אלהנה צפריר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלהנה צפריר
Alhana Starbreeze
Alhana Starbreeze.jpg
אלהנה צפריר, רכובה על גריפון
סוג רומח הדרקון
מידע
גזע אלף סילבנסטי
מין נקבה
מקצוע לוחם
נטייה טוב שומר חוק
אזרחות סילבנסטי
דמויות קשורות
משפחה הורים: לוראק קלדון (אב)
בן זוג: פורתיוס קנן
ילדים: סילבנושי קלדון

אַלְהַנָה צפריראנגלית: Alhana Starbreeze) היא דמות המופיעה בסדרת ספרי הפנטזיה רומח הדרקון (בעיקר בדרקונים של ליל החורף וספרי מלחמת הנשמות). אלהנה היא בתו של דובר הכוכבים, מלך סילבנסטי, לוראק קלדון. אלהנה עוברת מספר אירועים טרגיים בחייה, כמו גלות מהעיר בה גדלה, מלחמת הרומח, הרס ממלכתה בידי סיוט גדול, מותו של אביה, אהובהּ, בעלה, ולבסוף גם בנה.

מעט ידוע אודות ראשית חייה. ידוע כי חונכה להיות דוברת הכוכבים הבאה,[1] וכי אהבה לאסוף ורדים. לאלהנה שיער שחור ארוך, עור לבן הדומה לחרסינה, עיניים בגוון סגול כהה ולה נטייה לנהוג באדישות כלפי זרים (כולל אלפים שאינם ממולדתה) בתחילה.

מלחמת הרומח[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הגיעה של מלחמת הרומח לפתחה של ממלכת סילבנסטי, החלו שרי הדרקונים במערכה עליה. לוראק, אביה של אלהנה שלח את בני עמו לדרום יבשת ארגות יחד עם בתו כמנהיגתם. בהגיעם לשם, בני עמה ניסו להקים את העיר החדשה סִילְבַאמוֹרִי. כאשר שמעה כי סילבנסטי נפלה לידי צבאות הדרקונים, החליטה אלהנה למחול על גאוותה, ולנסוע לטרסיס המעטירה לבקשת עזרתם של בני האנוש כדי יסייעו לה בשיחרור ממלכתה. בטרם הגיעה לטרסיס, הגיעה אלהנה לפגישת מועצת האבן הלבנה הראשונה. היא חששה מפני ברית בין בני האדם לאלפי קאלינסטי ואף גמרה אומר לעצור ברית שכזו, לו נכרתה. אולם חששותיה התפוגגו.

כאשר הגיעה לבסוף לטרסיס, לא מצאה אף אדם שהיה מוכן לסייע לאלפים נגד צבאות הדרקונים. נאמר לה לעזוב את תחומי העיר, וכאשר סירבה לעשות כן - הובאה בפניו של אדון העיר. בדרכה לשם, נתקלה באביר צעיר לעתיד בשם סער בהיר-להב, אשר לא הסכים לדרך בה התייחס משמר העיר אליה, וסייע לה בלא שידע על זהותה האלפית. כאשר נפגשו עיניהם, רגשות הדדים עלו בהם. אלהנה נשלחה אל המעצר ביחד עם סער, תניס חצי-אלף, גילתנאס קנן (בנו של מנהיג קאלינסטי) וחלמיש כור-אש. בדרך למעצר, שלושה אבירי סולאמניה, בריאן דונר, אראן ארוך-קשת ודרק שומר-הכתר חילצו אותם.[2] כאשר טרסיס הותקפה על ידי צבא הדרקונים, החבורה התפצלה ואלהנה נסה עם סער ברחובות העיר. סער מילט אותם בעוד דרקון מכלה את זעמו ברחובות העיר. מעשה גבורה זה המס את ליבה, והיא העניקה לו את תכשיט הכוכב שלה. אולם בהמשך התפצלו דרכם - אלהנה המשיכה עם תניס, רייסטלין מאז'ר, קרמון מאז'ר, סהר-פז ומי-נהר על גביהם של גריפונים לעבר סילבנסטי בעוד סער המשיך עם חלמיש, גדילן, לאורנה והאבירים הסולאמניים הדרימו אל חומת קיר הקרח.[3]

הסיוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר אלהנה ובני לווייתה הגיעו לסילבנסטי, היא פנתה בריצה ישירות אל היער. שם אחז בה הסיוט של לוראק ודרקון ירוק בשם כַּרְתִּי רועץ-דם ולכד אותה. הוא הביא אותה אל אביה וניסה לגרום לו להרוג אותה, אולם אביה לא יכול היה לעשות כן. לבסוף, תניס וחבריו הביסו את הסיוט, וגם שיחררו את אלהנה ואביה ממנו, אך כרתי רועץ-דם נמלט. זמן מועט לאחר מכן נפטר אביה, אשר החליט להעניק את בועת הדרקון בו השתמש בתוך שקיק קסמים מיוחד לרייסטלין.

כאשר תניס וחבריו עוזבים, אלהנה נותרת מאחור וקוברת את אביה למרגלותיו של גזע עץ במגדל הכוכבים. היא ממשיכה לשהות בסילבנסטי ומחכה לסימן. היא מקבלת את האות לו היא מצפה כאשר תכשיט הכוכב שלה חדל להבהיק. היא מבינה מיד כי אהובה, סער, נהרג. היא פירשה סימן זה כחוסר תקווה מוחלט, ורצה אל מגדל הכוכבים, תוך שהיא חושבת לסיים את חייה. אולם, היא רואה עץ חי גדל במקום בו קברה את אביה, וידעה כי זהו הזמן לשוב לבני עמה. היא ממהרת לרכוב על גריפון חזרה לדרום ארגות.[4]

אלהנה מופיעה בשנית מול מועצת האבן הלבנה ומשכנעת את האומות האחרות לשים בצד את המחלוקות הקטנוניות ולהצטרף לברית. היא אף מציעה לפורתיוס, בנו של דובר השמשות, להצטרף אליה בברית נישואין פוליטית, מתוך מטרה לאחד את שתי אומות האלפים הגדולות, קאלינסטי וסילבנסטי, למרות שליבה נמצא במקום אחר, קבור בצריח הכהונה הראשי. יחדיו הם יוצרים את צבא האבן-הלבנה ומגרשים את צבאות הדרקונים הרחק מארצותיהם.

פורתיוס וסילבנושי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה, פורתיוס ואלהנה באו בברית הנישואין בשנת 362 אחה"ח לערך,[5] במה שהיה שנודע כצעד פוליטי נועז מצידם. בעוד שפורתיוס הנהיג את צבאות סילבנסטי לתוך ממלכת האלפים המערבית כדי לטהר אותה מסיוטו של לוראק, אלהנה נשארה בקאלינסטי לשלוט בעם (לאחר שאביו של פורתיוס נפטר, עבר השלטון לידי בנו). במשך השנים הבאות, נישואיהם הפכו ליותר מכך. הם התאהבו אחד בשני, ובשנת 382 אחה"ח אלהנה עמדה ללדת את ילדהּ הראשון. באותה שנה, סנאטורים בשתי אומות האלפים החליטו כי אין הם מעוניינים באומת אלפים אחת מאוחדת וקשרו קשר כדי להסיר את אלהנה ופורתיוס מראשות עמיהם. אלהנה נכלאה בקאלינוסט, בירת קאלינסטי על ידי הסנאטור האלפי רַשָׁאס ביחד עם שומר ראשה, סַמָאר. הם שוחררו על ידי דאלאמר ארג'נט וגיבור הרומח תניס חצי-אלף, והוכרזו לאחר הימלטותם כאלפים אפלים. באותה שנה, פורתיוס ואלהנה, יחד עם נאמניהם הגיעו לעיר העצים, מרגוע. שם, התקבלו שניהם בברכה על ידי משפחת מאז'ר ואלהנה ילדה את בנה הבכור, סִילְבַנוֹשֵׁי קלדון.[6]

כאשר פרצה מלחמת הכאוס בקרין, אלהנה ירדה למחתרת יחד עם בנה כדי להגן עליו מפני כוחות אומות קאלינסטי וסילבנסטי, כדי למנוע מהם למצוא את ילדהּ ולקחתו ממנה. פורתיוס הגיע לקאלינוסט כדי לנסות להגן על העיר, הוא נלחם בדרקון אש ונחשב למת לאחר שנצפה מתמוטט בקרב עמו.

אל תוך עידן בני התמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלהנה, שבורת הלב, הובילה את האלפים העריקים שלה לארצות סילבנסטי כדי לנסות לתפוש מחדש את כס השלטון עבור בנהּ. אולם בני סילבנסטי הרימו מעל ממלכתם את המגן של סילבנסטי כדי למנוע מדרקוני העל לפלוש לארצם ולהחריב אותה (בלא ידיעתם, הם רומו על ידי הדרקון כרתי רועץ-דם). במשך שנים, ניסו אלהנה וחבורתה למצוא דרך מבעד למגן, ונלחמו בעוגים ויצורי אופל אחרים אשר ניסו להורגם. היא גילתה כי בעלה שרד את מלחמת הכאוס, אך פניו גופו הושחתו. אלהנה המשיכה בקשר עמו דרך רצים אלפים אשר נשאו את הודעותיו מקאלינסטי, שם נשאר.

מלחמת הנשמות ולאחריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ההתפתחויות במלחמת הנשמות, המגן של סילבנסטי קרס ונעלם.[7] היא למדה כי בנה התיישב על כס השלטון בסילבנסטי כשליט בובה, כאשר הופרד קודם לכן מחבורתה. היא הבינה כי השליטים בפועל הם מינה ואבירי האופל שלה. היא אף הייתה עדה לנטישת הכס על ידי בנה, שהתאהב עד כדי עיוורון במינה, ועקב אחריה במסעה לסאנקשיין. אלהנה נפגשה עם אנשיו של גילתאס (שליט קאלינסטי), אשר נמלטו מקאלינסטי שנחרבה כליל לאחר מותה של דרקונית העל הירוקה בריל וחבורתה הצטרפה אליהם. כצבא אלפי מאוחד, הם צעדו לסאנקשיין לנסות להשיב את בנה, אולם הותקפו על ידי עוגים בדרכם. הם הצליחו להימלט בעזרתם של דרקוני הטוב אשר חזרו לקרין מכלאם והשמידו את צבא העוגים. הצבאות הגיעו לבסוף לסאנקשיין והצטרפו למאבק נגד צבאה של האלה האחת. לאחר שנסתיים, הבינה אלהנה כי בנה נהרג על ידי מינה.[8] צערה הרב על שאירע לבנה מוטט אלהנה עד כדי שיגעון ולמשך זמן רב. היא ויתרה על מנהיגות סילבנסטי לחלוטין, העניקה את כתר השלטון של סילבנסטי לגילתאס והחליטה לשוב לארצות קאלינסטי ולהתאחד עם פורתיוס. לא ידוע מה עלה בגורלם מאז.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "דובר הכוכבים" הוא תוארו של שליט ממלכת סילבנסטי
  2. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, הרשומות האבודות, כרך ב', דרקונים של שחקי שרת הדרקונים
  3. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, רשומות רומח הדרקון, כרך ב', דרקונים של ליל החורף, חלק 1
  4. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, רשומות רומח הדרקון, כרך ב', דרקונים של ליל החורף, חלק 2
  5. ^ אחרי החורבן הגדול
  6. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, רומח הדרקון, דור ההמשך, "הקורבן"
  7. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, מלחמת הנשמות, כרך א', דרקונים של שמש גוועת
  8. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, מלחמת הנשמות, כרך ג', דרקונים של ירח נעלם