אלה השני, מלך נורת'מבריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלה השני, מלך נורת'מבריה
Ælla II, Aelle II
לידה המאה ה־8 עריכת הנתון בוויקינתונים
נהרג 21 במרץ 867
יורק, ממלכת נורת'מבריה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת נורת'מבריה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלה השני היה מלך נורת'אמבריה אחת מ-7 הממלכות הקדומות של אנגליה באמצע המאה ה-9 לספירה. עלה לשלטון כפי הנראה ב-862 או 863 לספירה ומלך עד מותו ב-21 במרץ 867. המידע ההיסטורי עליו מגיע ממקורות אנגליים וסקנדינביים. המקור המרכזי הוא הכרוניקה האנגלו-סקסונית שחוברה במאה ה-9 לספירה בוסקס בתקופת שלטונו של אלפרד הגדול מקור נוסף הוא ההיסטוריה רגום.

על פי סאגת רגנאר לודברוק שבה אלה את המנהיג הויקינגי האגדי למחצה רגנאר לות'ברוק אותו הוציא להורג בבור מלא בנחשים ארסיים. לפי המקור הסקנדינבי רגנסונה-פאטר (סיפורם של בני רגנאר), המאורע ההיסטורי של פלישת הוויקינגים לנורת'אמבריה ב-866 היה למעשה פעולת נקמה על הוצאתו להורג של רגנאר לות'ברוק. לפי המקורות הנורדיים עינו בניו של רגנאר את אלה למוות והוציאוהו להורג בשיטת עיט של דם האכזרית, בעוד שלפי המקורות האנגלו-סקסיים נהרג המלך במהלך הקרב ביורק ב-21 במרץ 867.

תיאור המאורעות לפי המקורות האנגליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 862 או 863 (התאריכים אינם ודאיים) עלה אלה ה-II לשלטון בעקבות הדחתו של אוסברט. הנזיר סימאון מדורהם שחי במאה ה-12 כותב על השתלטותו של אלה על אדמות כנסייה בבילינגהם, לקליף, וויגקליף וקרס. ברוב המקורות הוא מתואר כשליט עריץ שעלה לשלטון בצורה לא חוקית אם כי אחד המקורות מציין שהוא היה אחיו של אוסברט.

לפי הכרוניקה האנגלו-סקסית הצבא הוויקינגי הגדול שהורכב ברובו מוויקינגים דנים נחת בנורת'אמבריה באמצע 866 ועד 21 בנובמבר אותה שנה הצליח להשתלט על העיר יורק. האירועים ההיסטוריים שהתרחשו בעקבות הפלישה הוויקינגית מתוארים בצורה דומה על ידי ההיסטוריונים סימאון מדורהם אסר ואת'לווירד. לפי ההיסטוריה רגום, בעקבות הפלישה הדנית ה"סכסוך" בין אוסברט לאלה נפתר על ידי "קול משמיים" והתערבותם של אצילים מנורת'אמבריה. לפי מקור זה אוסברט ואלה היו בעלי ברית שאיחדו את כוחותיהם בתגובה לפלישה הדנית-ויקינגית לצבא משותף שהגיע לעיר יורק ב-21 במרץ 867. בקרב שנערך סמוך לעיר הובס הצבא האנגלי כאשר במהלך הקרב נהרגו אלה ואוסברט. בעקבות הניצחון בקרב מינו הוויקינגים שליט בובה מטעמם בנורת'אמבריה בשם אקברט.

הכרוניקה האנגלו-סקסית אינה מציינת את שמם של מנהיגי הוויקינגים אך מזכירה כי "הינגוואר" ו"הובה" (ככל הנראה אייבר ואובה) נהרגו מאוחר יותר על ידי המלך אדמונד. אובה צוין כמנהיג הצבא הוויקינגי בנורת'אמבריה גם על ידי הנזיר אבון דה פלרי ובהיסטוריה דה סנקטו קות'ברטו. סימאון מדורהם מסכם את רשימת מנהיגי הוויקינגים כדלהלן: הפדן, אינגוור, הובה, וויצק, גות'רום, אוציטל (קטיל), אמונד, סידרוק ודוכס נוסף באותו השם, אוסברן, פרנה והרולד.

המקורות הסקנדינביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הרגנסונה-פאטר הונהג הצבא הדני שצר על יורק ב-866 על ידי בניו של רגנאר לות'ברוק ביורן צד-ברזל, ויצרק, סיגורד עין הנחש, איבר חסר העצמות ואובה שמוציאים להורג את אלה בשיטת עיט של דם כנקמה על מותו של רגנאר. עם זאת לפי המקורות האנגלו-סקסיים נהרגו שני המלכים במהלך הקרב. איבר חסר העצמות ממלא תפקיד בולט במיוחד הן במקורות הנורדיים והן במקורות האנגלו-סקסיים.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלה מופיע כדמות מרכזית בסרט הוויקינגים (1958) בכיכובו של פרנק ת'רינג.

בסדרת הדרמה ההיסטורית של ערוץ ההיסטוריה ויקינגים משחק איוואן קיי את דמותו של אלה, בסדרה הוא מתואר כדמות אכזרית שנוהג להוציא להורג את יריביו באמצעות השלכה לבור מלא בנחשים ארסיים (פרט זה חופף למתואר במקורות הנורדיים) לפי הסדרה הוא שלט 15 שנה והוצא להורג כנקמה על הריגתו בעינויים של רגנאר באמצעות עיט של דם לאחר ההפסד בקרב סמוך ליורק.

ברומן ההיסטורי הממלכה האחרונה של ברנרד קורנוול מופיע אלה כדמות משנית בתחילת הספר. כאשר הוא יחד עם אוסברט ואוטרד (דמות דמיונית השולטת כביכול על ממלכת ברניקיה) מובילים צבא נורת'אמברי על מנת לבלום את פלישתם של הדנים ליורק. הקרב מסתיים בצורה קטסטרופלית עבור הנורת'אמברים כאשר הצבא הנורדי מבצע תרגיל של נסיגה מדומה וגורם לתבוסתם של הנורת'אמברים כאשר המלך אלה נהרג בקרב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]