13. ^ Twitter-logo.svg ציוץ של יוסיפון קאופמן ברשת החברתית טוויטר, 10 ביוני 2022
  Telegram logo.svg האיתן יוצא לדרך, בערוץ הטלגרם משרד הביטחון,
  Badge of the Israeli Defense Forces 2022 version.svg ה'איתן' הראשון מייצור סדרתי בדרך לשימוש מבצעי בנח"ל. צפו, באתר צה"ל, 14 ביוני 2022.