אלופציה אראטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך אינו מושלם.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אלופציה אראטה (Alopecia areata,‏ AA) היא מצב רפואי אצל בני אדם ובעלי חיים, המתרחש באופן פתאומי, ובו נגרמות התקרחות באזורים מסוימים בגוף או בכולו, מבלי שהדבר גורר אחריו צלקת כלשהי. במחלה אין סכנת חיים. יש מהלוקים בה, אשר חשים בעיית דכדוך או ירידה בהערכה העצמית. אצל בני אדם מופיעה המחלה בשני המינים באופן שווה, והיא שכיחה יותר בגילאים צעירים[1].

סוגי אלופציה אראטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלה מתאפיינת בדרך כלל בהתקרחות מקומית, אשר באופן פתאומי, מתחילה מנקודה אחת, ומתפתחת למספר מוקדים. בהמשך המחלה יכולה לעבור לאיברים נוספים בגוף (ראה להלן) או שהמוקדים גרלים ומגיעים למצב של התקרחות גדולה. הסוגים השונים של המחלה מתייחדים זה מזה בהיקף המחלה, ובמיקומה בגוף. ראה הסבר על פירוש השם.

  • אלופציה אראטה מונולוקולאריס - התקרחות בנקודה אחת בגוף.
  • אלופציה אראטה מולטילוקולאריס - התקרחות במספר נקודות בגוף.
  • אלופציה אראטה ברביאה - התקרחות בה נושר אזור הזקן בלבד.
  • אלופציה אראטה טוטאליס - התקרחות בה נושר כל שיער הקרקפת.
  • אלופציה אראטה אוניברסליס - התקרחות בה נושר כל שיער הגוף. כולל שיער הגבות, ריסים, בית השחי והמפשעה

הגורמים למחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלופציה אראטה היא מחלת חיסון עצמי (אוטואמונית), כלומר מחלה בה מערכת החיסון מתנגדת לרקמות הגוף, כאילו הן רקמות זרות ומגיבה בהתאם. תגובה זו גורמת לפגיעה ולנזק רקמתי. באלופציה אראטה, מגיבה מערכת החיסון כנגד זקיקי השיער. אצל הלוקים במחלה, ניתן לזהות תאי‏ T הפולשים לאזור זקיק השיער. הסיבות לשבירת האדישות של מערכת החיסון ולהפעלתה כנגד תאי השיער אינן מובנות, והמחקר העלה בעניין השערות מרובות.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלופציה אראטה היא מחלה שאינה משפיעה על האדם באופן פיזי מעבר לנשירת השיער, אם כי היא יכולה לגרום בעקיפין למטרדים ואף בעיות רפואיות שונות עקב המחסור בשיער. לדוגמה, היעדר שערות האף (אצל אלו שלוקים בהתקרחות מוחלטת) יכול להגדיל מאוד את רגישות הגוף לזיהומים שונים. זאת כיוון שלשערות האף תפקיד חשוב בסינון וניקוי האוויר הנשאף לריאות. היעדר שיער הגבות יכול לגרום למטרד של כניסת זיעה לעיניים כיוון שלשיער הגבות תפקיד חשוב במניעה וצמצום התנקזות זיעה לעיניים. היעדר שיערות הריסים יכול לגרום ליובש מה בעיניים כיוון שהריסים עוזרים לשמור על לחות העיניים. כמובן שהיעדר שיער הראש יכול לגרום לחוסר נוחות במזג אוויר קר כיוון שכארבעים אחוזים מהחום שהגוף מאבד במזג אוויר קר, נפלטים מהראש. לחלופין, במזג אוויר שמשי, היעדר שיערות הראש מפחית מאוד את ההגנה הטבעית שמעניק השיער מפני קרינת השמש ושיזוף יתר.

כיום יש מספר דרכים לטיפול במחלה, אך אין למחלה ריפוי ידוע. מחקרים חדשים מצאו כי ניתן לטפל במחלה בתרופות ממשפחת מעכבי JAK. טיפולים אלו מעוררים תקווה רבה בקרב חוקרי המחלה ובקרב החולים. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם תרופות חדשות אלו מטפלות רק בסימפטומים ואינם מרפאות את המחלה. זאת אומרת שהנשירה תחזור לאחר הפסקת הטיפול. המחקר לגילוי תרופות למחלה נמשך.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר Alopecia Areata: Jewish Answers to a Modern Disease, מובאת הטענה כי אלופציה אראטה היא בעצם מחלת העתיקה שנקראת נתק המתוארת בספר ויקרא, פרק יג.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלופציה אראטה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Comparison of Alopecia areata in Human and Nonhuman Mammalian Species, Pathobiology‏ 28 בדצמבר 2001.
  2. ^ Alopecia Areata: Jewish Answers to a Modern Disease - CreateSpace Publishing September 2016, pages 18-33. ISBN 978-1537529752
P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.