אלי אתה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"אלי אתה"
"א-לי אתה ואודך"
שיר
סוגה ניגוני חב"ד עריכת הנתון בוויקינתונים
לחן שניאור זלמן מלאדי עריכת הנתון בוויקינתונים
ספר הניגונים - חב"ד
"כאיל תערוג – אדמו"ר הזקן (2)" "אלי אתה
(3)
"
"צאנה וראנה
(4)"
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלי אתה ואודך הוא ניגון מכוון מניגוני חב"ד, מהניגונים שהלחין רבי שניאור זלמן מלאדי מייסד חסידות חב"ד.

בהיות הלחן ממוצא חרדי, חלק גדול ממבצעי השיר שרים אותו, כשמגיעים בשיר למילים שמוזכר בהן אלוהים, בצורה מצונזרת – "אלוקי" ו"קלי", כדי להימנע מהוצאת שם שמים לבטלה, בעת תפילת ההלל עצמו שרים את השיר ללא צנזור.

אודות הניגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילות הניגון:

אֵלִי אַתָּה וְאוֹדֶךָּ אֱלֹקַי אֲרוֹמְמֶךָּ

בספר הניגונים חב"ד הוא ניגון מספר ג' (3). בחסידות חב"ד הפך ניגון זה לאחד הניגונים הקבועים בזמן אמירת תפילת הלל. בחב"ד נוהגים לנגן זאת בסיום ליל הסדר בחג הפסח בסיום הסדר, בעת החזרת היין מכוסו של אליהו לבקבוק, לכן בספר הניגונים הניגון מכונה "ניגון כוס של אליהו הנביא".

אצל הרבי מלובביץ' היו מנגנים את הניגון בקביעות בעת לקיחת מים שלנו[1].

עיבודים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1960 הופיע הניגון באלבום "ניגוני חב"ד 1" של ניח"ח[2]. ב־1996 הופיע השיר באלבום "האפ קאזאק" של אברהם פריד[3] ובאלבום "ניגוני בית אבא" של מרדכי בן-דוד, ברצועת "התוועדות"[4], בשנות ה-90 יצא לאור באלבום "ניגוני חב"ד 1" על ידי חנן בר סלע[5], ב־2005 הופיע באלבום "בהתעוררות" של יעקב שוואקי[6]. ב־2015 הופיע באלבום צמאה 2 בביצוע רמי קלינשטיין[7]. באלבום "עצם הנשמה 1" של הרב יאיר כלב[8] ועוד.

הניגון בוצע במהלך השנים גם על ידי שולי רנד[9], ישי ריבו[10], אביתר בנאי ונועם בנאי[11], עמיר בניון עם תזמורת ירושלים מזרח ומערב[12], דניאל זמיר[13] אלי מרקוס[14]. הרב דב קוק[15] ואחרים. ובגרסת כיסוי של שלמה גרוניך עם מקהלת מורן[16].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]