אלברט בול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלברט בול
Albert Ball portrait.jpg
לידה 14 באוגוסט 1896
נוטינגהאם, הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
נהרג 7 במאי 1917 (בגיל 20)
צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה Annœullin German military cemetery עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
  • תיכון נוטינגהאם
  • Trent College
  • בית הספר קינגס שבגרנתהם עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות הצבא הבריטי, גיס התעופה המלכותי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1914 – 7 במאי 1917 (כ־3 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
דרגה קפטן עריכת הנתון בוויקינתונים
פעולות ומבצעים
מלחמת העולם הראשונה עריכת הנתון בוויקינתונים
עיטורים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אלברט בול (Albert Ball; ‏14 באוגוסט 1896 - 7 במאי 1917) היה טייס קרב בריטי ששירת במלחמת העולם הראשונה. כאשר נפל בקרב היה אלוף ההפלות הבולט ביותר של בריטניה, עם 44 ניצחונות לזכותו. הוא נותר אלוף ההפלות הבריטי הרביעי המצליח ביותר בהיסטוריה. הוא עוטר בעיטורי צלב ויקטוריה, אות השירות המצוין (שלוש פעמים) ובעיטור הצלב הצבאי.

טיסותיו הקרביות של בול התאפיינו בהעזה רבה, עם תשומת לב מעטה לביטחונו האישי. הוא עשה שימוש במהלך שירותו בדגמים שונים של מטוסים, שבהם הכניס שינויים רבים במבנה ובעיקר בחימוש. גם אויביו הגרמנים החשיבו אותו לטייס הקרב הבריטי הטוב ביותר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלברט בול נולד בעיר נוטינגהאם, ולו אח ואחות. אביו היה איש עסקים אמיד. בנעוריו הרבה להתעסק במנועים ובציוד חשמלי, הכיר כלי נשק היה קלע מצטיין, וכן פיתח תחביב של טיפוס על גבי פיגומים. הוא היה אדוק בדתו. בבית הספר התיכון השתתף בשיעורי הכנה לקצונה של הצבא הבריטי. הוא עזב את בית הספר בגיל 17 בהסכמת אביו, שסייע לו למצוא עבודה בחברת הנדסה בעיר מגוריו.

במלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיד לאחר פרוץ מלחמת העולם הראשונה, והוא בן 18, התגייס בול לרגימנט הרגלים יערני שרווד.(אנ') במהרה קודם לדרגת סמל ובאוקטובר כבר הוסמך לקצין. למורת רוחו הוא הוצב להדריך מגויסים חדשים באנגליה, למרות שרצה לצאת לחזית באירופה.

ביוני 1915 החל בול לקחת שיעורי טיסה בשדה התעופה הנדון בלונדון, משום אהבתו להנדסה וגם כדי לשפר את סיכוייו לקבל העברה לחזית. הוא היה משכים ב-03:00 ויוצא באופנועו לשדה התעופה לשיעור, ולאחר מכן מתחיל את שגרת יומו הצבאית. הוא נחשב לחניך ברמה בינונית לכל היותר, אך באוקטובר 1915 קיבל רישיון טיס מטעם קלוב התעופה המלכותי. (אנ'). מיד ביקש העברה לגיס התעופה המלכותי, החל באימוני טיסה ובינואר 1916 הוסמך כטייס. בפברואר הוצב בטייסת בצרפת והחל לבצע גיחות סיור במטוס דו-כנפי. בסוף מרץ כבר היה מעורב בקרב אוויר ראשון. במאי 1916 הוצב לטייסת קרב שהטיסה מגוון של דגמי מטוסים. על הקרקע וגם באוויר נטה להתבודדות מחבריו לטייסת ולטיסה בודדת. הוא טיפל במטוסו בעצמו. באותו חודש השיג את שלולש ההפלות הראשונות שלו של מטוסי אויב. בתחילת יולי כבר נזקפו לזכותו שבע הפלות, כולל של בלון תצפית. סמוך לאחר מכן הוענק לו עיטור הצלב הצבאי. באותה עת כתב להוריו כי הוא איננו נהנה להפיל את מטוסי הצד השני ומראה מטוסיהם הנופלים גורם לו הרגשה רעה, אך הוא יודע שזה הם או הוא. ערב מותו כתב להוריו כי התעייף מההרג וכי הוא מרגיש כרוצח.

באוגוסט 1916 הפיל בול שלושה מטוסים גרמנים בגיחה אחת, ובהמשך נלחם ב-14 מטוסים גרמנים מעבר לקווי האויב והחזיר בקושי את מטוסו הפגוע לנחיתה בבסיסו. לאחר מכן הוצב לטייסת חדשה, ושם נצבע מטוסו בסכימת צביעה מיוחדת שאפשרה לזהות את מטוסו מרחוק ולאשר את הישגיו. עד לסוף אוגוסט כבר נזקפו לזכות בול 17 הפלות של מטוסי אויב. בזמן זה קיבל חופשת מולדת קצרה, ושם גילה כי שמו התפרסם כאלוף הפלות והוא הולך לפניו. היה זה שינוי במדיניות הממשלה הבריטית, שהצניעה את שמות אלופי ההפלות עד לאותו זמן, אך שוכנעה לשנות זאת בעקבות האבידות הקשות בקרב על הסום וכדי לעודד את המוראל הלאומי. בשובו לחזית המשיך לצבור הפלות ועד סוף ספטמבר הגיע מספרן ל-31. אז אולץ לצאת לחופשה כדי שלא יתמוטט מהמאמץ ונשלח להצבה בבסיס הדרכה של גיס התעופה המלכותי בבריטניה. בסוף ספטמבר עוטר בבת אחת בשני עיטורי מסדר השירות המצוין על מבצעי האוויר שלו וכן בעיטור מסדר ג'ורג' הקדוש של רוסיה.

בעת שהיה מוצב בבריטניה הרקיעו המוניטין והפרסום של בול שחקים. עיתונאים שיחרו לפתחו, ובנובמבר 1916 הוענקו לו עיטוריו באופן רשמי על ידי המלך ג'ורג' החמישי בארמון בקינגהאם. מיד לאחר מכן הוענק לו עיטור מסדר השירות המצוין בפעם השלישית - איש הצבא הראשון לקבל עיטור זה שלוש פעמים. בפברואר 1917 כיבדה אותו עירו נוטינגהאם בתואר יקיר העיר. באפריל התארס עם פלורה יאנג, אשה בת 18 שהכיר בחודש הקודם.

בול לחץ להחזירו לשירות קרבי, ובאפריל הוצב בטייסת מובחרת בצרפת. באישורו של גנרל יו טרנצ'רד הותר לו להשתמש בהצבה זו במטוס מיוחד לטיסות סולו בנוסף לדגם המטוס שבו צוידה הטייסת. ב-23 באפריל הפיל את המטוס הראשון במסגרת הצבתו החדשה. בימים 1 עד 5 במאי הפיל שבעה מטוסי אויב, ובתום אחד מהקרבות הנחית את מטוסו הפגוע בקושי, כשהוא עיוור למחצה מהתזת שמן ממיכל השמן שלו שנפגע באש אויב. ב-6 במאי הפיל את המטוס ה-44 והאחרון שלו.

הטיסה האחרונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 במאי 1917 המריא בול לטיסתו האחרונה, שנערכה בשמי צרפת בקרבת גבולה עם בלגיה. הוא הוביל מבנה של 11 מטוסים מטייסתו, שנכנסו לקרב אווירי גדול עם מטוסים מטייסת 11 הגרמנית המובחרת. המטוסים התפזרו ונתקלו בתנאי מזג אוויר גרועים. טייס גרמני על הקרקע ראה את מטוסו של בול מגיח מבסיסו של ענן וצולל אנכית כשמדחפו דומם, עד שפגע בקרקע. נראה שהמנוע שותק עקב הצפת דלק בעת שהמטוס נמצא בעמדה אנכית.

הגרמנים נחפזו את המטוס ההרוס ומצאו את בול ללא רוח חיים. המטוס ובול לא נפגעו באש גרמנית, ובדיקה רפואית העלתה שבול נהרג עקב החבלות החמורות שנגרמו לו בעת ההתרסקות. הגרמנים אמנם טענו שהוא הופל על ידי הטייס לותאר פון ריכטהופן, אחיו של אלוף הטיס מנפרד פון ריכטהופן, אך קרוב לוודאי שמטוסו של בול התרסק לאחר שהוא נכנס למצב של ורטיגו ואיבד את השליטה במטוס. הוא נקבר על ידי הגרמנים בבית קברות מקומי לא הרחק ממקום נפילתו בטקס צבאי מלא. לאחר המלחמה, לבקשת אביו, הושאר קברו שם ולא הועבר לבית קברות צבאי בריטי כפי שהיה נהוג לעשות. אביו של בול קנה את חלקת השדה שבה התרסק מטוסו והציב בה אנדרטה לזכרו.

בצד הבריטי הוגדר תחילה בול כנעדר בשעת פעולה, ושררה תקווה שהוא נפל בשבי, אך בסוף מאי הגיעה מהצד הגרמני הידיעה על מותו של בול וקבורתו. הידיעה על מותו פורסמה ועוררה הדים בכל רחבי העולם. חודש לאחר מותו הוענק לו עיטור אביר לגיון הכבוד הצרפתי. למחרת הוא עוטר בעיטור צלב ויקטוריה על מבצעיו ב-11 הימים האחרונים לחייו. העיטור הוגש לקרוביו על ידי המלך בחודש שלאחר מכן, ובול הועלה לאחר מותו לדרגת סרן. בשנה שלאחר מכן הוענקה לבול מדליה מיוחדת של קלוב התעופה של אמריקה.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיטוריו של בול ומזכרות אחרות, המוצגים במוזיאון טירת נוטינגהאם

ב-1918 פורסם בבריטניה ספר ביוגרפי אודות בול, Captain Ball VC, שהכיל רבים ממכתביו לקרוביו. הספר הכיל דברי הקדמה והספד של ראש הממשלה דייוויד לויד ג'ורג', של פילדמרשל דאגלס הייג ושל גנרל טרנצ'רד. ב-1933 התפרסם ספר ביוגרפי נוסף אודותיו בשם Captain Albert Ball.

בעירו של בול נוטינגהאם הוצבו מספר אנדרטאות לזכרו, הגדולה שבהן, פסל ברונזה על גבי כן, הוצבה בטירת נוטינגהאם (אנ') ונחנכה ב-1921 בטקס צבאי לרבות מטס כבוד של חיל האוויר המלכותי. דגם של האנדרטה נמסר לתצוגה בגלריית הדיוקנאות הלאומית בלונדון. אביו של בול מימן הקמת בית דירות בנוטינגהאם ובו שמונה דירות לשיכונם של קרובי משפחה של בני העיר שנפלו במלחמה. עיטוריו של בול ומזכרות אחרות מוצגים במוזיאון טירת נוטינגהאם. חמישים שנה לאחר מותו נוסדו בבית הספר שבו למד מלגות על שמו.

בשנת 2006 הופיע דיוקנו של בול על גבי בול זיכרון של הדואר המלכותי, כחלק מסדרת בולים עם דיוקנאות של שישה מקבלי עיטור צלב ויקטוריה, שהופקה לרגל מלאת 150 שנה לייסודו של העיטור. ב-2015 הפיקה המטבעה המלכותית מטבע זיכרון הנושא את דיוקנו של בול, במסגרת סט של שישה מטבעות זיכרון שהוטבעו לרגל מלאת מאה שנה למלחמת העולם הראשונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלברט בול בוויקישיתוף