אלכסיי יליסייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסיי יליסייב
The Soviet Union 1969 CPA 3811 stamp (Vladimir Shatalov and Aleksei Yeliseyev (Soyuz 8)) cropped Yeliseyev.jpg
קוסמונאוט בשירות תוכנית החלל הסובייטית
לאום ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg סובייטי
תאריך לידה 13 ביולי 1934 (בן 81)
מקום לידה מחוז קלוגה, ברית המועצות
עיסוקים נוספים מהנדס
בחירה לטייס חלל 1966
פרישה 1973
שהייה בחלל 8 ימים, 22 שעות, 20 דקות
משימות
סויוז 5, סויוז 8, סויוז 10
Soyuz-5-patch.png Soyuz-8-patch.png Soyuz 10 mission patch.png
עיטורים
גיבור ברית המועצות (פעמיים)אות מסדר לנין (4 פעמים),טייס-קוסמונאוט של ברית המועצות

אלכסיי יליסייברוסית: Алексей Станиславович Елисеев), נולד ב-13 ביולי 1934, הוא קוסמונאוט סובייטי שטס לחלל בשלוש משימות חלל במסגרת תוכנית סויוז.

אלכסיי יליסייב נולד בעיירה במחוז קלוגה לאב ליטאי בשם Stanislovas Kuraitis. אביו הואשם בבגידה בברית המועצות ונשלח למעצר ממושך. אימו של הקוסמונאוט התגרשה ואלכסיי הצעיר בגיל 16 החליף את שם משפחתו לשם משפחת נעורים של אמו. לאחר שחרורו אביו לא חזר למשפחתו ולמעשה אף פעם לא נפגש עם בנו לאחר השחרור.

בשנת 1951 אלכסיי יליסייב סיים את לימודי בית הספר במוסקבה והחל לילמוד באוניברסיטה טכנית על שם באומן בעיר. לאחר סיומו בשנת 1957 הוא התחיל לעבוד כמהנדס מכונות בתעשיית החלל הסובייטית. בשנת 1962 לאחר סיום לימודי הדוקטורט יליסייב חזר לעבוד בתאגיד הטילים והחלל אנרגיה בוא החל לעבוד לאחר בהסמכת למהנדס. תחום עיסוקו היה תכנון מערכות ניווט.

בשנת 1966 יליסייב התקבל לתוכנית הכנת קוסמונאוטים הסובייטית. את טיסתו הראשונה לחחל הוא ביצע בחללית סויוז 5. הטיסה נערכה במשך קצת פחות מ-2 יממות. בטיסה זו לראשונה בוצע התחברות בין מספר חלליות ומעבר טייסים בין החלליות. ב-13 באוקטובר יליסייב שוגר לחלל בפעם השנייה על סיפון חללית סויוז 8. ב-22 באפריל הוא היה על סיפון חללית סויוז 10 שהתחברה לתחנת חלל סאליוט 1 אך עקב תקלה טכנית הקוסמונאוטים לא הצליחו להיכנס לתחנת החלל.

לאחר עזיבת יחידת הקוסמונאוטים יליסייב המשיך את עבודתו בתעשיית החלל הסובייטית. בשמך שנים הוא היה מנהל מתקנים שונים השייכים לתעשייה זו.

בשנים 1986-1991 יליסייב היה רקטור של אוניברסיטה טכנית על שם באומן במוסקבה. לאחר התפרקות ברית המועצות יליסייב היה בתפקידים שונים בתעשייה הפרטית שהתפתחה.

יליסייב פרסם מספר ספרים בתחום תעשיית החלל והוא בעל 5 המצאות בתחום.