אליהו דב וכטפוגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב אליהו דב וכטפוגל
אין תמונה חופשית
לידה תש"ב (בן 80 בערך)
מונטריאול קנדה
השכלה ישיבת לייקווד עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות סאות' פולסברג, ניו יורק
השתייכות חרדי ליטאי
תחומי עיסוק ראש ישיבת זיכרון משה
רבותיו הרב אהרן קוטלר
הרב יוסף דב סולובייצ'יק
רבי משה שמואל שפירא
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב אליהו דב וכטפוגל (בדרך כלל בכתיב יידי: וואַכטפויגעֶל; ידוע בכינוי רֶבּ אֶלֶ'ה בּעֶר; נולד ה'תש"ב, 1942) הוא ראש ישיבת "זיכרון משה" בסאות' פולסברג בארצות הברית. על אף שהוא אינו חבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית מטעמים עקרוניים, הוא מעורב בפעילותה ונמנה עם השורה הראשונה של הרבנים החרדים-ליטאיים בארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בקנדה לרב נתן מאיר ווכטפוגל, ולחוה, בתו של הרב ישראל זלמן שלומוביץ, רבה של גנינץ, שהייתה מייסדת ומנהלת בית יעקב בבורו-פארק. בילדותו מינה רבי אהרן קוטלר את אביו כמשגיח בישיבת לייקווד, והמשפחה היגרה לעיירה לייקווד שבניו ג'רזי. למד בישיבת "בית התלמוד" בארצות הברית, בישיבת לייקווד אצל רבי אהרן קוטלר ובישיבת בריסק אצל רבי יוסף דב סולובייצ'יק. בשנת תשכ"ו נישא למינה, בתו של הרב משה שמואל שפירא, ראש ישיבת באר יעקב, ועבר ללמוד בכולל שבישיבת חמיו. לאחר שנים מעטות עברו בני הזוג לארצות הברית. בני הזוג התגרשו והרב ווכטפוגל נישא בשנית לזיווה בתו של הרב עמרם בלום, רב בקליבלנד.

הוא מונה כר"מ בישיבת "זיכרון משה" בסאות' פולסברג (אנ'), מחוז סאליבן (אנ') בניו יורק שעמדה בראשות הרב צבי אבא גורליק, בנו של מייסד הישיבה הרב ירוחם גורליק. במשך השנים מונה לראש הישיבה, ותרם לפרסומה. בישיבה לומדים כ-170 בחורים, בעיקר מארצות הברית.

כאשר ביקר הרב אהרן יהודה לייב שטינמן בארצות הברית הוא הזמין את הרב ווכטפוגל להצטרף למועצת גדולת התורה של אגודת ישראל באמריקה. הזמנה דומה שלח אליו בכתב הרב יוסף שלום אלישיב, אולם הוא סירב.

הנהגתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וכטפוגל נחשב לאחד מגדולי הדור בארצות הברית, והוא אחד ממנהיגיו הבולטים של הציבור החרדי ליטאי בארצות הברית. כאמור לעיל, על אף שהרב וכטפוגל אינו חבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית מטעמים עקרוניים,[דרושה הבהרה] הוא מעורב בפעילותה ונמנה עם השורה הראשונה של הרבנים החרדים-ליטאיים בארצות הברית. חלק גדול מהציבור הישיבתי ובני התורה בארצות הברית סרים למשמעתו, ולדידם הוא בעל המילה האחרונה ברוב הנושאים[דרוש מקור]. בעניינים שונים הוא נוקט בשיטתה של חסידות סאטמר.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדיו:

  • פרידא - נישאה לר' מאיר חיים זילבער, ר"מ בישיבה כלל חסידית במונסי
  • ר' אריה - ר"מ בישיבה לצעירים בלייקווד
  • ר' עמרם

חתניו:

  • הרב מאיר חיים זילבער, ר"מ בישיבה כלל חסידית במונסי
  • הרב מאיר וויינשטיין - שואל ומשיב בישיבה בסאות' פולסברג
  • הרב שמואל שוסטל, בנו של ראש ישיבת לייקווד הרב דוד שוסטל