אי הילדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: משלב שפה נמוך. ראו עוד בדף השיחה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אי הילדים
Insel der Kinder
Kid's Island.jpg
מידע כללי
מאת מירה לובה
איורים מהדורה ראשונה - מירה לובה
שפת המקור גרמנית
סוגה ספר ילדים
הוצאה
שנת הוצאה 1947
מספר עמודים מהדורה ראשונה - 314
מהדורה שנייה - 357
הוצאה בעברית
הוצאה מהדורה ראשונה - הוצאת נ' טברסקי
מהדורה שנייה - הוצאת זמורה ביתן
שנת הוצאה מהדורה ראשונה - 1947
מהדורה שנייה - 2002
תרגום לעברית מהדורה ראשונה - ימימה טשרנוביץ
מהדורה שנייה - יוספיה סימון
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001052894, 001970426, 001970432, 001970430, 002669721, 002233680

אי הילדים הוא ספר מאת הסופרת מירה לובה שיצא בשנת 1947. בשנה זו הוא שוכתב לראשונה לעברית על ידי ימימה טשרנוביץ אבידר, וב-2002 יצא בתרגום מחודש, של יוספיה סימון, תחת השם אי-בוד.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור העלילה מתייחס לספר בעברית ולא לספר בגרמנית. הסיפור מתחיל בתיאור שני אחים אנגלים, סטנלי ותומס, שחיים באנגליה בזמן מלחמת העולם השנייה. שני האחים גרים עם אמם בזמן שאביהם יצא ללחום במלחמה, וסובלים מהתלאות שעוברים ילדי לונדון בתקופת מלחמת העולם השנייה, כמו הירידה היומית למקלטים ולילות ללא שינה. הם מחליטים לשלוח מכתב לנשיא ארצות הברית, בבקשה שיאסוף את כל ילדי לונדון וייתן להם מקום מגורים זמני עד אשר תגמר המלחמה.

בינתיים, בבית הלבן בארצות הברית, ויליאם קפני ואחותו סוזן, נכדיו של נשיא ארצות הברית, מתארחים בביתו. במקרה נתקל ויליאם במכתבו של סטנלי ומחליט לפעול בעניין. הוא מתפרץ באמצע ישיבה סמכותית של נשיא ארצות הברית עם שגרירו של המלך האנגלי וקורא את תוכן המכתב בהתרגשות. בעקבות מכתב זה, מוחלט לבצע מהלך שבו יועברו ילדי לונדון לארצות הברית, למקום מבטחים. לאחר מספר שבועות מבוצע המהלך האדיר הזה. אלפי ילדים מועברים בספינות ענק, ולאחר המשלוח הראשון, יוצאים גם השני והשלישי. סטנלי ותומס, שהגו את המהלך, הוזמנו להתארח בביתו של ויליאם קפני בעצמו. במשלוח הראשון, יוצאות לעבר נמל ניו יורק מספר ספינות: ניו יורק, ויליאם סקוט, פוסידון וכן פילדלפיה, הספינה בה נוסעים האחים.

בערך כשבוע עובר, והילדים כבר התרגלו לשגרת החיים על הספינה. אך לילה אחד, כאשר הילדים ישנים במיטותיהם, עולה הספינה פילדלפיה על מוקש. כדי להמשיך בהעברת הילדים, צריך להעביר אותם לשלוש הספינות האחרות. סטנלי, תומאס ועוד 9 ילדים מועלים לסירת הצלה, אך בעקבות תקרית מצערת משתחררת סירת ההצלה ואחד עשר הילדים נסחפים אל לב הים.

לאחר לילה קשה מגיעים הילדים לאי באמצע האוקיינוס. הם חוקרים את האי ומגלים שיש שם נהר מים טוב לשתייה, מגוון רחב של עצי פרי, וחיות לצייד. בשלב הזה גם מוצגים הילדים האחרים שהיו על הסירה:

  • אוליבר, הילד הכי גדול, שמנהיג את החבורה ובלעדיו הילדים לא היו שורדים.
  • ז'ן, 14 לערך, "ילדת סנדוויץ'" עם אחות קטנה ואחות גדולה שבבית מרגישה מקופחת, ושרוצה להתבגר מהר.
  • פיט, שלפני שהגיע לאי חי חיים קשים. אמו גססה בבית, ואביו נאלץ לפרנס אותו ואת אחיו הקטנים. לכן למד פיט את כל המלאכות הבסיסיות, ובנוסף, הוא גם מלא המצאות כרימון.
  • קטלין, בת 11, קטנה אך מועילה ביותר. היא טבעונית להוטה, ואוהבת את הטבע מאוד.
  • ג'ון בקסטון, ילד יהיר וגאוותן שעושה צרות לכולם. אמו מתה, אביו הפרופסור נשלח לשירות במלחמה ומת, וג'ון הועבר לסבתו, שמתה גם היא. ג'ון הוא ילד בודד, אך עובדה זו איננה מונעת ממנו להיות אכזרי כלפי שאר הילדים.
  • גרס, בת 9, רוזנת, שלפני האי חייה היו חיים עשירים וטובים.
  • דוד, נער יהודי מתולתל שחור עיניים. בתחילה נראה דוד חסר ישע, אך בהמשך מתברר כגיבור.
  • סטיוון, בן 12, בנו של נגר, בעל מלאכה טוב אשר אהוב על כל החבורה.
  • דיאנה, ילדת הקרקס, מתעמלת מצחיקה ומשונה, ממלאת תפקיד מרכזי בספר.

בהמשך, קורים להם מספר גדול של דברים משונים וחוויות לעיתים טובות לעיתים רעות על האי. ביניהם המאורעות הבאים:

בניית ה"חווילה", הבית הרשמי של הילדים על האי. האחראים על הבנייה היו פיט (היוזם, המתכנן והמוציא לפועל) וסטנלי וסטיוון, הפועלים והעוזרים הנאמנים.

אימוץ הקופה התינוקת ביבי, שנפצעה בבטנה. הקופה הופכת לחלק בלתי נפרד מהילדים, ונקשרת לכולם ובעיקר לדיאנה.

מקרה אשר נשמר בסוד בין משתתפיו. היה זה יום חם. קטלין הלכה להתקלח בנהר, ופתאום שמעה קול של ציפור מתייסרת. היא יצאה, התלבשה והלכה לבדוק את המקור של הרעש, והמראה שנראה לעיניה זעזע אותה עד כלות נשמתה. ג'ון בקסטון החזיק ציפור אשר רגלה הייתה קשורה לחבל בידו. כל פעם שניסתה הציפור לעוף, משך אותה ג'ון לאחור, בעוד הוא צוחק. קטלין פרצה בזעם על ג'ון ובמטר של צעקות דרשה ממנו לשחרר את הציפור. ג'ון התעצבן, וקשר אותה לעץ, ואיים להרוגה בעזרת חציו אם תספר מה אירע לשניהם. קטלין חוזרת משם חיוורת וחולה, ולוקח לה כמה ימים להתאושש. ג'ון, שמוכה ברגשות אשם, מסווה אותם בחזותו היהירה והרגילה.

יום אחד, מתרסק על האי מטוס אמריקאי. הילדים מתרגשים מאוד, ובאים לחקור את המקום. לאחר שרוקנו את המטוס מחפצי ערך, לפיט עולה רעיון. הוא מחפש את מכשיר הקשר, וכשמוצא אותו, משדר את מקום הימצאם, אף על פי שהוא משוכנע שאין שומע. פיט טועה.

באותו זמן, נפש ויליאם, נכד הנשיא, בספינת הנשיא. המכשיר שקלט את התדר של פיט נמצא על אותה ספינה גם. ויליאם שומע את המסר, ומחליט לשחרר את הילדים. על ויליאם עוברות מספר חוויות לפני שהוא מצליח לשחרר אותם, אך בהרבה מאמצים, הוא מצליח לגייס טייס, אלן, לשחרר את הילדים. הם ממריאים למסע מסוכן באוקיינוס, כדי להוכיח את קיומו של האי עליו שוכנים הילדים. לאחר טיסה ארוכה, מוצאים ויליאם ואלן את האי, ושולחים לילדים מסר (בתוך הנעל של ויליאם) שהם הולכים לאסוף אותם. הספר נגמר כשמסופר כשוויליאם, אלן וסבו של ויליאם, הנשיא, באים לאסוף את הילדים מהאי. הקופיפה ביבי מצטרפת אליהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.