אלבום להיטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אלבום להיטיםאנגלית: Greatest Hits" album" או "Best of album") הוא סוג של אלבום אוסף, שיכול לכלול שירים מצליחים שכבר יצאו לאור בעבר, שירים נדירים (Rarities) או שילוב של שניהם. לפעמים אלבומי להיטים כוללים גם רמיקסים ללהיטים ישנים, שירים בהופעה או שירים חדשים, על מנת להפוך את האוסף לאטרקטיבי יותר בעיני האנשים שמחזיקים ברשותם את כל אלבומיו של האמן. בישראל משמשות בעיקר הכותרות "האוסף", "המיטב" או "מבחר", אף על פי שקיימות גם כותרות מקוריות כמו אוספ אלפנט של יוסי אלפנט, אסיף של נורית גלרון, מנגינת הלב 1 ו-2 של עפרה חזה או אוספורטיס של רמי פורטיס.

אלבומי "Greatest Hits" מכילים בדרך כלל סינגלים בולטים שהצליחו במצעדים, בעוד שאלבומי "Best of" כוללים שירים שאהובים במיוחד על המעריצים, גם אם הם לא יצאו כסינגלים. לדוגמה, "האלבום הכחול" של הביטלס הוא אלבום "Best of", בעוד שהאלבום "1" הוא אלבום "Greatest Hits" המכיל את כל השירים של הביטלס שהגיעו למקום הראשון במצעדים בין 1962 ו-1970, ואיננו מכיל את רוב השירים שהופיעו ב"אלבום הכחול". האלבום "1" מכיל במדיוק חצי מהשירים שיצאו באלבום הכחול והאדום.

Johnny's Greatest Hits של ג'וני מאת'יס מ-1958 נחשב לאלבום הלהיטים הראשון בהיסטוריה[דרוש מקור].

כיום מוציאים אמנים צעירים רבים אלבומי אוסף בשלבים מוקדמים מאוד של הקריירה שלהם, בעיקר זמרי, זמרות ולהקות פופ. לדוגמה, הזמרת והשחקנית הילארי דאף הוציאה אלבום אוסף ב-2005, לאחר שני אלבומי אולפן שקדמו לו, הראשון שבהם מ-2003.