לדלג לתוכן

אלכסנדרה, נסיכת אדינבורו וסקסה-קובורג-גותה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלכסנדרה, נסיכת אדינבורו וסקסה-קובורג-גותה
Alexandra
לידה 1 בספטמבר 1878
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית קובורג, סקסוניה-קובורג-גותה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 16 באפריל 1942 (בגיל 63)
גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית שווביש האל (אנ'), וירטמברג עריכת הנתון בוויקינתונים
שם מלא אלכסנדרה לואיז אולגה ויקטוריה
מדינה הרייך הגרמני עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה לאנגנבורג עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגה המפלגה הנאצית עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Ernst II, Prince of Hohenlohe-Langenburg (20 באפריל 1896ערך בלתי־ידוע) עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת בית סקסה-קובורג-גותה
כינוי סנדרה
אב אלפרד, דוכס אדינבורו וסקסוניה-קובורג-גותה עריכת הנתון בוויקינתונים
אם מריה אלכסנדרובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים מריה מליטה, נסיכת הוהנלוהה-לנגנבורג
Princess Alexandra of Hohenlohe-Langenburg
Princess Irma of Hohenlohe-Langenburg
גוטפריד, נסיך הוהנלואה-לנגנבורג
Prince Alfred of Hohenlohe-Langenburg עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
מסדר הכתר של הודו עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלכסנדרה, נסיכת אדינבורו וסקסה קובורג גותה (1 בספטמבר 187816 באפריל 1942) הייתה בתם הרביעית של אלפרד, דוכס אדינבורו וסקסה-קובורג-גותה ומריה אלכסנדרובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה. כאשתו של ארנסט, נסיך הוהנלוהה-לנגנבורג, היא הייתה הנסיכה בת הזוג של הוהנלוהה-לגנבורג. היא הייתה נכדתם של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת ושל הצאר אלכסנדר השני, קיסר רוסיה.

ראשית חיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיכה אלכסנדרה נולדה ב-1 בספטמבר 1878 בטירת רוזנאו שבקובורג לאלפרד, דוכס אדינבורו, בנה של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת, ולמריה אלכסנדרובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה, בתם של אלכסנדר השני, קיסר רוסיה ומריה, נסיכת הסן. היא הוטבלה בשם המלא אלכסנדרה לואיז אולגה ויקטוריה ב-2 באוקטובר 1878 בארמון אדינבורו, קובורג, ככל הנראה על ידי הכומר של אמה. הסנדקים שלה כללו את דודה מצד אמה, אלכסיי אלכסנדרוביץ', הנסיך הגדול של רוסיה.

במהלך שנותיה הראשונות של אלכסנדרה, אביה, עסוק בקריירה שלו בחיל הים ומאוחר יותר כשליט בקובורג, הקדיש תשומת לב מועטה למשפחתו. הייתה זו אמה של אלכסנדרה שהייתה הנוכחות השולטת בחיי ילדיהם. לאלכסנדרה היו ארבעה אחים: אלפרד, מארי, ויקטוריה מליטה וביאטריס. לאורך כל חייה, היא נחשבה פחות יפה ומאופקת ממארי וויקטוריה מליטה.

אלכסנדרה, שזכתה לכינוי 'סנדרה' על ידי משפחתה, בילתה את ילדותה תחילה בממלכה המאוחדת, ולאחר מכן מ-1886 עד 1889 במלטה, שם שירת אביה בצי הבריטי. בשנת 1889 עברה המשפחה לקובורג שבגרמניה, כיוון שאביה היה היורש של דוכסות סקסה-קובורג וגותה. היא הייתה שושבינה בחתונתה של דודתה ביאטריס, נסיכת הממלכה המאוחדת בשנת 1885 עם הנרי, נסיך בטנברג, ובחתונת הדוכס והדוכסית מיורק בשנת 1893. באותה שנה, ארנסט השני, דוכס סקסוניה-קובורג-גותה (אחיו של סבה מצד אביה, אלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה) מת ללא יורשים. מפני שהנסיך אלברט נפטר, ואדוארד השביעי ויתר על תביעתו לדוכסות, הדוכס מאדינבורו ירש את הדוכסות. אף על פי שאלכסנדרה נותרה נסיכה בריטית, היא קיבלה את התואר הנסיכה אלכסנדרה מסקסה-קובורג וגותה.

אמה של אלכסנדרה, הדוכסית הגדולה מריה אלכסנדרובנה, רצתה להשיא את בנותיה הצעירות. בסוף 1895 היא ארגנה את אירוסיה של אלכסנדרה לארנסט, הנסיך התורשתי של הוהנלוהה-לנגנבורג (13 בספטמבר 1863 – 11 בדצמבר 1950). סבתה של אלכסנדרה, המלכה ויקטוריה, התלוננה שהיא צעירה מדי. אביה של אלכסנדרה התנגד למעמד חתנו לעתיד, שיהפוך לנסיך השביעי של הוהנלוהה-לנגנבורג. לעומת אלכסנדרה, ארנסט היה בעל דרגת אצולה נמוכה יותר. הייתה ביקורת על השידוך גם מכיוון שבני הזוג היו קרובי משפחה רחוקים: ארנסט היה נכדה של פאודורה, נסיכת ליינינגן, אחותה למחצה של המלכה ויקטוריה. למרות זאת, החתונה התקיימה ב-20 באפריל 1896 בקובורג, גרמניה. אלכסנדרה הייתה בת 17 בלבד וארנסט בן 32.

לזוג היו חמישה ילדים:

  • הנסיך גוטפריד, הנסיך השמיני של הוהנלואה-לנגנבורג (24 במאי 1897 – 11 במאי 1960); נישא למרגריטה, נסיכת יוון ודנמרק, אחותו הבכורה של הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו.
  • מארי מליטה, נסיכת הוהנלוהה-לנגנבורג (18 בינואר 1899 – 8 בנובמבר 1967); נישאה לווילהלם פרידריך, דוכס שלזוויג-הולשטיין ונולדו להם ילדים
  • אלכסנדרה ביאטריס לאופולדין, נסיכת הוהנלוהה-לנגנבורג (2 באפריל 1901 – 26 באוקטובר 1963)
  • אירמה הלן, נסיכת הוהנלוהה-לנגנבורג (4 ביולי 1902 – 8 במרץ 1986)
  • הנסיך אלפרד כריסטיאן מהוהנלוהה-לנגנבורג (16 באפריל 1911 – 18 באפריל 1911)

חיים מאוחרים יותר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסנדרה חיה עד סוף חייה בגרמניה. עם מותו של אביה בשנת 1900, בעלה של אלכסנדרה מונה לעוצר של הדוכסות של סקסה-קובורג במהלך המיעוט של הדוכס החדש, שהיה בן דודה הראשון. אחיה היחיד של אלכסנדרה, אלפרד, נפטר בשנת 1899.במהלך מלחמת העולם הראשונה עבדה כאחות הצלב האדום. בפברואר 1916 נישאה בתה, מארי מליטה בקובורג לנסיך וילהלם פרידריך, הדוכס העתידי משלזוויג-הולשטיין, ואלכסנדרה הפכה לסבתא כאשר בנם הראשון של בני הזוג, הנסיך הנס, נולד במאי 1917. ביום נישואיה ה-35, באפריל 1931, נישא בנה הבכור גוטפריד למרגריטה, נסיכת יוון ודנמרק. בשנים שקדמו למלחמת העולם השנייה הייתה אלכסנדרה תומכת מוקדמת של המפלגה הנאצית, אליה הצטרפה ב-1 במאי 1937, יחד עם כמה מילדיה.

היא נפטרה בבאדן-וורטמברג שבגרמניה בשנת 1942.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]