אלי אסקוזידו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלי אסקוזידו
אלי אסקוזידו
אלי אסקוזידו
לידה 1957 (בן 64 בערך)
מושב כפר מימון
מדינה ישראלישראל  ישראל
השכלה קצין
עיסוק יו"ר ועד מושב בני רא"ם
eli-askozido.org.il
ראש מועצה אזורית נחל שורק
1999–מכהן
(כ־22 שנים)
חבר בהנהלת מרכז המועצות האזוריות
1999
תפקידים ממלכתיים ניהוליים

אליהו (אלי) אסקוזידו הוא ראש המועצה האזורית נחל שורק. נבחר לתפקידו בשנת 1999 וכיום מכהן בקדנציה החמישית ברציפות, כשבארבע הקדנציות האחרונות נבחר כמועמד מוסכם ולא התקיימו בחירות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלי אסקוזידו נולד בכפר מימון בשנת 1957, להוריו אברהם ופנינה אסקוזידו - עולים ממצרים. את השירות הצבאי עשה בנח"ל בגדוד 932, השתחרר בדרגת סרן. משרת במיל' 80 יום בשנה בתפקיד סמח"ט בדרגת סא"ל.

אסקוזידו נשוי לעליזה, אב לארבעה וסב לחמישה נכדים. מתגורר במושב בני רא"ם.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 החל אסקוזידו בפעילות ציבורית עם בחירתו ליו"ר ועד מושב בני רא"ם וכיהן בתפקיד זה במשך שמונה שנים. בשנים אלה יזם את שכונת ההרחבה של המושב. החל משנת 1999 אלי אסקוזידו מכהן כראש מועצה אזורית נחל שורק.

במהלך ארבע הקדנציות קידם אסקוזידו יוזמות ופרויקטים לשיפור והעלאת רמת החיים במועצה שבראשותו. בתקופתו הקימו במועצה יוזמות שונות ביניהן הקמת מרכז צעירים, היחידה לאזרחים ותיקים וקהילה תומכת, הבית הסיעודי וכל הנועדים להעלות את רמת החינוך במועצה, פרויקטים למען איכות הסביבה, יוזמות להטעמת ערכים לניהול אורח חיים בריא ופרויקטים של פיתוח ובנייה בשטחי המועצה.

תפקידים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לתפקידו כראש המועצה, החל משנת 1999 אסקוזידו משמש כחבר בהנהלת מרכז המועצות האזוריות. החל משנת 2000 הוא עומד בראש עמותת כביש חוצה ישראל ומאז שנת 2006 חבר בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). החל משנת 2005 שימש כגזבר לאיגוד ערים לאיכות הסביבה חבל יבנה-אשדוד. בין השנים 2009 – 2015 כיהן בתפקיד יו"ר רשות הניקוז שורק-לכיש, המאגדת בתוכה 29 רשויות מקומיות. משנת 2010 חבר בוועדת הרישוי של נתב"ג. משנת 2012 חבר בדירקטוריון של החברה למשק וכלכלה. בשנת 2014 מונה לחבר במועצת גנים לאומיים ושמורות טבע הכפופה למשרד להגנת הסביבה. בשנת 2018 יזם את הקמת אשכול שורק-דרומי בו חברות 10 רשויות ובה הוא משמש כיו"ר.

משנת 2000 ובמשך כעשור יזם, ארגן וביצע את צעדת "ההתיישבות העובדת מצדיעה לירושלים" שהתקיימה יום לפני יום ירושלים. הרעיון היה להביא עשרות אלפים מתושבי ההתיישבות העובדת ילדים, נוער ומבוגרים לכבודה של ירושלים עם מיצגים ניידים, טרקטורים וציוד חקלאי ישן. באירוע זה הועלו סלסלות "ביכורים" לישיבת הממשלה שהתקיימה באותו היום.

החל משנת 2014 החל לארגן את צעדת 'מתחברים לירושלים' יחד עם רם שמואלי מארגון "מתחברים". הצעדה מתקיימת בחוה"מ סוכות במשך יומיים ומותאמת לכל המשפחה, לקבוצות ויחידים, נוער ומבוגרים.

עמדות מדיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסקוזידו לא מרבה להתראיין ולא מפרסם את דעותיו המדיניות. כאיש הציונות הדתית הוא משויך לסקטור הימני במפה הפוליטית. נחשב כמקורב וידיד אישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כמו גם של אריה דרעי, משה גפני, בני גנץ ורפי פרץ.[דרושה הבהרה] אסקוזידו מתמודד מטעם עצמו ואינו משתייך למפלגה כזו או אחרת.

ידוע כתומך בישיבות ומוסדות חינוך תורניים, ומסור ביותר לאלו שבתחומי המועצה.

פרסים וציוני דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסקוזידו זכה למספר פרסים עבור פועלו הציבורי. במסגרת כנס ירושלים ה-11 של עיתון בשבע, הוענק לו פרס ירושלים על פועלו בהצעדת יישובי המועצה לאתגרי המחר תוך שילובן של אוכלוסיות ותיקות, אוכלוסיית המפונים מגוש קטיף ותושבים חדשים.

משנת 2000 מדי שנה מקבל את פרס שר הפנים לניהול כספי תקין, המוענק לרשויות מצטיינות.

בשנת 2008 ובשנת 2019 קיבל אסקוזידו פרס חינוך ארצי על פועלו בתחום החינוך בשנת 2018. בשנת 2020 זכתה מועצה אזורית נחל שורק בפרס ארצי למחלקת נוער מצטיינת - יו"ר הוועדה היה הרב שי פירון ומחלקת צעירים מצטיינת בראשות יו"ר הוועדה מרים פרץ.

סיוע לרשויות ולמועצות שכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלי אסקוזידו ומועצה אזורית נחל שורק מסייעים רבות לאוכלוסייה. במסגרת זו, חונך אסקוזידו שנים רבות ראשי רשויות צעירים וחסרי ניסיון. סייעה המועצה בקליטת 450 מפוני גוש קטיף שנקלטו במועצה ביישובים יד בנימין, גני טל ונצר חזני.

המועצה אירחה אירוח מלא למשך חצי שנה לאחר השרפה במבוא מודיעים 40 משפחות שביתם נשרף עד מעבר לבית קבע. כמו כן, אירחה ילדים מעוטף עזה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]