לדלג לתוכן

אלכימאי המתכת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלכימאי המתכת
鋼の錬金術師
אלכימאי מלא המתכת
סוגה פנטזיה, הרפתקאות, דרמה, אקשן, שונן
יוצר הירומו אראקווה
מאנגה
יוצר הירומו אראקווה
מאייר הירומו אראקווה
הוצאה Gangan Comics (יפן)
VIZ Media (ארצות הברית)
התפרסם לראשונה במגזין Monthly Shonen Gangan
תקופת הפרסום המקורית 12 ביולי 200111 ביוני 2010
מספר הכרכים שהתפרסמו 108 פרקים 27 כרכים
אנימה: Fullmetal Alchemist
אורך פרק כ-24 דק'
במאי סייג'י מיזושימה
אולפני אנימציה בונז
רשת שידור MBS-TBS (יפן)
תקופת שידור מקורית 4 באוקטובר 20032 באוקטובר 2004
מספר העונות 4
מספר הפרקים 51
אנימה: Fullmetal Alchemist: Brotherhood
אורך פרק כ-24 דק'
במאי Yasuhiro Irie
אולפני אנימציה בונז
רשת שידור MBS-TBS (יפן)
תקופת שידור מקורית 5 באפריל 20094 ביולי 2010
מספר העונות 1
מספר הפרקים 64
סרט: The Conqueror of Shamballa
במאי סייג'י מיזושימה
סטודיו בונז
הופעת בכורה 23 ביולי 2005 (יפן)
משך הקרנה 105 דק'.

אלכימאי המתכתיפנית: 鋼の錬金術師; באנגלית: Fullmetal Alchemist) היא סדרת מאנגה שנוצרה על ידי אמנית המאנגה הירומו האראקווה ופורסמה לראשונה ביפן בינואר 2001. סדרת המאנגה של פול מטאל אלכימיסט יצאה לראשונה לשווקים ביפן בשנת 2001 במגזין היפני "Monthly Shōnen Gangan". סדרת המנגה הסתיימה בשנת 2010 כשהיא מונה 27 כרכים.

בעקבות הצלחת סדרת המאנגה בהמשך הפיקו אולפני האנימציה Bones סדרת אנימה אשר התבססה על עלילת סדרת המאנגה. הסדרה שודרה מה-4 באוקטובר 2003 עד ה-2 באוקטובר 2004 ברשת הטלוויזיה היפנית Aniplex והכילה 51 פרקים. שזכתה להצלחה גם מחוץ ליפן בנוסף, ב-5 באפריל 2009 עלתה לשידור ביפן גם סדרת אנימה שנייה, המהווה עיבוד מדויק יותר של עלילת המאנגה המקורית.

מלבד סדרות האנימה, אולפני האנימציה Bones הפיקו גם סרט קולנוע באורך מלא אשר יצא לאקרנים ביפן בשנת 2005 וסרט OVA (סרט קצר אשר יצא ישירות ל-DVD). מוצרים נלווים נוספים בסדרה כוללים משחקי וידאו, משחקי קלפים, פסי-קול ובובות משחק אשר פותחו על ידי מספר חברות שונות.

סרט לייב אקשן אשר מבוסס על הסדרה יצא לאקרנים ב-1 בדצמבר 2017 ביפן.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מספרת על שני אחים צעירים, אלפונס ואדוארד אלריק, כשאדוארד הוא הבכור ואלפונס הוא הצעיר, אשר מתאמנים באלכימיה כבר מילדותם. אביהם האלכימאי נטש את המשפחה בנסיבות מסתוריות ועקב כך אמם חלתה מאוד ולבסוף מתה. לאחר מותה החליטו האחים ללמוד את תורת האלכימיה לעומק ומצאו לעצמם מורה שאימנה אותם ולימדה אותם. שנתיים לאחר מכן סיימו האחים ללמוד וחזרו לעיר מולדתם, שם ניסו בעזרת הידע שצברו במהלך השנתיים האלו ובעזרת הערות וספרים אשר היו שייכים לאביהם, להחזיר את אימם המתה לחיים. הניסיון נכשל וכתוצאה מכך איבד אלפונס את גופו. אדוארד, אשר איבד את רגלו בעקבות הניסיון, הקריב גם את ידו הימנית על מנת לקשור את נשמתו של אחיו לשריון מתכת גדול שהיה בחדר במקרה וכך הפך אותו לשריון חי בעל מודעות ונשמה שלא יכול לאכול, לישון, להרגיש מגע או לבצע כמעט כל פעולה הקשורה בחיים. אדוארד אשר במהלך הניסיון להחיות את אימו איבד את ידו הימנית ורגלו השמאלית נזקק ליד ורגל תותבות מיוחדים ממתכת בשם אוטו-מייל (auto-mail). מכאן מקור הכינוי שלו-Fullmetal Alchemist (בתרגום חופשי לעברית אלכימאי המתכת).

זמן מה לאחר התאונה פגשו האחים בקולונל רוי מוסטאנג, המכונה גם אלכימאי הלהבה. כאשר הוא רואה את אד הפצוע אשר נותר חי לאחר שניסה להחיות את אמו, הוא מציע לו להפוך לאלכימאי לאומי (national alchemist) אך לשם כך עליו לעבור מבחן בכתב, ראיון אישי ומבחן פיזי. מכאן מתחילים האחים בחיים חדשים - הם שורפים עד היסוד את ביתם הישן כדי שלא יהיה להם לאן לחזור ומתחילים בחיפושם אחר אבן החכמים (The Philosophers Stone) אשר תאפשר להם לעבור על חוקי האלכימיה ולקבל את גופם בחזרה, בלי לשלם על כך מחיר. כדי להגיע למאגרי מידע חסויים שיכולים לסייע לו בחיפושים, אד עובר את המבחן ומצטרף לצבא.

האחים אלריק עוברים הרפתקאות רבות, מכירים אנשים רבים ובין אלו כאלו שיעשו הכול כדי למצוא את האבן המיוחלת וגורמים לאחים אלריק להיאבק לא פעם על חייהם. כמו כן, הם מגלים סודות איומים ולא מעט שערוריות שרוחשות בתוך הצבא, כל זה בלווי קומדיות, מתחים וטרגדיות.

תקציר הפרקים הראשונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסדרה, אדוארד אלריק הוא כבר אלכימאי לאומי בעל שם ברחבי מדינת אמסטריס (עברם של האחים נחשף בהמשך דרך פלאשבקים). האחים מגיעים לעיר ליאור בעקבות שמועה על כומר המכונה קורנלו, בעל היכולת לחולל ניסים. האחים חושדים שהכומר למעשה משתמש באבן החכמים תוך הונאת המאמינים, וחשדם אכן מתאמת. הכומר נחשף כרמאי, אך כאשר אד מנסה לקחת ממנו את אבן החכמים, היא נהרסת ואד מסיק מכך שהיא מזויפת. לאחר שהאחים עוזבים את ליאור, קורנלו נרצח בידי שלושה אנשים מסתוריים בעלי קעקועי אורובורוס, המכונים לאסט, גלאטוני ואנבי, שלכאורה שיתפו איתו פעולה. מסתבר שמה שקרה בליאור היה למעשה בהתאם לתוכניתם, ובעיר פורצת מלחמת אזרחים עקובה מדם.

בדרך חזרה, שומעים האחים על ד"ר טים מרקו, אלכימאי לאומי לשעבר המשתמש באלכימיה רפואית בעזרת אבן החכמים. הם מצליחים לאתר אותו בכפר קטן, אך הוא מסרב לעזור להם ומזהיר אותם שלא להמשיך לחקור את האבן, בטענה שמדובר ב"מחקר השטן" ושאסור להם לייחל לדבר שכזה. מיד לאחר מכן הם מותקפים על ידי אדם המכונה סקאר, רוצח סדרתי שרודף אלכימאים לאומיים בטענה ששינוי יסודות הבריאה נחשב לחילול הקודש, אך משתמש בעצמו באלכימיה. האחים נפצעים קשה ואד כמעט נהרג באותו קרב, אך מוסטאנג וארמסטרונג מצילים אותם ברגע האחרון, וחושפים את זהותו של סקאר כאישבלי (ר' בהמשך "מקומות"). כאות תודה, מרקו מגלה לאחים כי כתבי המחקר שלו מוסתרים באגף הראשון בספרייה הלאומית של העיר סנטרל. כאשר מרקו שב לביתו, הוא נחטף על ידי לאסט.

לאחר שהאחים מתאוששים בעיר הולדתם ריזנבול תודות למכונאית האוטומייל וינרי, הם ממהרים לסנטרל, אך שם מגלים מכתבי המחקר של מרקו כי המרכיב ממנו עשויה אבן החכמים הוא אנשים חיים. הם מחליטים להמשיך לחקור ומגלים את מכון המחקר החמישי לאלכימיה של סנטרל, מקום שלכאורה לא מתפקד, אך אד מאמין שהוא למעשה פעיל כיוון שהוא שוכן לצד בית כלא, בו הנידונים למוות יכולים לשמש חומר מחקר. האחים מתגנבים למכון ומגלים שההשערה שלהם נכונה, ושם נלחמים בשני שומרים בעלי גוף כמו של אל, העשוי משריון חלול: "סלייסר" (שהוא למעשה שני אחים הכלואים בשריון אחד) ו"בארי המקצץ" (קצב שלא הסתפק בביתור בשר בעלי חיים והחל לבתר בשר של נשים). סלייסר מובס על ידי אד ועומד לגלות לו את סודות המחקר, אך באותו רגע נרצח על ידי אנבי ולאסט שמופיעים במקום והורסים את המכון, אך לא תוקפים את אד משום שהם מתכוונים להשתמש בו בעתיד. בארי מנצל את ההמולה ונמלט מהמקום.

האחים מעוניינים לגלות עוד על הטיפוסים שחשפו את עצמם במכון המחקר החמישי, אך אז מופיע קינג בראדלי, הפיהרר של אמסטריס בכבודו ובעצמו, ומזהיר אותם שלא לחקור עוד, כיוון שמדובר באויב הקשור למחלקה הבכירה בצבא. ללא כל קצה חוט, האחים נוסעים לעיר דאבליס, שם מתגוררת מורתם לאלכימיה איזומי קרטיס, שאולי תדע כיצד יוכלו לחזור אל גופיהם הקודמים. בינתיים מייס היוז, מפקד הארכיון הצבאי וחבר קרוב, מחליט בכל זאת לחקור אודות מכון המחקר החמישי ואכן מוצא מספר מסמכים סודיים המעידים על כך שהמחלקה הבכירה בצבא היא למעשה האויב. לרוע המזל, הוא מותקף ונרצח על ידי אנבי לפני שהוא מספיק לדווח על מסקנתו לרוי מוסטאנג.

בעיר דאבליס, איזומי מגלה כי האחים (שאינם יודעים דבר על מותו של היוז) הפרו את האיסור וניסו להתמיר את אמם ומגרשת את האחים מביתם, אך אד שם לב כי העובדה שאיזומי מסוגלת כמוהו לבצע התמרה ללא מעגל (ר' בהמשך: "מעגל התמרה") אומרת שהיא עצמה ניסתה להתמיר אדם. היא מודה שאכן ניסתה להחיות את תינוקה שנולד מת, ואיבדה חלק מהאיברים הפנימיים מגופה. איזומי מעלה השערה שגם אל ראה את האמת, ואינו מסוגל לבצע התמרה ללא מעגל מפני שההלם של אובדן כל גופו גרם לו לאובדן זיכרון.

בהמשך, אל נחטף על ידי חבורת פושעים, ארבעה מהם הם למעשה כימרות שנמלטו ממכון המחקר החמישי: מרטל (אישה שהוכלאה עם נחש), לואה (שהוכלא עם שור), דולצ'טו (כלב) ובידו (לטאה). הם לוקחים אותו אל מנהיגם, גריד, החושף את זהותו כהומונקולוס. גריד הוא בעל קעקוע אורובורוס כמו של לאסט ואנבי שהאחים כבר פגשו וגריד מגלה כי גם הם הומונקולים כמוהו, אך הוא אינו משתף אתם פעולה מכיוון שהוא רוצה הכול לעצמו, הוא נטש את השאר לפני שנים רבות וכעת הם רואים בו אויב. גריד מעוניין בגוף כמו של אל כיוון שהוא חושב שהוא בן אלמוות, למרות שההומונקולים עצמם אינם מזדקנים וגופם מתחדש לאחר פציעה, עם זאת הם אינם בני אלמוות לחלוטין. אד ואיזומי מגיעים למקום ומנסים להילחם בגריד כדי לחלץ ממנו מידע, אך אז מגיעים שאר ההומונקולים יחד עם חיילי סנטרל וטובחים בגריד ובכימרות. מרטל מתחבאת בתוך גופו של אל, אך אז מופיע קינג בראדלי ודוקר אותה למוות כשהיא בתוך השריון, לא לפני שהיא מבחינה בסמל האורובורוס בתוך עינו במקום האישון ומבינה שהוא עצמו הומונקולוס.

המשך העלילה באנימה (2003)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט לפני ההיתקלות בגריד, התגלה בדאבליס ראת' , הומונקולוס שנראה ומתנהג כמו ילד קטן וחובר אל אנבי ושאר ההומונקולים. אד ואל פוגשים את דנטה, אישה זקנה שהייתה המורה לאלכימיה של איזומי, ובתלמידתה החדשה ליירה. אך כאשר אד מגיע לביתה של דנטה כשהוא רודף אחרי גריד, נראה כי האחרון רצח אותה. אד מצליח לגלות מגריד שההומונקולים הם למעשה אנשים שמתו ונעשה ניסיון להחיות אותם מחדש באמצעות האלכימיה ושהדרך למנוע מגופם להתחדש היא בעזרת זיכרון מחייהם כבני אדם. במכון המחקר החמישי, ההומוהקולים חשפו בפניו שמטרתם היא לזכות בנשמה אנושית ולהפוך לבני אדם בעזרת אבן החכמים, אך מכיוון שהם אינם יכולים להשתמש באלכימיה, הם רודפים אחריו כי הם יודעים שהוא מעוניין באבן ואולי ייצר אותה עבורם.

לפני מותה של מרטל, היא מספיקה לגלות לאל על זהותו האמיתית של קינג בראדלי כהומונקולוס פרייד. אד ואל מחליטים לחפש את סקאר כדי לחלץ ממנו מידע על אלכימיה. סקאר מגיע לריאול, נחוש בדעתו לסיים את מלחמת האזרחים, כיוון שרבים מתושבי ריאול הם צאצאים של העם האישבלי, ורוקם מזימה להבריח את התושבים מהעיר דרך מעבר תת-קרקעי סודי ולטבוח בחיילים באמצעות מעגל התמרה המסומן מסביב לעיר כולה. אד מגלה את התוכנית ונאלץ לשתף פעולה עם סקאר, ועוזר להבריח את התושבים. אל מגיע לריאול מאוחר יותר כאשר העיר כבר ריקה, כיוון שאין לו את הסמכות של אלכימאי לאומי, אך נקלע לעימות בין סקאר לקימבלי, האלכימאי שרצח את משפחתו במלחמת ההשמדה של אישבל. סקאר הורג את קימבלי, אך נפגע מאש חיילים כאשר הוא מנסה להגן בגופו על לאסט, שנוצרה בדמות אהובתו של אחיו, בה גם סקאר היה מאוהב. בכוחות אחרונים הוא מפעיל את מעגל ההתמרה הענק, והחיילים מתים יחד אתו. נשמותיהם עוברות לגופו של אל, שהופך לאבן החכמים.

במנהרה התת-קרקעית בה עוברים תושבי ריאול, אד וליירה מותקפים על ידי ההומונקולים ראת' וסלות', שנוצרה בדמותה של טרישה אלריק, אמם של אד ואל. הם מצליחים להתחמק, והאחים מתאחדים וחוזרים לריזנבול, אך בדרך הם פוגשים ברוי מוסטאנג וחייליו, שקיבלו פקודה מהפיהרר לקחת את אד בשבי. רוי מתוודה שאין לו כוונה לקחת את אד בשבי, כיוון שבמלחמת אישבל הוא הוציא להורג זוג רופאים (שהם למעשה הוריה של וינרי), ומאז נשבע שלא יציית עוד לפקודה לא הגיונית. האחים מספרים לו את כל מה שהם יודעים, כולל זהותו האמיתית של קינג בראדלי.

בריזנבול, אד חופר בקבר של אמם ומוציא משם את האפר שלה. בנוסף נמצא בידם תליון שקיבלו מסקאר והיה שייך ללאסט. בריזנבול הם פוגשים את אביהם, ואן הוהנהיים, אך בבוקר למחרת הוא נעלם שוב. הוא מופיע במקום בו מסתתרים ליירה וההומונקולים, ומתברר שבגופה של ליירה שוכנת נשמתה של דנטה. לפני שנים רבות, דנטה והוהנהיים היו נשואים ומצאו דרך להתמיר את נשמתם לגוף אחר וכך כביכול לחיות לנצח, אך מתברר שבכל פעם שהם עוברים גוף, הוא נרקב מהר יותר מקודמו. דנטה מעוניינת באבן החכמים כדי להעביר את נשמתה לגוף אחר שהפעם לא יירקב, ונעזרת בהומונקולים למטרה זו, אך הוהנהיים אומר לה שאי אפשר להימלט מן המוות. בזעמה היא גורמת לו להיעלם למקום לא ידוע. היא שולחת את לאסט, סלות' וראת' להשיג את אבן החכמים – אל.

אד מותקף על ידי ראת', אך לאסט מצילה אותו ואומרת שלאחר שהיא פגשה בסקאר ונזכרה בחייה הקודמים, היא לא מעוניינת להיות אויבת שלהם, אלא רק רוצה להשתמש באבן החכמים. אד מוביל אותה לאל, הנעזר באלכימאי שו טאקר כדי ללמוד איך להשתמש באבן החכמים, אך הם מותקפים בידי ראת' וסלות'. ראת' חוטף את האפר של טרישה ואת התליון ומצליח להרוג את לאסט, אך כאשר הוא בא לעזור לסלות' (אותה הוא רואה כאימא) האפר שבידו משפיע עליה ואד מצליח להתיך אותה. לרוע המזל, אנבי מגיע למקום וחוטף את אל.

אד ורוי מצליחים למצוא את הכניסה הסודית למקום בו שוכנים דנטה וההומונקולים. בזמן שרוי מחליט להכריז מרד על הפיהרר, אד מגלה שמתחת לסנטרל מסתתרת עיר שלמה החבויה מתחת לפני האדמה. הוא מאתר את דנטה, אנבי, גלאטוני וראת' שעוד נותרו בחיים. דנטה אומרת לגלאטוני לאכול את אל המשותק כדי שיוכלו להשתמש באבן, אך גלאטוני שבור ממותה של לאסט ואינו מתפקד, לכן דנטה מתמירה את סמל האורובורוס על לשונו ובכך גורמת לכל אישיותו להיעלם מלבד יצר הגרגרנות. אד מגיע ברגע האחרון להציל את אל, אך דנטה פותחת את שער האמת וגורמת לאד לעבור בו. הוא מוצא את עצמו בלונדון של מלחמת העולם הראשונה ופוגש בהוהנהיים, שמספר לו אודות העולם שלנו ואת האמת על עצמו. הוא אומר שברגע שפגש את טרישה, הוא נשבע לנטוש את דרך חייו הישנה ולמות בגוף הנוכחי שלו לצדה. מעט לאחר מכן, אד נהרג על ידי צפלין וכיוון שגופו עדיין לא עבר דרך השער, הוא חוזר לעולם שלו. הוא נלחם באנבי ולועג לו שהיכולת שלו לשנות צורה היא חסרת ערך, כיוון שהוא רק משתמש במניפולציות רגשיות זולות על בני אדם, אך אז אנבי משתנה לצורה האמיתית שלו, הדומה לאד. אנבי מגלה לו שהוא למעשה בנם של הוהנהיים ודנטה, ורוצה לנקום בהוהנהיים כיוון שנטש אותו לאחר שההתמרה שלו לא הצליחה. מיד לאחר מכן הוא הופך את ידו לסכין ודוקר את אד למוות.

בזמן שרוי מוסטאנג מצליח להביס את הפיהרר, אל מחזיר את אד לחיים, אך כמחיר הוא נעלם אל תוך האמת. אנבי קופץ בעקבותיו אל השער כאשר הוא נפתח, כדי לרדוף אחרי הוהנהיים בעולם שלנו. דנטה, שאיבדה את אבן החכמים, מנסה להימלט מן המקום, אך מותקפת על ידי גלאטוני שזולל אותה. אד דואג להוציא מהמקום בבטחה את ראת', שננטש על ידי שאר ההומונקולים, ומתמיר את עצמו כדי להחזיר את אל. אל חוזר בתור ילד בן 10 (הגיל בו גופו נעלם) ואינו זוכר דבר ממה שקרה לאחר שניסו להתמיר את אמם. הוא מחליט לחזור ללמוד אצל איזומי, בתקווה להבין לאן אד נעלם ולהחזיר אותו יום אחד. בינתיים אד, שהגיע ליקום שלנו בו הוא אינו יכול להשתמש באלכימיה, לומד במינכן את חקר החלל, בתקווה ללמוד על הקשר בין היקומים. האחים נשבעים שיום אחד הם ישובו וייפגשו.

 • הכובש את שאמבלה הוא סרט באורך מלא המהווה המשך ישיר לסדרה, ומתאר את ניסיונה של אגודת תולה לפתוח שער לאמסטריס בעזרת אנבי, הוהנהיים וצועניה בשם נועה. בניסיון הראשון שלהם אד ואל מצליחים ליצור קשר לראשונה, ודייטלינד אקהרט, ראש האגודה, מבינה שתצטרך להשתמש באד כדי לפתוח את השער. בינתיים, ראת' רוצה למות כדי להתאחד עם איזומי שמתה ממחלתה. הוא מוביל את אל לסנטרל התחתית, שם נאבק בגלאטוני עד ששניהם עומדים על מעגל התמרה, ומפציר באל להשתמש בשניהם כמחיר מעבר. באותו זמן, נכפה על אד לפתוח את השער במינכן תוך שימוש באנבי (כך למעשה כל ההומונקולים מתים). דייטלינד מגיעה לאמסטריס ומתחילה לזרוע הרס בכל מקום, משום שהיא לא מבינה את האלכימיה ולכן מפחדת ממנה, ומכנה את האמסטריסיאנים מפלצות בדמות אדם. אד, אל ורוי מוסטאנג מצליחים לעצור אותה, אך אד נאלץ לחזור לגרמניה כדי להרוס את השער ולוודא ששני העולמות לעולם לא יקושרו שוב. ברגע האחרון, אל מחליט לעזוב את אמסטריס ולהצטרף אליו. בסרט מופיעות דמויותיהם של קארל האוסהופר, אדולף היטלר, רודולף הס ופריץ לאנג.

המשך העלילה במאנגה ובאנימה (2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך חזרה לסנטרל האחים עוצרים בעיר ראש-ואלי, שם וינרי מצאה עבודה כמכונאית אוטומייל, על מנת לתקן את הזרוע של אד. שם הם פוגשים את הנסיך לין יאו שהגיע משינג לאמסטריס לחפש את אבן החכמים, יחד עם שניים ממשרתיו. לין מתלווה אליהם לסנטרל וגם וינרי שרוצה לבקר את משפחת היוז, אך שם הם מתבשרים על מותו. בינתיים בסנטרל, ריזה מצליחה ללכוד את בארי המקצץ, ורוי מוסטאנג מחליט להיעזר בו כדי לשחרר את מריה רוס, חיילת שהופללה ברצח מייס היוז משום שאנבי התחזה לה באותו זמן, ובאותו זמן למשוך את תשומת לבם של ההומונקולים שהיו אחראיים עליו במכון המחקר החמישי. בזמן שאד עוזר להבריח את רוס אל מחוץ למדינה דרך זרקסס, אל, רוי, ריזה ובארי מותקפים על ידי גלאטוני, הנעזר בגופו המקורי של בארי שהפך לכימרה. הכימרה נמלטת אל אחד ממכוני המחקר, שם הם מותקפים על ידי לאסט שהורגת את בארי, אך אינה הורגת את אל משום שהוא "קורבן אדם". לאחר שהיא פולטת שהיא אינה בת אלמוות, רוי מוסטאנג מצית אותה שוב ושוב עד שהיא נשרפת למוות. כך מתגלה שהומונקולוס יכול למות כמו כל אדם רגיל, פרט לעובדה שהוא עמיד יותר.

בינתיים בזרקסס, אד נתקל בקבוצת אישבלים שרוצה לקחת אותו בשבי, אך מתנגד להם. אישבלית זקנה מספרת לו שהיא הכירה את הוריה של וינרי ושהם נרצחו על ידי סקאר. הוא חוזר לריזנבול שם הוא פוגש בואן הוהנהיים, עליו הוא כועס מכיוון שנטש אותם, ומסרב להכיר בו כאביו. הוהנהיים עוזב בבוקר למחרת ומזהיר את פינאקו, סבתה של וינרי, שמשהו נורא עומד לקרות במדינה. גם אז עוזב וחוזר לסנטרל, שם הוא רוקח תוכנית לפתות את סקאר לתקוף אותו ואת אל ובכך להכריח את ההומונקולים לצאת ולהגן עליהם משום שאסור לתת להם למות, ואז ללכוד אותם ולחלץ מהם מידע. לין מציע לשתף אתם פעולה כיוון שגם הוא מעוניין במידע על חיי נצח. התוכנית מצליחה ולין ושומרת ראשו לאן-פאן תוקפים את גלאטוני כאשר הוא בדרך לזירת הקרב, אך אינם מצליחים להתמודד עם קינג בראדלי שמופיע במקום. לאן-פאן נאלצת לקטוע את זרועה כדי להימלט, אך זהותו האמיתית של הפיהרר נחשפת כהומונקולוס ראת'.

בינתיים, אד מכריח את סקאר להתעמת עם עברו כרוצח הרופאים שטיפלו בו, בלי לדעת שווינרי נמצאת בקרבת מקום ושומעת את שיחתם. היא מתעמתת עם סקאר שמספר לה את סיפורו, ושהלם הקרב גרם לו לראות בכל האמסטריסיאנים אויבים, גם כאשר שכב במיטת הטיפולים. סקאר נמלט מהמקום ובשעה שאל רודף אחריו, אד דואג להעביר את וינרי למקום בטוח. גלאטוני מתקיף את סקאר, אך אז לין מופיע ומצליח ללכוד אותו. אד ואל מנסים לתפוס גם את סקאר, אך אז מופיעה מיי צ'אנג, נסיכה נוספת משינג שחברה אל סקאר, ועוזרת לו להימלט בעזרת שימוש באלקהסיה. רוי וריזה מגיעים ולוקחים את לאן-פאן לרופא שייטפל בה, אך כאשר גלאטוני מגלה שרוי הוא זה שהרג את לאסט, הוא משתחרר ומתחיל להשתולל. כולם בורחים פרט לאד ואל, שנשארים להילחם בו כיוון שאסור לו להרוג אותם, וגם לין שלא מוכן לוותר על מטרתו, אך גלאטוני לא נרגע ובטירופו בולע את אד, לין ואנבי שהגיע למקום כדי לשחרר את גלאטוני.

גלאטוני מסכים לקחת את אל לאבא של ההומונקולים, שאולי יידע אם ניתן לעזור לאד ואנבי, ומוביל אותו למשכן שלהם מתחת לסנטרל. סקאר ומיי עוקבים אחריהם, אך מותקפים על ידי כימרות ששומרות על המעבר. בתוך הבטן של גלאטוני, אנבי מסביר לאד ולין שגלאטוני הוא למעשה ניסוי כושל של אביהם ליצור שער אל האמת, ושהם נמצאים כעת בתוך יקום מקביל שאין ממנו יציאה. הוא גם מספר להם שההומונקולים היו אלה שאחראיים למלחמת אישבל, ושהוא עצמו התחיל אותה על ידי כך שהתחזה לחייל וירה בילדה אישבלית. אד מעלה השערה לפיה אם יצליח לפתוח את השער האמיתי, הם יוכלו לצאת דרכו החוצה. הם אכן מצליחים, ובתוך האמת אד רואה את גופו האנושי של אל ומנסה לקחת אותו החוצה, אבל לא יכול מפני שאל יכול לצאת רק עם נשמתו-שלו. אד מבטיח לו שיחזור לקחת אותו יום אחד.

אד, אנבי ולין יוצאים מבטנו של גלאטוני בדיוק כאשר הוא ואל מגיעים למשכנו של אבא, שנראה בדיוק כמו הוהנהיים ויכול להשתמש באלכימיה בלי לזוז כלל ובלי התחשבות ב"חוק השוויון". הוא רוצה להרוג את לין, כיוון שהוא אינו קורבן אדם ולא אמור לדעת על המקום הזה, אך לאחר שהאחרון מצליח להתנגד לו, הוא מחליט במקום זאת להשתמש בגופו ולברוא בו מחדש את גריד. לין מחליט לא להתנגד משום שכך יזכה בחיי נצח, והוא הופך לגריד מרצונו החופשי. סקאר ומיי מופיעים ו"אבא" מבקש להרוג גם אותם, אך אד ואל מחליטים לשתף אתם פעולה כדי שיוכלו להימלט. סקאר יוצר מסך אדים באמצעות פיצוץ מים והוא נעלם, ומיי מסתתרת בתוך שריונו של אל. בשעה שאנבי מלווה את האחים החוצה, סקאר ממשיך לחקור את המקום ונתקל בד"ר מרקו השבוי. למרות הרצון העז לנקום בו, הוא משחרר אותו כיוון שהוא מבין שההומונקולים הם האויב המשותף של שניהם, לא לפני שמרקו מספר לו את האמת על מלחמת אישבל, כולל השימוש בשבויי מלחמה כמרכיבים לאבן החכמים.

בינתיים, רוי מוסטאנג מנסה לרמוז לאחד הגנרלים הבכירים, רייבן, אודות זהותו האמיתית של הפיהרר, אך מגלה שכל המחלקה הבכירה בצבא מודעת לכך ומשתפת פעולה עם תוכניותיו של אבא. הפיהרר מפזר את החיילים הכפופים לרוי בקצוות המדינה, ואת ריזה הופך למזכירתו האישית כשהיא למעשה בת ערובה. גם אד ואל מובאים אליו, והוא מאיים עליהם שאם ימשיכו לחקור ולהפריע, וינרי תיפגע. עם זאת, הוא מסכים שימשיכו לחקור אך ורק כדי לגלות כיצד לחזור לגופיהם הקודמים.

סקאר מחליט לנסוע לצפון, שם החביא את כתבי המחקר של אחיו. הוא נוסע בנפרד ממרקו ומיי במטרה ליצור הסחה, כיוון שההומונקולים מעוניינים במרקו יותר מאשר בו. ההומונקולים משחררים מהכלא את קימבלי, אלכימאי הארגמן הסאדיסט שרצח את משפחתו של סקאר ועוד המוני אישבלים נוספים, כדי שיהרוג את סקאר וישיב אליהם את מרקו. גם אד ואל יוצאים אל הצפון בעקבות מיי, כיוון שהם מאמינים שהאלקהסיה תוכל לעזור להם להשיב את גופם במקום בו האלכימיה נכשלה. אלכס לואי ארמסטרונג ממליץ להם ללכת אל רכס הרי בריגס, שם נמצאת אחותו הגנרלית אוליביה מירה ארמסטרונג, המפקדת על מוצב בגבול עם מדינת דרקמה.

האחים מגיעים לבריגס ופוגשים את אוליביה הקשוחה שמתקשה לתת בהם אמון. באותו רגע, הומונקולוס בשם סלות' פורץ למוצב דרך מנהרה תת-קרקעית, אך בכוחות משותפים כולם מצליחים להדוף אותו. אד ואל מצליחים לשכנע את אוליביה כי הם אינם קשורים לסלות', ונאלצים לספר לה הכול. הם חוקרים את המנהרה של סלות' ועל פי צורתה מגלים שהיא למעשה מעגל התמרה ענק מסביב לכול המדינה, ומסיקים שאמסטריס (שצורתה עיגול) נוצרה מלכתחילה על ידי ההומונקולים במטרה להשתמש בכל תושביה כרכיבי אלכימיה. מיד לאחר מכן, קימבלי וגנרל רייבן מגיעים לבריגס, ולאחר שרייבן אומר לאוליביה שסלות' למעשה בצד שלהם ומשיב אותו למנהרה, הוא מציע לה להצטרף אליו ולקבל "כוחות צבא נצחיים". היא עושה את עצמה כמקבלת את ההצעה ורייבן פולט את כל תוכניותיהם ומאמת את המסקנה של אד, ואוליביה בתגובה הורגת אותו.

כעת קימבלי אינו כפוף לאיש, הוא מציע לאד לעזור לו ללכוד את סקאר ומרקו ולקבל בתמורה את אבן החכמים שהוא הסתיר כל השנים (אנבי נתן לו אבן נוספת כאשר השתחרר מהכלא). הוא מביא את וינרי לבריגס כדי לרמוז לו שחייה בסכנה אם יסרב. אד עושה את עצמו מסכים, ויחד עם ארבעה מהכפופים לקימבלי (שהם למעשה כימרות ששולבו עם אריה, גורילה, צפרדע וחזיר בר) הם עולים על עקבותיו של סקאר בעיר המכרות יוזוול, אך מחליטים לשתף איתו פעולה. סקאר מעמיד פנים שהוא חוטף את וינרי (כדי שהאחים לא ייחשדו בכך שעזרו לה לברוח) ונמלט לבריגס המוגנת דרך מעבר מכרה תת-קרקעי יחד עם מרקו, מיי ושתיים מהכימרות שמורדות בקימבלי. מיד לאחר מכן, חיילי בריגס מגלים כי אוליביה נלקחה לסנטרל וחיילי הפיהרר השתלטו על בריגס, לכן זהו אינו מקום בטוח יותר, ואל יוצא בעקבות סקאר והאחרים להזהיר אותם. שאר חיילי בריגס מתכננים להתנקש בחיי קימבלי, למורת רוחו של אד, אך קימבלי מבחין בכך ונמלט מיוזוול, אך מאבד את אבן החכמים שלו. שתי הכימרות הנוספות, אותם השאיר למות במכרה, מחליטים אף הם לנטוש את נאמנותם לקימבלי ולוקחים משם את אד הפצוע קשה לרופא, לא לפני שמוצאים את אבן החכמים.

אל פוגש את סקאר והאחרים, והם טומנים מלכודת לאנבי ומפתים אותו לבוא ללכוד את מרקו. הוא בולע את הפיתיון ומרקו הורס את אבן החכמים שלו, בלעדיה אנבי הופך למעין זחל קטנטן שאינו יכול לשנות את צורתו. הם לוכדים את אנבי ואומרים למיי לקחת אותו לשינג, כיוון שהוא מה שהיא השתוקקה לו – מפתח לחיי נצח. החבורה ממשיכה לריאול, שם המלחמה הסתיימה בינתיים, כיוון שאל מאמין שמעגל ההתמרה הענק עובר שם. הם פוגשים את הוהנהיים שסיים את מסעו וחובר אליהם. הוהנהיים היה בעבר עבד חסר שם שמספרו 23 שהיה שייך לאלכימאי בממלכת זרקסס, שם נוצר בעזרת דמו ההומונקולוס הראשון (שהיה אז רק צל שחור במבחנה) והציע לו חופש, ידע וזכויות. הוא נתן לו את שמו והפך אותו לאלכימאי מצליח וכשרוני, עד כדי כך שהמלך ביקש באופן אישי שיעזור לו וישיג בשבילו חיי נצח. הוהנהיים נעזר בהומונקולוס לשם כך, וזה הורה לו ליצור מעגל התמרה ענק מסביב לממלכה, מי שיעמוד במרכזו יקבל את האנרגיה מכל הנשמות סביב וישיג חיי נצח. ההומונוקולוס הוליך את המלך שולל ומיקם את שניהם בלבד במרכז המעגל. כשהחלה ההתמרה מתו כל אזרחי זרקסס, כולל המלך, והוהנהיים וההומונקולוס קיבלו כל אחד מחצית מן האנרגיות של כל הנשמות. ההומונקולוס לבש את דמותו של הוהנהיים וכך יכול היה להשתחרר מהמבחנה, והשאיר אותו להסתובב המום ומיוסר על מה שעשה. נושא בתוכו את אבן החכמים במשך מאות שנים, גופו של הוהנהיים לא נפגם ולא הזדקן, הוא נדד דרך שינג אל אמסטריס ופגש שם את טרישה אלריק, אותה נשא לאישה והבין שהוא אינו רוצה לחיות לנצח ולראות את אשתו וילדיו מתים לפניו.

בינתיים בסנטרל, ריזה מגלה שסלים בראדלי, בנו המאומץ של הפיהרר, הוא הומונקולוס ששמו פרייד, ומצליחה לדווח על כך לרוי למרות היותה תחת מעקב. בידו, הניצול היחיד מהמלחמה נגד גריד הראשון, מגיע אף הוא לסנטרל במטרה לנקום בקינג בראדלי, אך נתקל בגריד החדש שהורג אותו. ייסורים תוקפים את גריד והוא מבין שבעצם הרג חבר, והוא מתפרץ לביתו של קינג בראדלי ותוקף אותו. הוא נאלץ להימלט כיוון שגם פרייד נמצא שם, פוגש את אד ושתי הכימרות ומחליט לחבור אליהם. החבורה חוזרת לריזנבול כדי לתחזק את האוטומייל של אד אצל פינאקו, בדיוק כאשר גם וינרי מוברחת לשם ומספרת לאד על מקום הימצאם של השאר. הם מגיעים לשם בדיוק כאשר אל מותקף על ידי פרייד וגלאטוני כדי לקחת אותו לסנטרל, ובתום קרב קשה במהלכו פרייד סופג את גלאטוני כדי לאחד את כוחותיהם, הוהנהיים לוכד את פרייד בתוך כיפה אטומה ללא אור, שם הוא אינו יכול להשתמש בצללים שלו. לרוע המזל, אל נאלץ לשמש פיתיון לתוכנית הזו, וגם הוא נלכד.

הבוקר למחרת הוא למעשה "היום המובטח", בו אבא עומד לבצע את תוכניתו בעזרת ליקוי חמה שצפוי להתרחש. החבורה מצליחה להתגנב אל משכנם של ההומונקולים, ורוי וריזה חוברים אליהם, לאחר שעוררו מהומות בסנטרל בעזרת חיילי בריגס, שהוברחו לשם דרך אחוזת ארמסטרונג. גם מיי מגיעה לשם משום שהיא אינה מסוגלת לנטוש את תושבי אמסטריס ולחזור לארצה. אנבי מצליח להשתחרר ותוקף את החבורה. רוי, שמבקש לנקום בו על רצח מייס היוז, כמעט שורף אותו למוות בזעמו, אך נעצר על ידי השאר כאשר נאמר לו שאם יהרוג אותו מתוך נקמה לא ישיג דבר. אנבי, שהפך לשבר-כלי בעקבות התקפותיו של רוי, מבין שהוא מקנא במורכבותם של בני האדם אותם החשיב כל הזמן לנחותים והוא מתאבד.

בינתיים, פרייד מצליח לאותת לאבא על מקום הימצאו בעזרת קוד מורס, וקימבלי נשלח לשחרר אותו. הוא מנסה להרוג את ד"ר מרקו, אך אל משיג את אבן החכמים שקימבלי איבד ביוזוול ומצליח להדוף אותו. הם נמלטים לסנטרל כאשר קימבלי פצוע קשה מהקרב ופרייד בולע אותו, כשלמעשה הוא רצה שאל יגיע לסנטרל. בסנטרל, סלות' נשלח להרוג את אוליביה שניסתה לעורר מרד מתוך המחלקה הבכירה של הצבא, אך בכוחות משותפים של אחיה אלכס, איזומי ובעלה סיג, הם מצליחים להרוג את סלות'. חיילי בריגס כובשים את מפקדת המרכז מידיהם של חיילי סנטרל, אך אז מגיע הפיהרר ומתחיל לטבוח בהם, עד שנעצר על ידי גריד שמשליך אותו לתעלת ביוב פתוחה ומאמין שנהרג. כשאל מגיע לסנטרל, אלכימאי המשתף פעולה עם ההומונקולים מפעיל מעגל התמרה שמזמן את אל, אד ואיזומי – קורבנות האדם – אל משכנו של אבא. הוהנהיים, קורבן אדם נוסף, כבר היה שם. בעזרת פרייד שמגיע לסנטרל, הוא כופה על רוי לפתוח את השער ולראות את האמת, ובכך הופך אותו לקורבן האדם החמישי והאחרון שנחוץ. מרוי נלקחת יכולת הראייה והוא מתעוור.

אבא מפעיל את מעגל ההתמרה הענק מסביב לאמסטריס, וכול התושבים מלבד קורבנות האדם מאבדים את נשמותיהם. אבא למעשה פתח את השער של כדור הארץ כשצלו הענק של הירח משמש מעגל, והוא מנסה לספוג לתוכו את אלוהים על מנת להפוך לישות מושלמת. עם זאת, מסתבר שמסעו של הוהנהיים למענו עזב את הבית, היה לפזר חלק מהנשמות הכלואות בתוכו מסביב לאמסטריס, כדי שיפעילו מעגל ההתמרה נוסף המסומן על ידי צלו של הירח וישיבו את נשמותיהם של תושבי אמסטריס לגופיהם, שעדיין נמצאים בחיים. כאשר אין בתוכו מספיק נשמות, אבא מתקשה לשלוט בכוחו העצום של אלוהים, והוא נמלט ממשכנו אל פני השטח, כשקורבנות האדם אחריו, פרט לאד שנשאר להילחם בפרייד. אד מבין שפרייד נחלש מאוד כאשר כפה על רוי לפתוח את השער (אחרת הוא היה יכול פשוט לכפות על כולם לפתוח אותו), ומביס אותו. גם ראת' ששרד את פציעתו מותקף על ידי סקאר ונהרג.

אד מגיע אל פני השטח כדי להילחם באבא, אך כולם נפצעים קשה על ידי כוחו העצום והבלתי מרוסן. הוא מתכוון להרוג את אד, שזרועו המתכתית נשברת והוא אינו יכול עוד להשתמש באלכימיה. אל מקריב את נשמתו על מנת להחזיר לאד את היד שלו בעזרת האלקהסיה של מיי. כעת נשמתו וגופו של אל מתאחדים, אך לא בעולם האמיתי. אד קם להיאבק באבא תוך עידוד מההמונים המקיפים אותם, וגריד מבין שמה שהוא באמת רוצה הוא להיות כמוהו. לכן הוא מתקיף את אבא, ששואב את אבן החכמים מגופו של לין אל גופו-שלו, וכך לין משתחרר מהשפעתו של גריד, אך מצטער על כך כיוון שראה בו חבר. גריד, שעדיין לא נשלט לחלוטין על ידי אבא, משתמש ביכולת ההתקשחות שלו על מנת להפוך את גופו לפחם שברירי, ואד הורג את אבא בקלות.

בסופו של דבר, אד מקריב את יכולתו להשתמש באלכימיה כדי להחזיר את אלפונס לעולם האמיתי. אלפונס חוזר עם גופו המקורי, אך הוא קטן ורזה מפני שחיכה כמה שנים לאלפונס. מדינת אמסטריס מתחילה להיבנות מחדש וגנרל גרומן, מפקד צבא המזרח שהיה מפקדו הישיר של רוי, מתמנה לפיהרר. רוי מקבל את ראייתו בחזרה בעזרת שימוש באבן החכמים של מרקו. גם לין יאו משתמש באבן החכמים כדי לקבל חיי נצח ולזכות בכס ממלכת שינג, אך מבטיח למיי שייקח תחת חסותו גם את שבט צ'אנג החלש. הוהנהיים, שניצל את מלוא כוחה של אבן החכמים, נמצא בבוקר לאחר מכן מול קברה של טרישה אלריק ללא רוח חיים לאחר שהזדקן בבת אחת. אדוארד חוזר עם אלפונס לרסנבול, שמה הם פוגש בווינרי. לאחר שנתיים אלפונס נפגש עם 2 הכימרות ששולבו עם אריה וצפרדע ג'רסו וזמפנו ומספר להם שהוא ואד החליטו לצאת ולחקור את העולם לגבי סוגים שונים של אלכימיה. אלפונס הולך עם שתי הכימרות לארץ שינג ואד נוסע לכיוון מערב. בסיום הסדרה רואים שלאד ולוינרי נולדו ילד וילדה.

המשך הסדרה

בתאריך 3 באוקטובר 2010 הכריזה היוצרת איראקווה כי בכוונתה להוציא סרט המשך שתספר על המשך חייו של אדוארד ותסגור את כל הקצוות שנשארו פתוחים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיבורים הראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אדוארד "אד" אלריק: הדמות הראשית בסדרה הידוע גם בתור "אלכימאי המתכת". הגדול מבין האחים. הוא נמוך לגילו ומתרגז מאוד בכל פעם שמישהו מזכיר לו את זה. ידוע בתור האלכימאי הלאומי הצעיר ביותר, תפקיד אשר קיבל בהיותו בן 12 בלבד.
 • אלפונס "אל" אלריק : הגיבור השני בסדרה. אלפונס בעצם איבד את כל גופו בעת שהוא ואד ניסו להחזיר את אמם לחיים ואד במטרה להציל אותו קיבע את נשמתו של אל לשריון מתכת שהיה במקום.
 • קולונל רוי מוסטאנג: אלכימאי לאומי הידוע גם כ"אלכימאי הלהבה". הוא משתמש בכפפות עליהן מצויר מעגל ההתמרה של הלהבה ומקיש באצבעותיו כדי ליצור להבה מבוקרת על ידי שליטה בצפיפות החמצן באוויר. המפקד הישיר של אדוארד בצבא, אף על פי שיש לו מטרה משלו, להיות המפקד הראשי של הצבא (הפיהרר) כדי למנוע ממקרים כמו טבח אישיבל שבו איבדו רבים את חייהם לחזור על עצמם.
 • וינרי רוקבל: וינרי היא מכונאית מומחית וחברת ילדות של האחים אלריק. יחד עם סבתא פינאקו, היא בונה אוטומיילים ובכללם גם את ידו ורגלו התותבות של אדוארד. הוריה היו רופאים ששירתו במלחמת ההשמדה של אישבל וטיפלו בחיילים ובאישבלים כאחד, ושם נרצחו.

דמויות ההומונקולוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קינג בראדלי: ידוע כ"פיהרר", הדיקטטור של אמסטריס, המכהן כנשיא (קינג הוא שמו הפרטי). למרות שהוא עושה רושם של אדם שקט ורגוע, הוא קר ומחושב ומטרתו היא להחזיק בשליטה על ארמסטריס בכל עת. בנוסף לעין האולטימטיבית שלו, המוסתרת בדרך כלל תחת רטייה, הוא גם סייף יוצא-דופן במאנגה ובאנימה Brotherhood הוא מייצג את חטא הזעם. במאנגה ובאנימה Brotherhood שמו האמיתי הוא ראת' ובאנימה של 2003 הוא פרייד.
 • לאסט: הומונקולוס בדמות אישה חושנית, המייצגת את חטא התשוקה. מעיקה וקרת לב, הראשונה מבין ההומונקולים המוצגים בסדרה. מסוגלת להפוך את אצבעותיה לחנית חדה במהירות רבה ולהשתמש בהן כנשק.
 • גלאטוני: מייצג את חטא הגרגרנות. איש רחב ממדים אשר אוכל כל מה שהוא יכול, כולל בני אדם וחפצים. צמוד ללאסט כמו ילד להורה שלו. באנימה Brotherhood נאמר שהוא ניסוי כושל ליצור את שער אל האמת, ולכן בתוך הבטן שלו קיים מעין יקום מקביל שניתן לצאת ממנו רק באמצעות פתיחת שער אל האמת האמיתית.
 • אנבי: מייצג את חטא הקנאה. עוקצני, מרושע וקר לב. לאנבי יש את היכולת לשנות צורה. הוא שונא את המין האנושי, וחושב כי בני האדם הם מעוררי רחמים וחלשים. אנבי הוא זכר אך יש לו מראה אנדרוגיני.
 • גריד: מייצג את חטא החמדנות. ההומונוקולוס המרדן ביותר שרוצה להשיג את כל מה שהוא יכול: הוא חושק בנשים, כסף, מעמד וכבוד, למעשה בכל מה שיש בעולם. גריד נטש את שאר ההומונקולים מכיוון שהוא רצה הכול לעצמו. בתחילת הסדרה מנהיג קהילה של אנשים שננטשו או נזרקו מהחברה, ביניהם פושעים וכימרות (אנשים שחציים אדם וחציים חיה). יש לו היכולת להתקשח בעזרת תרכובות הפחמן המרכיב את גופו, עד לרמה של יהלום. לכן הוא נקרא "המגן האולטימטיבי".
 • פרייד (במאנגה ובאנימה Brotherhood): מייצג את חטא הגאווה. מתחזה לבנו של הפיהרר בשם סלים בראדלי, ויש לו את היכולת להשתמש בצללים בתור חרבות ולספוג בעזרתם כל דבר. הוא בן שלושמאות שנה והוא נחשב להומונקולוס הזקן ביותר והחזק ביותר ברמה שהוא נחשב למפלצת בין ההומונקולוסים. ההומונקולוס היחידי שחי בסיום הסדרה
 • סלות' (במאנגה ובאנימה Brotherhood): מייצג את חטא העצלות. הומונקולוס ענק, שרירי וחזק מאוד, אך גם טיפש מאוד ואיטי בשכלו ובתגובותיו. לקראת הסוף מתברר כי הוא גם ההומונקולוס המהיר ביותר.
 • ראת' (באנימה של 2003): מייצג את חטא הזעם. הומונקולוס שנראה כמו ילד קטן, נוצר כאשר איזומי ניסתה להחיות את תינוקה המת. לקח את היד והרגל שאד הקריב, לכן הוא ההומונקולוס היחיד שיכול להשתמש באלכימיה ומסוגל להתמיר אפילו את גופו.
 • ג'ולייט דאגלס (באנימה של 2003): היא ההומונקולוס סלות', העובדת כמזכירתו האישית של הפיהרר. נושאת את מראה של טרישה אלריק, אמם של אד ואל, כיוון שהיא נוצרה כאשר הם ניסו להחיות אותה. יש לה את היכולת להפוך את גופה למים תוך שליטה מוחלטת בתנועתם. היא מפתחת עם ראת' מערכת יחסים של הורה וילד.

אלכימאים לאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רב-סרן אלכס לואי ארמסטרונג: האלכימאי חזק היד. גבר שרירי וגדול שעובד בצבא תחת פיקודו של קינג בראדלי. הוא עזר לאד ואל במקרים רבים. לארמסטרונג יש כפפות איגרוף גדולות ממתכת שבעזרתם הוא מכה בחפצים ומשנה אותם בעזרת אלכימיה. ארמסטרונג השתתף במלחמת האזרחים באישבל, אך בגלל ליבו הטוב הוא לא יכול היה לעמוד בזוועת שראה וברח משדה הקרב.
 • זולף ג'. קימבלי: אלכימאי הארגמן. הוא אכזרי מאוד ובמלחמת האזרחים באישבל הוא רצח המונים מתוך הנאה, בין היתר את משפחתו של סקאר. על כל יד שלו יש מעגל התמרה, ביד אחת מעגל ירח וביד השנייה מעגל שמש. בנוסף קימבלי משתמש באבן-חכמים שנוצרה מחייהם של אנשי אישבל.
 • ד"ר טים מרקו: אלכימאי הקריסטל. במהלך מלחמת אישבל השתתף בניסויים בהם הפכו אישבלים לאבני-חכמים, והוא האדם החי בעל הידע הרב ביותר על האבן. ברח מסנטרל מיד לאחר המלחמה כיוון שמצפונו הציק לו, מאז חי תחת השם הבדוי ד"ר מאורו. מומחה לאלכימיה רפואית.
 • שו טאקר: אלכימאי שזירת החיים. בתחילת הסדרה הוא מוצג כאלכימאי מוכשר שהצליח ליצור כימרה מדברת, אך מעט לאחר מכן מתגלה שהוא השתמש לשם כך באשתו ובבתו הקטנה נינה. הצער על כך שלא הצליחו להציל את נינה מכה באחים עד סוף הסדרה. במהלך הסדרה מתברר שנעשה שימוש רחב במחקר שלו על יצירת כימרות מבני אדם.
 • תת גנרל באסקו גראנד וג'וליו קומנצ'י: אלכימאי דם הברזל ואלכימאי הכסף. שני לוחמים חסרי רחמים שנחשבו לגיבורים במלחמת אישבל. שניהם נרצחו על ידי סקאר.
 • אייזק מקדוגל: אלכימאי הקרח, הופיע רק באנימה Brotherhood. משתמש באלקהסיה של שינג, מומחה בהתמרת מים והורג אנשים על ידי הקפאת או הרתחת המים בגופם. ניסה להתנקש בחייו של קינג בראדלי (ככל הנראה משום שגילה את מזימת-העל של ההומונקולים) אך נכשל ונהרג על ידו בניסיון.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סגן ריזה "עין הנץ" הוקאיי: חיילת מסורה בצבא המתנהגת בנאמנות כלפי מפקדה, רוי מוסטאנג. מומחית בשימוש בכלי נשק. בתו של האלכימאי ברטהולד הוקאיי שהיה המורה של רוי מוסטאנג, כתבי המחקר שלו מקועקעים על גבה. נקראת "עין הנץ" גם בשל היותה צלפית מעולה וגם לפי שם משפחתה.
 • סגן קולונל מייס היוז: מפקד הארכיון הצבאי וחבר טוב של רוי מוסטאנג ושל האחים אלריק, המנסה לעזור למוסטאנג לעלות לדרגת פיהרר בכוחות משותפים. היוז אוהב את אשתו, גראסייה, ונוטה להיות נלהב מאוד כאשר הוא מדבר על בתו אליסיה. נרצח על ידי אנבי שהתחפש לגראסייה מכיוון שגילה את מזימת ההומונקולים.
 • סקאר: אחד מתושבי אישבל היחידים ששרדו את המלחמה. הוא מכונה סקאר ("צלקת") בשל הצלקות בצורת האיקס על פניו. סקאר מציג את עצמו כאדם בשליחות אלוהית שעליו להרוג אלכימאים בעזרת מיומנות האלכימיה שלו עצמו, אך למעשה הוא מעוניין בנקמה באלכימאים הלאומיים שרצחו את משפחתו ועמו. ידו הימנית המקועקעת במעגלי התמרה, הייתה שייכת לאחיו וחוברה אליו בעקבות פציעה קטלנית בה איבד את ידו-שלו.
 • איזומי קרטיס: המורה לאלכימיה של אד ואל. אגרסיבית וקשוחה, אך אוהבת את האחים ובהמשך מתייחסת אליהם כאל ילדיה. בעקבות התמרת אדם כושלת איבדה חלק מאיבריה הפנימיים, לכן מקיאה דם לעיתים.
 • לין יאו: הנסיך ה-12 של שינג. הגיע לאמסטריס בחיפוש אחר אבן החכמים, משום שהוא מעוניין לשחד את הקיסר בחיי נצח כדי שימנה אותו ליורש העצר. מומחה באמנויות לחימה של ארץ שינג. בתחילה משתף פעולה עם אד ואל, אך בהמשך הופך מרצון להומונקולוס גריד החדש, במטרה לזכות בחיי הנצח.
 • לאן פאן: שומרת הראש של לינג ונאמנה לו לחלוטין, במהלך הסדרה ידה השמאלית נערפת על ידי קינג בראדלי ומוחלפת באוטו מייל
 • מיי צ'אנג: הנסיכה ה-17 של שינג. הגיעה לאמסטריס מאותה מטרה כמו לין. משתמשת באלקהסיה, חוברת אל סקאר משום שהוא מזדהה עם כאבה כבת לשבט חלש ועני.
 • גנרל אוליבייר מירה ארמסטרונג: אחותו הגדולה של אלכס, מפקדת על מוצב בריגס שבצפון אמסטריס. קשוחה מאוד ומתקשה לתת אמון באנשים, מתייחסת לאחיה כפחדן משום שברח משדה הקרב באישבל.
 • ואן הוהנהיים: אביהם של אד ואל אשר נטש את הבית כשהיו ילדים קטנים. הוא אלכימאי גדול ומפורסם. לא ידוע עליו דבר בתחילת הסדרה וסיפור חייו נחשף במהלכה (ר' "עלילה").

מקומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אמסטריס: המדינה בה מתרחשת עלילת הסדרה. אמסטריס היא דיקטטורה שנשלטת על ידי פיהרר, שבנוסף הוא גם המפקד העליון של הצבא. אמסטריס מחולקת לחמישה מחוזות: מזרח, צפון, דרום, מערב ומרכז (שם שוכנת עיר הבירה סנטרל), בכל מחוז מוצב צבא עצמאי שבראשו עומד גנרל. אוכלוסייתה מונה 50 מיליון איש. בדרום-מזרח אמסטריס נמצא הכפר הציורי ריזנבול, בו נולדו וגדלו האחים אלריק ואמם. אמסטריס מקבילה למדינות אירופאיות של תחילת המאה ה-20, למרות שבמובנים רבים היא מזכירה את גרמניה הנאצית.
 • אישבל: חבל ארץ מדברי שנכבש על ידי אמסטריס. מאז כיבושה, שררה מתיחות בין אמסטריס לאישבל, שבסופו של דבר התפתחה למלחמת אזרחים בעקבות מקרה בו חייל ירה למוות בילדה אישבלית. כעבור 7 שנות עימותים, נתן הפיהרר פקודה להשמיד את אישבל, והיא נחרבה עד היסוד ותושביה נטבחו, חלקם הגדול על ידי אלכימאים לאומיים. אישבלים מעטים בלבד שרדו את מלחמת ההשמדה.
 • שינג: ארץ גדולה השוכנת ממזרח למדבר הגדול שבצד המערבי שלו נמצאת אמסטריס. מורכבת מחמישים שבטים שהתאספו יחד למדינה אחת, בראשה עומד קיסר שנוהג להתחתן עם אישה אחת מכול שבט. בשינג התפתח סוג שונה של אלכימיה הנקרא אלקהסיה. מקבילה לסין.
 • זרקסס: ממלכה עתיקה ששכנה בלב המדבר, בה התגלתה האלכימיה ונעשה בה שימוש מתקדם. אוכלוסייתה מנתה כמיליון איש, אך כיום נותרו ממנה רק חורבות. על פי האגדה, זרקסס הושמדה כולה בלילה אחד על ידי אבן החכמים, וניצול יחיד מתוכה הביא את האלכימיה אל המדינות השכנות (באמסטריס הוא מכונה "החכם מהמזרח" ובשינג "החכם מהמערב"). מקבילה כנראה לממלכת פרס העתיקה.
 • דרקמה: מדינת אויב גדולה הגובלת עם אמסטריס מצפון. המדינות נמצאות במצב הפוגה בלחימה, כיוון שדרקמה אינה יכולה לכבוש את מוצב בריגס שבגבול. מקבילה כנראה לרוסיה הסובייטית.
 • קרטה ואורוגו: מדינות אויב הגובלות עם אמסטריס ממערב ומדרום בהתאמה.

מושגים מהסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אלכימיה – אלכימיה בסדרה זאת היא תהליך בן שלושה שלבים. השלבים הם ניתוח (על מנת להבין את המבנה והיסודות של החומר שעומד להשתנות), פירוק (פירוק החומר ליסודותיו הבסיסיים ביותר) ובנייה (בנייה מחדש של החומר במבנה גאומטרי חדש או במבנה כימי חדש). המקור לאנרגיה הדרושה לפעולות האלכימיות מגיע מתנועות של לוחות טקטוניים. בגרסת האנימה של 2003, לעומת זאת, האנרגיה הדרושה מגיעה מנשמות המתים בעולמנו.
 • אוטומייל (Auto-Mail) – איבר מלאכותי עשוי ממתכת אשר מחובר ישירות לעצבים בגוף. אוטו מייל אשר נעשה בצורה טובה יכול להיות טוב כמו, או אפילו יותר, מן הגף המקורי אותו הוא מחליף. חלק מן האוטומיילים כוללים בנוסף כלי נשק בליסטי או מכשור כלשהו. טכנולוגיה זאת עולה בהרבה על הטכנולוגיה שלנו בכל מה שקשור לגפיים מלאכותיים. אדוארד נוטה לשנות את ידו האוטומיילית באלכימיה ומצייד אותה בלהב, גם במאנגה וגם באנימה. מאחר שאוטומייל מחובר ישירות לעצב, חיבור אוטומייל הוא תהליך מכאיב מאוד.
 • חוק השוויון – החוק שאלכימאים בסדרה רואים בו כבסיס לאלכימיה או אפילו לחוק הבסיס של כל דבר ביקום: על מנת לקבל משהו, עלינו להקריב משהו בעל אותו ערך. אחד הנושאים המרכזיים בסדרה בוחן את יישומי חוק ההחלפה השווה כפילוסופיה. כמו כן הסדרה בוחנת האם עיקרון זה הוא חוק טבע או אידאולוגיה שקרית. לדוגמה: האחים מרבים בתחילת הסדרה לצטט את רשימת החומרים שמרכיבים את הגוף האנושי ואת הכמות של כל אחד מהם על מנת להראות שלפי עיקרון זה, ניתן לבנות אדם בקלות. אבן החכמים בסדרה היא הכוח האגדי שמעניק לאלכימאים את היכולת להתעלם מהחוק ולהשתמש בזימון ללא הקרבה.
 • מעגל התמרה – (Transmutation Circle) מעגל שבאמצעותו ניתן להשתמש באלכימיה. יש מעגלים רבים ושונים שמשמשים למטרות שונות. אנשים אשר ראו את האמת (כמו אד ואיזומי לדוגמה) לא צריכים להשתמש במעגל ההתמרה אלא יכולים פשוט למחוא כף על מנת ליצור מעגל מגופם.
 • הומונקולוס (Homunculus) – אדם מלאכותי שנוצר על ידי אלכימיה, מסומן בקעקוע אורובורוס במקום כלשהו בגופו. הוא אינו מזדקן וגופו מתחדש גם לאחר פציעה אנושה. באנימה הומונקולוס נוצר כאשר אלכימאי מנסה להחיות אדם ומקבל את מראהו. במאנגה ההומנוקולים נוצרים על ידי החדרת אבן חכמים בתוך בן אדם, כולם נוצרו ומונהגים על ידי הומונקולוס המכונה "אבא", שבתורו נוצר בדרך לא ידועה על ידי אלכימיה מתקדמת מאוד של זרקסס.
 • אלקהסיה – צורת אלכימיה שונה מזו המקובלת באמסטריס, שהתפתחה בארץ שינג ושואבת את האנרגיה הדרושה מתנועות של ליבת כדור הארץ המכונות "פעימת הדרקון". אלקהסיה משמשת בעיקר בתחום הרפואה, וניתן להשתמש בה אף לביצוע התמרה ממרחק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלכימאי המתכת בוויקישיתוף