אליעזר כהנמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אליעזר כהנמן
הרב אליעזר כהנמן, נשיא ישיבת פוניבז'
הרב אליעזר כהנמן, נשיא ישיבת פוניבז'
לידה 1 ביולי 1947 (בן 74)
י"ג בתמוז תש"ז
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות בני ברק
השתייכות חרדים, ליטאים
תחומי עיסוק ניהול, חינוך
רבותיו סבו הרב יוסף שלמה כהנמן
חיבוריו יכהן פאר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב אליעזר כהנמן (נולד ב-י"ג בתמוז תש"ז, 1 ביולי 1947) הוא נשיא ישיבת פוניבז', תפקיד שמשמעותו בעלות על הישיבה ונושאים מנהלתיים וייצוגיים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרבקה ולאברהם כהנמן בארצות הברית, שם שהו למטרות גיוס כספים לישיבת פוניבז'. סבו הוא מייסד הישיבה וראשה הראשון - הרב יוסף שלמה כהנמן.

למד בישיבת פוניבז'. בשנת ה'תשכ"ט (1969) נפטר סבו ואביו הפך לנשיא הישיבה. נשא את אלישבע, בתו של רבי מרדכי שלמה ברמן ונכדתו של הרב יעקב ישראל קניבסקי. ולאחר נישואיו המשיך ללמוד בישיבה. עם השנים החל לסייע לאביו בעיקר בעניינים מנהלתיים. הוא מונה למגייס הכספים העיקרי של הישיבה מחוץ לישראל, ולאחראי על הנדל"ן שברשות הישיבה. אחרי פטירת אביו ב-2009 מונה במקומו לנשיא. הוא עורך מספר "דינרים" (ערבי גיוס כספים) בשנה שבהם הוא הנואם העיקרי.

כנשיא ישיבת פוניבז' הוא מכהן כנשיא ובעלים על מוסדות נוספים השייכים לה, כמו ישיבת גרודנא בבאר יעקב, הישיבה הספרדית אהלי אברהם, ישיבה קטנה פוניבז' ומוסדות בתי אבות. הוא מחזיק את כולל פוניבז', אחד הכוללים הגדולים בישראל, שבראשו עמד הרב אהרן יהודה לייב שטינמן, ואת כולל פוניבז' במודיעין עילית שבראשו עומד חתנו הרב אהרון פרג. הרב כהנמן עומד בראשות קהילה באשדוד ומנהל את מוסדותיה, הכוללים תלמוד תורה, ישיבה קטנה, כולל, בית כנסת ופנימייה לבנות דתיות[דרוש מקור].

הוא אינו מוסר שעורים תורניים קבועים בישיבה אלא בעיקר שיחות ודברי קבלת-פנים בעת פתיחת "זמן" או בתחילת שנה. לעיתים הוא מעביר שיעורים בהיכל הישיבה בשעות הצהריים של יום שבת. במסגרת ירחי כלה שנערכים בישיבה הוא מעביר שיעורים תורניים, ושיעור יומי בספר "ארחות חיים" המיוחס לרא"ש. הוא בוחן בלימוד את הבחורים המבקשים להתקבל לישיבה שבנשיאותו. ומכין לדפוס במשך שנים את כתביו של סבו הרב כהנמן[1]. חידושי תורה פרי עטו התפרסמו בעיקר במאספים שיש להם זיקה למוסדות הישיבה[2]וכן יוצאים על ידי מכון יכהן פאר להוצאת ספריו. עורך גם כן את כתבי חמיו של סבו הרב אריה ליב רובין רב העיר ווילקומיר.

מתגורר בבני ברק, הוא אב לארבעה עשר ילדים. חמשה בנים ותשע בנות. בח' באייר תשע"ה (אביב 2015) נפטרה אשתו[3]. במרץ 2018 נישא לחנה שטרנשוס[4]. חתנו הרב ברלין משמש כמשיב בישיבת גרודנא.

הסכסוך על הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת ה'תשנ"ח (סוף 1997) חלה האב אברהם, והתגלע סכסוך בינו לבין גיסו הרב שמואל מרקוביץ על הנהלת הישיבה והבעלות עליה. בהמשך התפתח סכסוך זה גם לוויכוח על הנהגת הישיבה בתחום התורני וקבלת בחורים חדשים לישיבה. לאחר שהמאבק התדרדר למעורבות של בחורי הישיבה והופרע מהלך הלימודים, פנו השנים לבוררות בבית הדין של הרב נסים קרליץ ולאחר מכן לצוות בוררים בראשות הרב חיים גדליה צימבליסט. ראשי הישיבה, הרבנים ירחמיאל גרשון אדלשטיין וברוך דב פוברסקי הודיעו שהם אינם רואים עצמם מחויבים לכתב הבוררות והם תומכים בכהנמן כמנהיג הישיבה בפועל. לאחר התערבות הרב יוסף שלום אלישיב, חתמו גם הם עם הרבנים אלישיב, אהרן יהודה לייב שטינמן ומיכל יהודה ליפקוביץ על כתב הבוררות ונקבע מנגנון החלטה במקרה של סכסוך אחרי החלטת הבוררות. בבוררות נקבע הסדר שנתן יתרון ממוני לכהנמן ויתרון בתחום התורני לרב מרקוביץ, בניסיון להביא להרגעת השטח. בהמשך הופרו החלטות הבוררים פעמים אחדות, כשכל צד טוען שיריבו הוא שהפר אותן.

לאחר אחת ההפרות שבאה מצדו של כהנמן, לדבריו כאמצעי התגוננות בפני הפרות אחרות, כתב הרב יוסף שלום אלישיב מכתב חריף נגד המזלזלים בבוררות והדנים בערכאות (ביטוי לבית משפט חיצוני). מאידך, הוא זכה לגיבוי בכתב של הרבנים מיכל יהודה ליפקוביץ, נסים קרליץ וחיים קניבסקי[5]. שניים מאנשי צוות הישיבה, הרבנים אשר דויטש ויונה זלושינסקי עמדו לצד הרב מרקוביץ.

הסכסוך בין כהנמן וגיסו מתעורר מעת לעת, בעיקר בעניינים ממוניים, וממשיך להיות נידון בבתי המשפט. הסכסוך הארוך הביא לכך שמשלהי העשור הראשון של המאה ה-21 מתקיימות במתחם ישיבת פוניבז' שתי ישיבות נפרדות, האחת בנשיאותו והשנייה בראשות גיסו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכתביו
הספדים על ראשי הישיבה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חלקם מתפרסמים מעת לעת בכתבי עת תורניים, ראו למשל: מוריה, גיליון קצז-קצח, ניסן תש"ן, עמ' לה בהערה.
  2. ^ ראו למשל: ספר הזיכרון טוב משה, בדין שחיטת קרבן פסח על חמץ; שם, ביסוד דין סמיכה; שם, דברי חיזוק. ולהלן "קישורים חיצוניים".
  3. ^ ישראל כהן, אבל בפוניבז': הרבנית אלישבע כהנמן ע"ה, באתר כיכר השבת
  4. ^ ישראל כהן, ‏נשיא ישיבת פוניבז' הגר"א כהנמן נישא בשנית, באתר כיכר השבת, 8 במרץ 2018
  5. ^ אבישי בן-חיים, מהומת אלוהים בפוניבז', באתר nrg‏, 26 בנובמבר 2004