אלון טל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלון טל
לידה 12 ביולי 1960 (בן 62)
ראלי, ארצות הברית
מדינה ישראלישראל ישראל
השכלה
מפלגה התנועה הירוקה, חוסן לישראל
סיעה כחול לבן
https://alontal.org.il/
חבר הכנסת
15 ביוני 202115 בנובמבר 2022
(שנה ו־21 שבועות)
כנסות ה-24
פרסים והוקרה
פרס חייקין עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אלון טל (מימין) משתתף בפאנל חברי כנסת, מאי 2022

אלון ישראל טל (נולד ב-12 ביולי 1960, כ' באלול ה'תש"כ בארצות הברית בשם אלברט רוזנטל) הוא חבר כנסת לשעבר מטעם סיעת "כחול לבן". קודם לכן היה חוקר ומרצה בכיר בתחום איכות הסביבה בדרגת פרופסור שכיהן כראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב. טל היה בין המייסדים של מספר ארגונים סביבתיים לרבות "אדם טבע ודין", "מכון הערבה ללימודי הסביבה" ו"צפוף – הפורום לאוכלוסייה סביבה וחברה".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד וגדל בראלי בירת צפון קרוליינה, ארצות הברית. ב-1980 סיים ללמוד תואר ראשון באוניברסיטת קרוליינה הצפונית בצ'אפל היל ועלה לישראל. שירת בנח"ל מוצנח כולל במלחמת לבנון הראשונה.

הוא בוגר הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית ובעל דוקטורט מאוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית. לאחר סיום לימודי הדוקטורט שלו, חזר ארצה בשנת 1990 והקים את עמותת "אדם טבע ודין - אגודה ישראלית להגנת הסביבה" על המודל שהכיר כאשר עבד עם הארגון הסביבתי האמריקאי "Natural Resources Defense Council". טל ניהל את הארגון במשך שש שנים.

ב-1995 היה ממייסדי הארגון "ידידי כדור הארץ מזרח תיכון", המכונה בעשור השלישי של המאה ה-21 "אקופיס". הוא שימש חבר הנהלה בארגון עד 2021. טל ייסד גם את מכון הערבה ללימודי הסביבה בקיבוץ קטורה בשנת 1996.

בשנים 1997–2003 כיהן כיו"ר "חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל.

בין השנים 2004–2016 היה חבר בדירקטוריון הקרן הקיימת לישראל ובמשך שמונה שנים היה יו"ר הוועדה למנהל פיתוח הקרקע, המופקדת על נושא הייעור, שיקום נחלים ותחומים נוספים. בשנת 2020 נבחר לתפקיד סגן יו"ר הקרן הקיימת לישראל. ב-2015 הקים, יחד עם אייל רוטנברג, את "צפוף – הפורום לאוכלוסייה סביבה וחברה", העוסק בבעיית גידול האוכלוסין בישראל[1]. באותה שנה, הצטרף לפרופ' אורי שיינס להקמת ארגון טיים, This is My Earth - TiME, מיזם גלובלי לרכישת בתי גידול עשירים במגוון ביולוגי המאוימים על ידי פיתוח.

בינואר 2017 התמנה לראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים במדיניות סביבתית בתחומים שונים (מים, דמוגרפיה, חקיקה, מדבור, אכיפה, חינוך ומניעת זיהום). שימש גם חבר סגל באוניברסיטת בן-גוריון (2016-2004), פרופסור אורח באוניברסיטת הרווארד (1990–1997), באוניברסיטת אוטגו שבניו זילנד (1997, 2003, 2007, 2016) כמו באוניברסיטת המדינה של מישיגן, סיאנס פו (צרפת) ופרופסור אורח באוניברסיטת סטנפורד (2011-2012; 2013-2014).

בפוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טל הוא ממייסדי התנועה הירוקה, וב־2009 התמודד מטעמה לכנסת השמונה עשרה כמספר 3 ברשימת "התנועה הירוקה–מימד" שלא עברה את אחוז החסימה. בהמשך היה ראש המפלגה לצד רחלי תדהר. ב־2013, לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה, חברה התנועה הירוקה למפלגת התנועה בראשות ציפי לבני וטל שובץ במקום ה-13 ברשימה לכנסת[2], שזכתה לבסוף בשישה מנדטים. בבחירות לכנסת ה-21, ה-22 וה-23 (2019–2020), שובץ מטעם מפלגת "חוסן לישראל" במקום ה-45 ברשימת "כחול לבן" (שכללה גם את יש עתיד ואת תל"ם), אך זו זכתה לאורך התקופה ב־35–33 מנדטים.

בבחירות לכנסת ה-24 (2021) שובץ במקום ה-11 ברשימת כחול לבן, שרצה הפעם לבדה וזכתה בשמונה מנדטים. עם זאת, לאחר הפסקת חברותה בכנסת של השרה פנינה תמנו-שטה, במסגרת "החוק הנורווגי", הוא נכנס לראשונה לכנסת.

טל נבחר לכהן כחבר בוועדת החינוך, התרבות והספורט, בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, בוועדה לענייני התמכרויות, סמים ואתגרי הצעירים בישראל. ובוועדת הבריאות, ובחודש נובמבר 2021 מונה כיושב ראש וועדת המשנה לעניין השפעת הסביבה והאקלים על בריאות הציבור וכן החל מחודש פברואר 2022 מונה כממלא מקום קבוע ליו"ר הוועדה לפניות הציבור. טל היה חבר בשדולות רבות ושימש יו"ר משותף לשדולה להגנה על הרי ירושלים, יו"ר משותף לשדולה הסביבתית-חברתית ויו"ר משותף לשדולה להבראת מפרץ חיפה. במקביל לחברותו בוועדות, טל מכהן כראש קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל-דנמרק וישראל-שוודיה.

עבודתו הפרלמנטרית זכתה בהכרה והוא נמנה עם חמשת חברי הכנסת החרוצים בקואליציה[3],במקום ראשון בכנסת ביזום שיתופי פעולה בין קואליציה ואופוזיציה, וח"כ הסביבתי ביותר בכנסת ה-24 על ידי כתב העת "שקוף"[4].

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וחמש, הוצב במקום ה-24 ברשימת המחנה הממלכתי מטעם רשימת "כחול לבן" ברשימה המאוחדת. הרשימה זכתה ב-12 מושבים, וטל לא נבחר לכנסת.

אג'נדה סביבתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלון טל הוא בין הראשונים בקרב פעילי הסביבה בישראל שיצאו נגד גידול האוכלוסייה בישראל וטענו שהיא בעיה חברתית וסביבתית. לנושא זה הוא הקדיש את ספרו השמיני "והארץ מלאה, התמודדות עם פיצוץ אוכלוסין בישראל" שיצא בשנת 2016 בהוצאת ייל באנגלית ובהוצאת הקיבוץ המאוחד בעברית. בשנת 2017 הספר זכה בפרס חייקין כספר הישראלי הטוב ביותר באותה שנה בגיאואסטרטגיה. יחד עם שותפים הקים טל את הפורום לאוכלוסייה, סביבה וחברה שמטרתו לעורר דיון ציבורי בסוגיית גידול האוכלוסין בישראל.

טל חוקר ומקדם שיתוף פעולה סביבתי חוצה גבולות בין ישראל לשכניה. במשך חמש שנים היה חבר במשלחת הישראלית לאמנת האו"ם ללוחמה במידבור ובמסגרת זאת פעל לשיתוף פעולה בינלאומי בתחום, לרבות ייזום כנס המידבור, בשיתוף עם אמנת האו"ם, בשדה בוקר. טל שימש יו"ר הכנס בין השנים 2006–2014.

במהלך השנים, טל נשאר פעיל במגוון יוזמות סביבתיות ציבוריות, לרבות קידום חקיקה בדבר שמירת המגוון הביולוגי ופעילות משפטית. הוא השתתף בתביעה הייצוגית המוצלחת משנת 2014 נגד אירוע דליפת הנפט בשמורת עין עברונה בשל רשלנותה של חברת קצא"א[5]. במרץ 2018, יחד עם עמיתים מן האקדמיה ועורך דין צבי לוינסון, טל הגיש בקשה לתובענה ייצוגית נוספת נגד מפעלים במישור רותם מחמת הזיהום הקשה של אקוויפר חבורת יהודה ובהמשך נחל בוקק באזור ים המלח. הבקשה תבעה את הפיצוים הכספיים הגבוהים ביותר שאי פעם נדרשו במסגרת תובענה ייצוגית ישראלית[6].

טל שימש כיועץ מקצועי למבקר המדינה בכתיבת דו"ח מיוחד בנושא "פעולות ממשלת ישראל והיערכותה למשבר האקלים"[7] בין השנים 2020-2021 ומעורכי וכותבי "סביבה, אקלים וביטחון לאומי: חזית חדשה לישראל"[8] של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בנושא המשבר הסביבתי-אקלימי וביטחון.

עם כניסתו לכנסת, נבחר לכהן כיושב ראש השדולה בכנסת להבראת מפרץ חיפה, יושב ראש השדולה לקיימות, איכות הסביבה ומשאבים במשמר האקלים, ולחבר בשדולה למען שימור ונטיעה של עצים.

גישה דתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלון טל נמנה בין מוביליה של התנועה המסורתית בישראל (התנועה הקונסרבטיבית), ומשמש כנציגה בכנסת. במסגרת כהונתו פועל טל כדי לקדם את מתווה הכותל, והשתתף בתפילות של ארגונים ליברליים בכותל[9]. עם זאת, בנובמבר 2021, הוא נענה לבקשת נשיא המדינה יצחק הרצוג שלא להגיע לתפילה של נשות הכותל[10].

טל תומך ברפורמת הכשרות, ופועל במטרה לאפשר לזרמים נוספים להקים מערכי כשרות עצמאיים.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טל נשוי לרובין, אב לשלוש בנות, ומתגורר במודיעין-מכבים-רעות. הוא פעיל בבית הכנסת המסורתי המקומי כגבאי קהילתי ומנגן בכינור ומנדולינה.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסביבה בישראל, אלון טל, הקיבוץ המאוחד (היסטוריה סביבתית של ארץ ישראל), 2006.
 • כל עצי היער, החורש בישראל מן התנ"ך עד ימינו, אלון טל, הקיבוץ המאוחד, 2014.
 • והארץ מלאה, התמודדות עם פיצוץ אוכלוסין בישראל, אלון טל, הקיבוץ המאוחד, 2016.
 • סביבה, אקלים וביטחון לאומי: חזית חדשה לישראל, (עורכים, קובי מיכאל, אלון טל, גליה לינדנשטראוס, שירה בוקצ׳ין פלס, דב חנין, ויקטור וייס) המכון לביטחון לאומי, 2021
 • Alon Tal, Pollution in a Promised Land – An Environmental History of Israel, Berkeley, California, University of California Press, 2002.
 • Alon Tal, Speaking of Earth: Environmental Speeches that Moved the Earth, Rutgers University Press, 2006.
 • Bar-Ilan, Yael, Pearlmutter, David, Tal, Alon, Policy Mechanisms for Promoting Energy Efficiency in Buildings in Israel, Haifa, The Technion, Center for Urban and Regional Studies Press, 2010.
 • Tal, A., Abed - Rabbo, A. (Editors) Water Wisdom, a New Menu for Palestinian and Israeli Cooperation in Water Management, New Brunswick, NJ, Rutgers University Press, 2010
 • Orenstein, D. Tal, A., Miller, C. ( Editors), Between Ruin to Restoration, An Environmental History of Israel, Pittsburgh, University of Pittsburgh Press, 2012
 • Alon Tal, All the Trees of the Forest, Israel's Woodlands from the Bible to the Present, New Haven, Yale University Press, 2013.
 • Alon Tal, The Land is Full, Addressing Overpopulation in Israel, New Haven, Yale University Press, 2016.
 • Ashok Gulati, Yuan Zhou, Jiku Huang, Alon Tal,, From Food Scarcity to Surplus, Singapore, Springer, 2021.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב-1989 זכה בפרס וולנסקי על המחקר הטוב ביותר של סטודנט מוסמך בתחום המדיניות בבית ספר לבריאות הציבור בהרווארד.
 • ב-2006 זכה בפרס על שם צ'ארלס ברונפמן על תרומתו כמנהיג יהודי צעיר. בכספי הפרס על סך $100,000 יסד את "קרן טל", המסייעת להתארגנות סביבתית מקומית בישראל.
 • ב-2008 זכה באות מפעל חיים להגנה על הסביבה הניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה[11].
 • ב-2011 זכה בפרס של כתב העת הבינלאומי לניהול נהרות על המאמר האקדמי הטוב ביותר שהתפרסם באותה שנה על שיקום נחלים חוצי גבולות.
 • ב־2016 זכה בפרס חייקין, מאוניברסיטת חיפה: "והארץ מלאה" זכה כספר הישראלי הטוב ביותר בתחום הגיאו אסטרטגיה.
 • ב־2017 זכה בפרס "אם תרצו" כבוגר לדוגמה של תנועת הנוער יהודה הצעיר, בניו יורק[12].
 • ב-2022 זכה בפרס חבר הכנסת הסביבתי ביותר בכנסת ה-24 הניתן על ידי שקוף[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלון טל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ צפוף: פורום אוכלוסייה, סביבה וחברה
 2. ^ הודעת ציפי לבני על רשימת מועמדי התנועה, 6 בדצמבר 2012
 3. ^ עידן בנימין, הפרלמטר של "שקוף" לכנסת ה-24: הח"כים המצטיינים בפיקוח על הממשלה - ואלו שאפילו לא ניסו, באתר "שקוף", 8 באוגוסט 2022
 4. ^ 1 2 "זה כישלון של כולנו": מדד "שקוף" מראה כי רק 2 ח"כים פעלו בעקביות למען הסביבה, באתר שקוף, ‏2022-10-20
 5. ^ Avi Lewis, Company told to stop operating pipeline following massive oil spill, www.timesofisrael.com (בAmerican English)
 6. ^ Academics file class action suit for pollution of Negev’s Bokek stream, The Jerusalem Post | JPost.com (בAmerican English)
 7. ^ פרסום דוח מיוחד: פעולות ממשלת ישראל והיערכותה למשבר האקלים, באתר אתר מבקר המדינה
 8. ^ סביבה, אקלים וביטחון לאומי: חזית חדשה לישראל, באתר אתר המכון למחקרי ביטחון לאומי - מחקר אסטרטגי, חדשני ומכוון מדיניות, ‏2021-02-23
 9. ^ קובי נחשוני, גלעד כהן, חיים גולדיטש, עימותים בכותל בט' באב: "החרד"לים השתלטו על הרחבה הליברלית", באתר ynet, 18 ביולי 2021
 10. ^ עימותים ואלימות בתפילת ראש חודש של נשות הכותל, ישראל היום, 5 בנובמבר 2021
 11. ^ אות מפעל חיים להגנה על הסביבה - 2008, באתר המשרד להגנת הסביבה, 5 באוגוסט 2008
 12. ^ Young Judaea, A Special Message from David Broza: Join me on October 22nd to honor Steve Greenberg, Jennifer Sylvor & Alon Tal, Facebook, ‏04-10-2017