אי הג'ונגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הכניסה ל"אי הג'ונגל"

אי הג'ונגל (אנגלית: Jungle Island) הוא פארק שעשועים באי ווטסון (Watson Island) שבשטח מיאמי. בפארק כ-1,100 עופות טרופיים, טיגריסים, תנינים, נחשים, קנגורויים, קופים ודגים, וכ-2,000 צמחים ופרחים. שטחו הוא כ-348 דונמים.

סימן ההיכר של המקום הוא המפרשים מעל "תיאטרון הג'ונגל"[1] שבו המבקרים נפגשים עם חיות בר נדירות ובסיכון הכחדה כפי שמוצגות על ידי T.I.G.E.R.S (ראשי תבות של The Institute of Greatly Endangered and Rare Species שבתרגום חופשי פירושו "המכון למינים נדירים מאוד ובסיכון הכחדה גדול" השוכן בסמיכות למקום).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הוקם בשם "ג'ונגל וגני התוכי" (Parrot Jungle and Gardens) ב-20 בדצמבר 1936 על פני 81 דונמים בסמיכות לכפר פַּיְנְקְרֶסְט (Pinecrest) מדרום מיאמי, והיה מוקד המשיכה התיירותי הראשון באזור, ומקימיו היו פרנץ ולואיס שֶׁר (Franz & Louise Scherr) שבאו מאוסטרליה ב-1911. הוא כלל כפי שמו גם גנים מרהיבים עם עצים ופרחים ייחודיים ומגוונים. הרעיון שעמד מאחורי הקמת המקום, כמו בג'ונגל הקופים, הוא שהציפורים יהיו חופשיים ובני האדם יהיו כלואים, והמבקרים במקום עברו במנהרות כלובים וצפו בתוכים החופשיים. ביום הקמת הפארק הגיעו כ-100 מבקרים ששילמו 25 סנטים והקשיבו לפרנץ שר שהסביר על הציפורים, העצים והפרחים באתר.[2]

פרנץ שכר את שטח "אדמת הערסל"[3] ב-25$ לשנה והחל לפתח את המקום. שביל טבעי פתוח נחפר דרך סלע אלמוגים ואדמת הערסל בלי לפגוע בצמחייה. בעלי החיים הראשונים היו 25 עופות מקבוצת תוכים הנקראת באנגלית "מאקו" (Macaw) .‏[4][5]

ב-17 בדצמבר 2002 הכפר קנה את השטח במטרה לפתחו כ"גני פַּיְנְקְרֶסְט", ובעקבות זאת האתר הועבר ב-8 במרץ 2003 לאי ווטסון ונפתח מחדש ב-28 ביוני. הוא הורחב ושופץ ושמו שונה ל"אי ג'ונגל התוכים" (Parrot Jungle Island) כשהמקום המקורי הוא כיום "גני פיינקרסט" (Pinecrest Gardens). מפני ששמו גרם לכך שתיירים חשבו שבמקום ישנם רק תוכים, כאשר חיים בו בעלי חיים רבים ומגוונים, שוב שונה שמו ל"אי הג'ונגל" שהפך לשם הרשמי ב-28 ביוני 2007.

החי והצומח ב"אי הג'ונגל"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין Amazona farinosa

במקום נשמרים מינים בסיכון הכחדה ונדירים כמו ארה צהובת-חזה עגור אדום-ראש, "קזואר מצוי", פינגווין שחור-רגל, שבמצב פגיע, קוניור שמש (Aratinga solstitialis), ארת ענק יקינתונית, טיגריס בנגלי (כולל טיגריסים לבקניים) והקופים שימפנזה וסיאמנג שבסכנת הכחדה ו"ארה כחולת-גרון" (שמאותו שבט ותת-משפחתה של תוכים מהסוג Amazona (ראו הערה 12)) שבסכנת הכחדה חמורה, וכן הלייגר הנדיר שיכול לחיות רק בשבי.
ב"אי הג'ונגל" חיים גם קופים מהסוג אורנגאוטן שבו שני מינים כש"אורנגאוטן בורנאי" (Pongo pygmaeus) בסכנת הכחדה ו"אורנגאוטן סומטרי" ('Pongo abelii) בסכנת הכחדה חמורה, וישנם מיני למורים בדרגות סיכון הכחדה שונות, כשמינים אחרים ללא סיכון.

חוץ מהם נמצאים כאן גם העופות "קקדו שחור", "תרנגול משי", התוכי אקלקטוס (Eclectus roratus)‏[6], תוכים מתת-משפחת לורים שבמשפחת "תוכיים"[7], "ארה ארגמנית", "אמזונה צהובת-עורף" (Amazona auropalliata) ו-Amazona farinosa בסוג אמזונה שבמשפחת תוכיים[8], מין האקלקטוס Eclectus roratus המכונה "תוכי אציל"[9], נשרון מלכותי, קונדור האנדים שקרוב לסיכון (Sarcoramphus papa), "שקיטן מצוי", אוח וירג'יניה ואמו;
יונקים כמו קנגורו אדום, "עז גמדית אפריקנית" (זן של "עז גמדית" שהיא גזע של עז הבית), זבו, למה מצויה, בבון מצרים, ממשפחת גיבוניים, קפוצ'ין לבן ראש, שימפנזה, קופי סנאי, קופים מהסוג קוף עכביש[10], גזע של חזיר הבית הנקרא באנגלית Pot-Bellied Pig ובואש מפוספס;
הזוחלים "תנין אמריקני", אליגטור אמריקני כולל פרט לבקן המכונה "קוקו האליגטור הלבקן" (Coco the Albino Alligator), נחשי קוברה, עכסנים, Lampropeltis triangulum campbelli שהוא תת-מין של "זעמן אלמוגי"[11] פיתון בורמזי, הלודרמה מרירית, זיקית פנתר (Furcifer pardalis) ממשפחת זיקיתיים, איגואנה ירוקה, חומט זנב-קוף (Corucia zebrata) ממשפחת חומטיים;
והדגים קוי, Ictalurus punctatus ממשפחת Ictaluridae בסדרת Siluriformes הנקראת באנגלית "דג חתול" (Catfish), דג תנין (Lepisosteus platyrhincus) במשפחת דגי תנין מסדרת זאבי מים משוריינים, ודגי פאקו (Pacu) שהם קבוצה בתת-משפחת Serrasalminae ממשפחת חריתיים (Characidae)[12] וקרוביהם של דגי הפיראנה.

אחד המיצגים הבולטים ביותר במקום הוא לייגר (בין כלאיים של טיגריסית ואריה[13]) הנקרא "הרקולס" שמשקלו 410 ק"ג בקירוב ומתנשא לגובה של כ-3.35 מטרים.[14]

הזוחל המפורסם ביותר היה "האנק הקרוֹקוֹסוֹרוּס" (Hank the Crocosaurus), תנין שהובא מתאילנד באורך כ-6.1 מטרים ובמשקל 909-907 ק"ג ונמצא מת בקרקעית הבריכה שבה חי ב-8 באוגוסט 2009 בגיל 47.[15]

צמחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין מיני הצמחייה הגדלה ב"אי הג'ונגל" ניתן למצוא את קיגליה מנוצה (Kigelia africana או Kigelia pinnata) ממשפחת ביגנוניים שכינויו העממי הוא "עץ הנקניקים", טיתוניה שונת-עלים (Tithonia diversifolia) ממשפחת המורכבים, "פיקוס קדוש" (Ficus religiosa), בוגנוויליה בגוון אדום, דקל הקוקוס, צמחים מסדרת ציקסינים, "דלעת הבקבוק" או "קרא" (Lagenaria siceraria), משפחת ברומליים, בננה, קודן מגוון (Codiaeum variegatum) ממשפחת חלבלוביים[16], פיקוס בנגלי, קרן אייל הדורה (Platycerium superbum) ממשפחת רב-רגליים (Polypodiaceae) שהיא משפחת שרכים טרופית והמין Cordia lutea בסוג "גופנן" שבמשפחת זיפניים.

תצוגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקבת תוכי אציל
Crossings - מקום תצוגה של טיגריסים. אחת ליום ניתן למבקרים הסבר של 10 דקות הנקרא "סיפורי הטיגריס" על הטיגריסים, הטיפול בהם ואילופם. אחרי ההסבר המבקרים יכולים לשאול שאלות.
בסרפנטאריום מתקיימות תצוגות של זוחלים בהן:
"טיפול בתנין" אחד ממומחי הזוחלים במקום מסביר על תנינים. ניתן לצפות בתנינים ואליגטורים משחקים ובהאכלתם. בתצוגה גם אליגטור לבקן נדיר.
Creepy Crawly - מבט קרוב על נחשים, לטאות, עכבישים.
"אקסטרים גאטור" (Gator X-treme) - מפגש פנים אל פנים עם אליגאטורים במים ומחוץ למים. זוהי חוויה יחידה מסוגה המתקיימת רק ב"אי הג'ונגל".
"בית הגידול של הלייגר" (Liger Habitat) - תחום המחייה של הלייגר "הרקולס" שבו ניתן לצפות באורח חייו של בעל החיים הגדול ביותר ממשפחת "חתוליים".
"כלוב הלורים" (Lorikeet Aviary) - כלוב באוויר פתוח של תוכים ממת-משפחת "לורים" בצבעים מגוונים מאוד וביניהם: לורי שחור-כנף (Eos cyanogenia), "לוריקיט רוזנברג" (Trichoglossus haematodus rosenbergii) שהוא תת-מין של לורי קשת, המין Trichoglossus ornatus הנקרא באנגלית "לוריקיט מקושט" (Ornate Lorikeet), המין Trichoglossus euteles המכונה באנגלית "לוריקיט מושלם" (Perfect Lorikeet) או "לוריקיט ראש-זית" (Olive-headed Lorikeet), ועוד.
"מפגש מנו" (Manu Encounter) - מדמה את צוקי הטיט במנו, פרו. כאן חיים קופי סנאי, תוכים שונים וחיות אקזוטיות אחרות. אחד מה-Animal Care Trainers יסביר במשך 10 דקות על בעלי החיים האלו וסביבת הגידול הטבעית שלהם וייענה לשאלות המבקרים הקשורות להסבר.
"תצוגת פינגווין" (Penguin Exhibit) - שטח מחיה של פינגווינים דרום-אפריקנים הכולל בריכה.
"תצוגת צב" (Tortoise Exhibit) - תצוגת צבי ענק שכמה מהזכרים מגיעים לגיל 150 שנים ולמשקל של מעל 225 ק"ג.
תצוגת פרימאט והצגה (Primate Exhibit & Presentation) - צפייה בפעילות והתנהגות של שני האורנגאוטנים, ג'אק והאנה, ובקפוצ'ינים וגיבוניים שבכללם סימאנג, מבצעים פעולות בזריזות רבה ובמהירות מפתיעה כולל היפוך וקפיצות בכיוונים שונים. אחד ממומחי הקופים באתר יציג את הקופים במשך 10 דקות. אחרי הצגת הקופים המבקרים מוזמנים לשאול שאלות והמומחה יענה. פעילות זו מתקיימת ב"פרימאדומס" (Primadomes).
"סביבת גידול וטיול של האוורגליידס" (Everglades Habitat & Walk) - העתק של הפארק הלאומי אוורגליידס עם החי והצומח המיוחדים שלו. ייתכן והמבקרים יצפו בהאכלת אליגאטורים. כאן חיים יותר אליגאטורים מאשר בסביבת הגידול המקורית בפארק הלאומי אוורגליידס. המבקרים בשטח זה יוכלו ללמוד על החי והצומח של הפארק הלאומי המפורסם.
"דיר[17] הקנגורו" (Kangaroo Paddock) - שטח של תצוגת קנגורו.
"משתלת הצמח" (Plant Nursery) - תצוגה של מגוון צמחים ועצים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ראו כאן
 2. ^ הכניסה הראשית לפארק המקורי.
 3. ^ "אדמת ערסל" היא אדמה של עצים קשים. עצים קשים הם עצים שאינם עצים מחטניים המוגדרים ל"עצים רכים". באחת מסביבות הגידול של הפארק הלאומי אוורגליידס קיים אותו סוג של אדמה.
 4. ^ קבוצה זו כולל שישה סוגים: ארה (Ara) שעל המינים ממנו הנמצאים באתר נמנית ארה צהובת-חזה או ארה כחולה-צהובה (Ara ararauna), ארת ענק (Anodorhynchus) שביניהם ארת ענק יקינתונית החיה ב"אי הג'ונגל", הסוג Cyanopsitta שבו מין יחיד - "ארה ספיקס" (Cyanopsitta spixii), הסוג Primolius, הסוג Orthopsittaca שבו מין יחיד - ארה אדומת-גחון (Orthopsittaca manilata) והסוג Diopsittaca שמכיל את המין היחיד ארה אדומת-כתף (Diopsittaca nobilis). הסוגים האלו נמצאים בשבט Arini שבו עוד סוגים שונים, והשבט הזה נמצא בתת-משפחת תוכים (Psittacinae) שבמשפחת תוכיים. למרות השמות העבריים, "ארה ספיקס", "ארה אדומת-גחון" ו"ארה אדומת-כתף", הם אינם ממיני ה"ארה", אלא לסוגים שלהם אין שמות עבריים והשם העברי "ארה" מקביל לסוג המדעי Ara, ואף "ארת ענק יקינתונית" מכונה בעברית גם "ארה יקינתונית" אף שהיא שייכת לסוג "ארת ענק" ולא לסוג "ארה".
 5. ^ . מראה מתוך הפארק המקורי.
 6. ^ בשבט Psittaculini שבתת-משפחת תוכים (Psittacinae) שבמשפחת תוכיים.
 7. ^ אמנם יש בשנים האחרונות מחלוקת על כך ויש המסווגים קבוצה זו כמשפחה בפני עצמה (כלומר "לוריים" בעברית.
 8. ^ בשבט Arini שבתת-משפחת תוכים (Psittacinae). המין מכונה באנגלית "אמזונה קמחית" (Mealy Amazon) או "תוכי קמחי" (Mealy Parrot).
 9. ^ בשבט Psittaculini בתת-משפחת "תוכים" שבמשפחת "תוכיים"
 10. ^ בתת-משפחה Atelinae במשפחת קופי עכביש (Atelidae).
 11. ^ המין "זעמן אלמוגי" (Lampropeltis triangulum) מכונה באנגלית "נחש מילק" והסוג Lampropeltis מכונה "נחשי מלך" (Kingsnakes).
 12. ^ הקבוצה כוללת את הסוגים: Acnodon, Colossoma, Metynnis, Mylesinus (Mylopus), Mylossoma, Ossubtus, Piaractus, Tometes, Utiaritichthys.
 13. ^ בניגוד לטייגון שהוא הכלאה בין טיגריס ללביאה.
 14. ^ מאמר על "הרקולס" עם תמונות באתר סְנוֹפְּס: [1].
 15. ^ על מותו של "האנק הקרוקוסאורוס" באתר של העתון "פאלם ביץ' פוסט": [2].
 16. ^ בשבט Codiaeae שבתת-משפחת Crotonoideae.
 17. ^ למילה Paddock יכולים להיות כמה מובנים: שטח מגודר (גם מכלא או גִדְרָה) לסוסי מרעה, או לסוסי מרוץ או מכוניות מרוץ לפני מרוץ; "דיר"; "קרפיף" (שטח רחב מגודר בכלל או מחסן עצים גדול בשטח פתוח בפרט) או "חצר מגודרת".