אליפות אירופה בראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אליפות אירופה בראלי
European Rally Championship
ענף מרוץ מכוניות
תאריך ייסוד 1953
ארגון מפעיל FIA
https://www.fiaerc.com/
Intercontinental Rally Challenge
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אליפות אירופה בראלי (באנגלית: European Rally Championship או בקיצור ERC) היא סבב מרוצי מכוניות שנתי המאורגנת על ידי הפדרציה הבינלאומית לרכב (FIA). האליפות מתקיימת מאז שנת 1953 במגוון מדינות ברחבי אירופה. התחרויות מתקיימות במסלולי עפר ואספלט. בשנת 2003 התאחדה האליפות עם האינטרקונטנינטל ראלי צ'אלנג' (IRC)(אנ').

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליפות אירופה בראלי נוסדה בשנת 1953 והיא אליפות הראלי הבינארצית הראשונה והותיקה ביותר. עם הצגת אליפות העולם בראלי בשנת 1973 ובמיוחד עם הופעת אליפות הנהגים בשנת 1977 חשיבותה של האליפות החלה לרדת.

במשך השנים הראשונות עונה טיפוסית באליפות כללה כ-40 מרוצים. משנת 1974 דורגו המרוצים למקדמים שונים בין 1 ל-4. מספר הנקודות במרוץ הוכפל במקדם בהתאם לדירוג של המרוץ. הדבר הפך את חישוב הנקודות לתהליך מייגע, שהקשה לעקוב אחרי האליפות. שינוי המקדמים ל-2, 5, 10 ו-20 לא שינה את המצב. בעקבות כך הפכה האליפות למעניינת עבור המארגנים והקבוצות המתחרות, אך לא עבור הצופים.

שיפור משמעותי במצבה של האליפות החל בשנת 2004 בה צומצם מספר המדינות והמרוצים רק למרוצים שהיו עם מקדם של 20. שאר המרוצים הפכו לחלק ממסגרת של תחרויות מקומיות. עונה במבנה החדש כוללת בין 10 ל-12 מרוצים בשיטת ניקוד אחידה.

מאז שנת 2013 משמש ערוץ יורוספורט כאמרגן של התחרות ומשדר את המרוצים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]