אליזבת ספראג קולידג'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אליזבת ספראג קולידג', מאת מלקולם סרג'נט. 1923

אליזבת ספראג קוּלידג'אנגלית: Elizabeth Sprague Coolidge30 באוקטובר 1864 - 4 בנובמבר 1953), שנולדה בשם אליזבת פן ספראג, הייתה פסנתרנית אמריקאית ופטרונית מוזיקה, בעיקר של מוזיקה קאמרית.

חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביה של אליזבת ספראג קולידג' היה סיטונאי עשיר בשיקגו. הילדה ניחנה בכישרון מוזיקלי ולמדה נגינה בפסנתר והלחנה. היא נישאה לרופא פרדריק שורטלף קולידג', שמת מעגבת שנדבק בה מחולה בעת ניתוח, והותיר אותה עם בנם היחיד, אלברט. זמן מה אחר כך מתו גם הוריה. דודניתה של קולידג' הייתה לוסי ספראג מיצ'ל, מייסדת המכללה לחינוך בבנק סטריט. קולידג' העניקה למיצ'ל מימון לייסוד בית הספר בשנת 1916.

אליזבת ספראג קולידג' ירשה מהוריה הון נכבד והחליטה להוציאו על קידום מוזיקה קאמרית, משימה שבה התמידה עד מותה בגיל 89 בקיימברידג' (מסצ'וסטס). מתוך כבוד למקצועו של בעלה, העניקה תמיכה פיננסית גם למוסדות רפואיים.

משאביה הכספיים של קולדיג' לא היו בלתי-נדלים, אבל בתוקף אישיותה ואמונתה הפנימית, הצליחה לרומם את מעמד המוזיקה הקאמרית בארצות הברית, שם הייתה העדפה קודמת לכתיבת מוזיקה תזמורתית, מקוריוז לתחום הלחנה מקורי וצומח. המניע לדבקותה במוזיקה ולנדיבותה למוזיקאים היה ניסיונה שלה כמוזיקאית מבצעת: היא הופיעה כפסנתרנית עד שנות ה-80' לחייה, כמלווה לנגנים בעלי שם עולמי.

קולדיג' ייסדה את רביעיית המיתרים ברקשייר בשנת 1916 וכעבור שנתיים יזמה את פסטיבל ברקשייר למוזיקה בסאות' מאונטיין, פיטספילד, מסצ'וסטס. מפסטיבל זה צמח פסטיבל המוזיקה בטנגלווד, שגם בו תמכה כספית. היא נבחרה לחברה של האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים בשנת 1951.[1]

בנה היחיד של אליזבת, אלברט, סיים את לימודיו באוניברסיטת הרווארד כפיזיקאי כימי והיה פעיל חברתי וליברטריאן אזרחי.[2]

מדליות אליזבת קולידג' ספראג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1932 ייסדה קולידג' את "מדליית אליזבת קולידג' ספראג" לשירות מצוין למוזיקה קאמרית". המדליות ניתנו תחילה על ידי ספריית הקונגרס. אבל בשנת 1949, בעקבות התנגדויות מצד חברי קונגרס בשאלה, אם יאה שגוף ממשלתי יעניק פרסים בתחומי מוזיקה וספרות לאנשים, המטפחים אולי השקפות חתרניות כלפי ארצות הברית (ראו עזרא פאונד ופרס בולינגן), הפסיקה ספריית הקונגרס להעניק מדליות מכל סוג שהוא, לרבות פרס בולינגן, מדליית אליזבת ספראג קולידג' ל"שירות מצטיין למוזיקה קאמרית" ושלושה פרסים מאת לסינג רוזנוואלד בקשר לתערוכה לאומית שנתית של תדפיסים.[3]

קולדיג' ייסדה בספריית הקונגרס בוושינגטון הבירה קרן לתמיכה במוזיקה קאמרית והקימה שם אולם קטן לקונצרטים קאמריים.[4]

מקבלי המדליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסים והזמנות קולידג' מוקדמים

יוג'ין גוסנס
רבקה קלארק
  • 1936 יז'י פיטלברג: רביעיית מיתרים מס' 4

מדליות אליזבת ספראג קולידג' על שירותים מצוינים למוזיקה קאמרית

מדליית אליזבת ספראג קולדג' למנצחים

  • 1955 ג'יימס אלן דיקסון, (2007-1928)

מדליית אליזבת ספראג קולדג' לביצוע מצטיין של מוזיקה מודרנית

מדליית אליזבת ספראג קולדג' לרביעיית המיתרים המצטיינת באירופה

  • 1965 רביעיית המיתרים ההולנדית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]