אלי הורביץ (מרידור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלי הורביץ
אלי הורביץ (מרידור), מנכ"ל קרן טראמפ
אלי הורביץ (מרידור), מנכ"ל קרן טראמפ
לידה 27 בנובמבר 1970 (בן 50)
ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
פעילות בולטת פילנתרופיה, חינוך, פובליציסטיקה
השכלה אוניברסיטת תל אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
קרן טראמפ
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אליהו (אלי) הורביץ (נולד ב-27 בנובמבר 1970) הוא איש חינוך ישראלי, מנכ"ל קרן טראמפ ולשעבר חבר ועד החינוך ('המועצה הלאומית לחינוך').

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הורביץ הוא יליד ירושלים, בן יאיר ופרופ' חגית הורביץ ונכדם הבכור של אליהו ורעננה מרידור. הוא בוגר המגמה המזרחנית בבית הספר הגימנסיה העברית רחביה ובעל תואר שני בהצטיינות מבית הספר להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב. עבודת-הגמר של הורביץ 'הדרג הצבאי של חזבאללה: דיוקן חברתי', התפרסמה בידי מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון. במחקר זה, אשר שימש בסיס למחקרים נוספים ברחבי העולם[1], הורביץ אסף וניתח את סיפור חייהם של לוחמי חזבאללה שמצאו את מותם. הורביץ מצא שבניגוד לדימוי המקובל, אנשי חזבאללה אינם מגיעים ממשפחות עניות, אדוקות או נעדרות השכלה.

בין השנים 1988–1999 כיהן הורביץ בשורה של תפקידים כקצין ביחידה מובחרת בצה"ל ולאחר מכן שימש כעוזרו של יושב-ראש וועדת חוץ וביטחון של הכנסת.

בין השנים 2000–2011, הורביץ שימש כמשנה למנכ"ל של יד הנדיב, הקרן הפילנתרופית של משפחת רוטשילד בישראל. בתקופה זו הוא הוביל הקמה של מוסדות חינוך ותרבות וכן מיזמים חברתיים ומדעיים, ובהם המכון הישראלי למנהיגות בית ספרית (אבני ראשה), תוכנית נחשון לחונכות מרחוק של תלמידים בפריפריה ומיזם גיידסטאר להגברת השקיפות של עמותות בישראל.

בשנת 2004 כיהן הורביץ כנציג יד הנדיב בוועדה לשינוי מעמד הספרייה הלאומית, בראשותו של שופט בית המשפט העליון לשעבר, פרופ' יצחק זמיר[2].

בשנת 2011, הורביץ הצטרף להקים ולנהל את קרן טראמפ, קרן פילנתרופית הפועלת לשיפור הישגי החינוך בישראל באמצעות השקעה בהוראה איכותית בבתי הספר בתחומי המתמטיקה והמדעים. במסגרת זאת יזם את הקמת התיכון הווירטואלי[3] המאפשר לתלמידים לגשת לבגרות במתמטיקה ופיזיקה, את יצירת הגרסה העברית למיזם אקדמיית קהאן[4], את ייסודו של מסלול מיוחד למורי מתמטיקה ומדעים בתוכנית חותם, כדי לרתום סטודנטים מצטיינים למקצוע ההוראה[5], את פתיחתם של מסלולי מצוינות[6] להכשרת 700 מורים חדשים למתמטיקה ולמדעים, ואת הקמתה של "חמש פי שניים"[7], היוזמה הלאומית להרחבת מעגל המצוינות בחינוך המתמטי והמדעי.

בשנת 2012, הורביץ הצטרף כחבר הוועד המנהל של תנועת הכל חינוך, תנועה ציבורית הפועלת לחיזוק החינוך הציבורי בישראל ולצמצום פערים בחינוך. באותה שנה נבחר על ידי המגזין דה-מרקר למקום ה-87 ברשימת "100 המשפיעים בישראל"[8]. בשנת 2014 מונה על ידי ממשלת ישראל לחבר בוועד החינוך ('המועצה הלאומית לחינוך'), הגוף המייעץ לשר החינוך לפי חוק, בטרם השר משתמש בסמכויותיו. בשנת 2015 נבחר על ידי העיתון ידיעות אחרונות לרשימת "50 המשפיעים החברתיים של ישראל". בשנת 2016 נבחר למקום ה-57 ברשימת "100 המשפיעים בישראל" של המגזין דה-מרקר.

הורביץ כותב בלוג חברתי בשם הדור הרביעי[9], הנקרא בשם מאמר שפרסם בו בשנת 2007. במאמר זה התווה הורביץ קווים לעלייתו של דור צעיר חדש בישראל, אשר יתפוס את מושכות העשייה החברתית והציבורית[10]. המאמר מציג את סדר היום האזרחי, חיפוש הזהות הישראלית והשימוש בטכנולוגיה כמשולש המכונן של דור ילידי שנות השבעים והשמונים בישראל. בבלוג זה כמו גם בטורי דעה בעיתונים ובאתרי החדשות באינטרנט, הורביץ מבטא עמדות מרכזיות וליברליות, בנושאי חינוך וחברה.

מאמרים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]