אלאדין ומנורת הקסמים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אלאדין" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו אלאדין (פירושונים).
אלאדין בגן הקסום, איורו של מקס ליברט מתוך ספרו של הסופר היהודי גרמני לודוויג פולדה Aladin und die Wunderlampe[1]

אלאדין ומנורת הקסמים הוא שמה של אחת המעשיות בסיפורי אלף לילה ולילה שמקורן בעיראק. המזרחן אנטואן גלן הוא שליקט אותה מפי מספרי סיפורים מסוריה.

הסיפור מתרחש בסין (בגרסה אחרת בהודו או באגרבה) ומספר על חייט עני שיש לו בן חסר תועלת ויכולת בשם אלאדיןערבית: علاء الدين, תעתיק מדויק: עלאא' אלדין). כאשר אביו של אלאדין נפטר, מכשף נורא מאפריקה מאתר אותו, מתחזה לדודו ומוליך אותו בדרכי מרמה לתוככי מערה מסוכנת כדי שיוציא מתוכה מנורה ישנה. הוא פוקד עליו שלא לקחת כלום מלבדה. אבל אלאדין לא ידע שאין זו מנורה רגילה. יש לה תכונות קסם ובתוכה מצוי שד שבכוחו להגשים כל משאלה ומעדיף לאסוף את האוצרות הרבים שבמערה במקום לקחת את המנורה. כאשר אלאדין מנסה לצאת מהמערה, המכשף מבקש ממנו לתת לו את המנורה קודם. אלאדין לא מצליח למסור לו אותה הואיל וכיסיו מלאים. המכשף מתרגז וסוגר עליו את האדמה. בתוך המערה, לקח אלאדין את המנורה ושפשף אותה בעדינות מן הצד כדי לנקותה, ואז הופיע השד באורח פלא ואמר: "מה תצווה עליי, אדוני? עומד אני לפקודתך כי עבדך אני!". הכוחות הנסתרים של השד הופכים את אלאדין במהרה לאיש עשיר מאד. הוא נישא לבת המלך, והשד מקים עבורם ארמון מפואר.

מקץ שנים אחדות עולה המכשף על עקבותיו של אלאדין. כשהוא מחופש לרוכל נודד, מכריז על נכונותו להחליף מנורות ישנות בחדשות. אשתו של אלאדין, שאינה יודעת מה רב ערכה של המנורה המכוסה חלודה שנמצאת בביתה, מחליפה אותה באחת חדשה אצל הסוחר המוזר. המכשף מצווה מיד על השד להגלות את הנסיכה ואת ארמונה לאפריקה. אולם אלאדין רודף אחרי המכשף, משיג לעצמו את המנורה, ומחזיר את הארמון ואת רעייתו אליו.

הסיפור על אלאדין הופיע לראשונה בתרגום הצרפתי של סיפורי אלף לילה ולילה ולא מופיע במקור הערבי. לכן משוער כי הסיפור הזה (כמו גם עלי בבא וארבעים השודדים וכמה סיפורים אחרים) חובר על ידי אנטואן גלן.

בשנת 1992 יצא סרט ההנפשה "אלאדין" של חברת וולט דיסני וזכה להצלחה רבה, ובשנת 1989 יצא משחק הווידאו "הנסיך הפרסי" המזכיר את אלאדין במידה רבה. לימים יצרה דיסני עיבוד קולנועי ל"הנסיך הפרסי", שיצא לאור ב-28 במאי 2010.

עיבודים לבמה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1998 עלתה ההצגה אלאדין, בה שיחקו ליאור כלפון בתפקיד אלאדין וחנה לסלאו בתפקיד ג'יני, ב-2004 עלה המחזמר אלאדין בה שיחקו תום אבני וצביקה הדר.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.