אלופציה אראטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך אינו מושלם.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אלופציה אראטה (Alopecia areata,‏ AA) היא מצב רפואי אצל בני אדם ובעלי חיים, המתרחש באופן פתאומי, ובו נגרמות התקרחות באזורים מסוימים בגוף או בכולו, מבלי שהדבר גורר אחריו צלקת כלשהי. במחלה אין סכנת חיים. יש מהלוקים בה, אשר חשים בעיית דכדוך או ירידה בהערכה העצמית. אצל בני אדם מופיעה המחלה בשני המינים באופן שווה, והיא שכיחה יותר בגילאים צעירים[1].

סוגי אלופציה אראטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלה מתאפיינת בדרך כלל בהתקרחות מקומית, אשר באופן פתאומי, מתחילה מנקודה קטנה, ומתפתחת להתקרחות גדולה יותר. הסוגים השונים של המחלה מתייחדים זה מזה בהיקף המחלה, ובמיקומה בגוף.

  • אלופציה אראטה מונולוקולאריס - התקרחות בנקודה אחת בגוף.
  • אלופציה אראטה מולטילוקולאריס - התקרחות במספר נקודות בגוף.
  • אלופציה אראטה ברביאה - התקרחות בה נושר אזור הזקן בלבד.
  • אלופציה אראטה טוטאליס - התקרחות בה נושר כל שיער הקרקפת.
  • אלופציה אראטה אוניברסליס - התקרחות בה נושר כל שיער הגוף. כולל שיער הגבות, ריסים, בית השחי והמפשעה.

הגורמים למחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלופציה אראטה היא מחלת חיסון עצמי, כלומר מחלה בה מערכת החיסון מתנגדת לרקמות הגוף, כאילו הן רקמות זרות ומגיבה בהתאם. תגובה זו גורמת לפגיעה ולנזק רקמתי. באלופציה אראטה, מגיבה מערכת החיסון היא כנגד זקיקי השיער. אצל הלוקים במחלה, ניתן לזהות תאי‏ T הפולשים לאזור זקיק השיער. למחלה יש גם בסיס גנטי כך שניתן לראות יותר מקרים בבני אותה משפחה. ההערכות נוקבות במספרים שבין 10-40 אחוז מקרים נוספים באותה משפחה. שכיחות המקרים הנוספים באותה המשפחה תלויה בגיל הופעת המחלה. בתחלואה המתרחשת לפני גיל 30 יש כ-40 אחוזים של מקרה נוסף במשפחה בעוד שבתחלואה מעל גיל 30 יש רק 7 אחוזים של תחלואה במשפחה. בתאומים זהים יש מחלה בשני התאומים בכמחצית מהמקרים, כלומר יש השפעה של גורמים סביבתיים על התרחשות התחלואה. הסיבות לשבירת האדישות של מערכת החיסון ולהפעלתה כנגד תאי השיער אינן מובנות, והמחקר העלה בעניין השערות מרובות.

האם ניתן לטפל במחלה?[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלופציה אראטה היא מחלה שאינה משפיעה על האדם באופן פיזי. בחלק ניכר מהחולים הם חיים באופן נורמטיבי לחלוטין. עם זאת, עלולה להיגרם פגיעה נפשית או פסיכולוגית קשה. לפיכך אפשרי ללכת למטפל נפשי מוסמך (פסיכולוג או פסיכיאטר) להמשך טיפול. כיום יש מספר דרכים לטיפול במחלה, אך אין פתרון מוכח שעובד על כלל האנשים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר Alopecia Areata: Jewish Answers to a Modern Disease, מובאת הטענה כי אלופציה אראטה היא בעצם מחלת העתיקה שנקראת נתק המתוארת בספר ויקרא, פרק יג.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Comparison of Alopecia areata in Human and Nonhuman Mammalian Species, Pathobiology‏ 28 בדצמבר 2001.
  2. ^ Alopecia Areata: Jewish Answers to a Modern Disease - CreateSpace Publishing September 2016, pages 18-33. ISBN 978-1537529752
P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.