אלין בית נועם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אלין בית נועם (לשעבר אלין – מוסד אברהמס) היא עמותה המפעילה מיזמים שונים שמטרתם עזרה לקהילת האנשים בעלי המוגבלות, בעיקר אנשים מבוגרים בעלי מוגבלויות פיזיות ושכליות מורכבות. יו"ר הוועד המנהל של העמותה הוא עו"ד הראל לוקר.

פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה עוסקת בשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות. עיקר פעילות העמותה מתמקד כיום בקריית אונו, שם מפעילה העמותה מרכז יום ומערך דיור לאנשים בוגרים עם מוגבלויות שכליות ופיזיות. בנוסף, מקימה העמותה שכונה מעורבת לאנשים עם ובלי מוגבליות ליד יער אילנות. העמותה מפעילה את מכון אלין בית נועם ללימודי מוגבלות ואת משעול – מרכז הערכה לתקשורת תומכת וחליפית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתה של העמותה בסניף התל אביבי של האגודה לעזרת ילדים נכים שהוקם בפברואר 1941[1] והפעילה מרפאה למשך 9 שעות שבועיות. בראשית 1944 הפעילה האגודה שלוש מרפאות, לאחר שנוספה מרפאה בצפון תל אביב ואחת ביפו[2]. בנובמבר 1947, לאור המתיחות בין תל אביב ויפו פונתה המרפאה הראשית של האגודה. בשנת 1950 הוקצה לאגודה מגרש לצורך הקמת בית חולים[3]. בראשית 1954 חנכה האגודה בדרום תל אביב, בפינת הרחובות יצחק אלחנן והכרמל, את מוסד אברהמס - בית חולים ומרפאה לילדים נכים. מוסד אברהמס כלל כ-30 מקומות אשפוז, חדר ניתוח ומרפאת חוץ[4][5] ושימש כמרכז שיקום וטיפול בעיקר לילדים שחלו בפוליו. המוסד הופעל בשותפות של עיריית תל אביב ואלי"ן. עיריית תל אביב מימנה את הפעילות השוטפת[6] ואלי"ן הייתה אחראית על תקציב הפיתוח[7]. לצד המוסד התקיים בריכת שחייה בו למדו הילדים שחייה[8]. כיום פועלים במבנה בית אברהמס, המרכז להתפתחות הילד של המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי (בי"ח איכילוב) והמכון האודיאולוגי.

בשנת 1955 החליטה עיריית תל אביב להקים בית ספר לצד מוסד אברהמס, בו ילמדו ילדים עם נכות קשה[9][10][11]. בשנת 1958 נחתם הסכם לשיתוף פעולה בין אלי"ן וארגון אדע העולמי לשותפות בניהול ומימון מוסד אברהמס[12]. גם ארגון רוטרי תמך במוסד[13]. בשנת 1959 נחנך מבנה בית הספר תקומה בצמוד למוסד אברהמס[14][15], בו למדו ילדים שחלו בפוליו. בשנות ה-60 למדו בבית הספר מעל 100 ילדים[16]. כיום בית הספר אינו חלק מהעמותה, אך הוא ממשיך ומשמש כבית ספר לחינוך מיוחד.

בשנת 1986 הוקם בית נועם, מרכז יום המשרת אנשים בוגרים עם מוגבלויות שכליות ופיזיות. מרכז היום הוקם לאור יוזמה של הורים ובשיתוף עם משרד העבודה והרווחה ועם אילן. מרכז היום נקרא על שם גברת אלגה צגלה, שהייתה יו"ר האגודה.

בשנת 1994 אגודת אלין - מוסד אברהמס הקימה בירוחם את בית חוה על שם חוה זנגר. המקום יועד לסיוע ולטיפול בילדים עם מוגבלויות שונות ומופעל היום על ידי עמותת יחדיו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רינה וייסגלס הלקין‏, נכות חברתית, באתר וואלה! NEWS‏, 25 ביוני 2009

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]