אלה אזכרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אֵלֶּה אֶזְכְּרָה היא קינה שנכתבה על עשרת הרוגי מלכות, חכמים שעמדו בראש הנהגת האומה ונהרגו במסגרת גזירות שמד שונות בתקופת המרידות ברומאים. הקינה מבוססת על סיפור הוצאתם להורג של החכמים כפי שמופיע במדרש בשם זה - מדרש "אלה אזכרה", המתאר בפירוט את הוצאתם להורג של החכמים (המדרש נדפס ב"אוצר מדרשים" לי"ד אייזנשטיין).

תוכן הקינה וזמן אמירתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקינה פותחת בפרפרזה על ספר תהילים, פרק מ"ב, פסוק ה'. בתי הקינה מתחילים באותיות על פי סדר האלף-בית, ובבתים שאחר כך חתום באקרוסטיכון שם המחבר - יהודה חזק. הקינה מבוססת על מדרש אלה אזכרה, אשר מרחיב ומפרט בהוצאתם להורג של עשרת הרוגי מלכות. המדרש ציין בשפתו את הסיבה הנסתרת לגזירה זו משמים.

הקינה משולבת במחזורי תפילה של מספר קהילות במקומות שונים. בקהילות ספרדים היא נאמרת כחלק מסדר הקינות לתשעה באב. בנוסח אשכנז המזרחי[1] היא נאמרת לאחר סדר העבודה שבתפילת מוסף של יום הכיפורים, כאשר בתקופות קדומות היא היוותה חלק מסדר שלם של סליחות שנאמרו לאחר סדר העבודה אך בתקופות מאוחרות יותר התבטלה אמירתן והושארה רק קינת "אלה אזכרה" לבדה. למנהג אשכנז אומרים בתשעה באב את הקינה הפותחת במילים: ארזי הלבנון אדירי התורה. בתכלאל ישנה קינה אחרת שחיברוה חכמי תימן הקדמונים "אז בבית שבינו" המתארת את הריגת עשרת הרוגי מלכות. קינה זו נהוג לאומרה בתפילת ערבית בתשעה באב.

טיהר רבי ישמעאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחזנות האשכנזית-אירופית מפורסם הקטע (אות ט' ואות י') "טיהר רבי ישמעאל". שהולחן ובוצע לראשונה על ידי החזן זבולון קוורטין ועד היום מבוצעות גרסאות כיסוי רבות


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בנוסח אשכנז המערבי אומרים תמורתה פיוט של רבנו גרשום מאור הגולה