אלבום להיטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אלבום להיטיםאנגלית: Greatest Hits" album" או "Best of album") הוא סוג של אלבום אוסף, הכולל שירים מצליחים שכבר יצאו לאור בעבר, שירים נדירים (Rarities) או שילוב של שניהם. לפעמים אלבומי להיטים כוללים גם רמיקסים ללהיטים ישנים, שירים בהופעה או שירים חדשים, על מנת להפוך את האוסף לאטרקטיבי יותר בעיני האנשים שמחזיקים ברשותם את כל אלבומיו של האמן. בישראל משמשות בעיקר הכותרות "האוסף", "המיטב" או "מבחר" כליווי לשם האלבום או המבצע, אם כי קיימות גם כותרות מקוריות כמו אוספ אלפנט של יוסי אלפנט, אסיף של נורית גלרון, או אוספורטיס של רמי פורטיס.

אלבומי "Greatest Hits" מכילים בדרך כלל סינגלים בולטים שהצליחו במצעדים, בעוד שאלבומי "Best of" כוללים שירים שאהובים במיוחד על המעריצים, גם אם הם לא יצאו כסינגלים. לדוגמה, "האלבום הכחול" של הביטלס הוא אלבום "Best of", בעוד שהאלבום "1" הוא אלבום "Greatest Hits" המכיל את כל השירים של הביטלס שהגיעו למקום הראשון במצעדים בין 1962 ו-1970, ואיננו מכיל את רוב השירים שהופיעו ב"אלבום הכחול".

Johnny's Greatest Hits של ג'וני מאת'יס מ-1958 נחשב לאלבום הלהיטים הראשון בהיסטוריה[דרוש מקור].

אמנים צעירים רבים הוציאו אלבומי אוסף בשלבים מוקדמים מאוד של הקריירה שלהם, בעיקר זמרי, זמרות ולהקות פופ. לדוגמה, הזמרת והשחקנית הילארי דאף הוציאה אלבום אוסף ב-2005, לאחר שני אלבומי אולפן שקדמו לו, הראשון שבהם מ-2003.