אלכסנדר גרין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אלכסנדר גרין (אלכסנדר גרינבסקי) (ברוסית: Александр Грин, Александр Гриневский;‏ 23 באוגוסט (11 באוגוסט לפי הלוח היוליאני שהיה נהוג באותה עת ברוסיה) 1880 - 8 ביולי 1932, סטארי קרים) היה סופר רוסי סובייטי. הוא שייך את עצמו לזרם הסימבוליזם. עלילה של רוב יצירותיו מתרחשת במדינה דמיונית "גרינלנדיה".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסנדר גרינבסקי נולד בעיירה סלובודסקוי בקרבת ויאטקה. אביו היה אציל פולני שהוגלה לצפון רוסיה בעקבות השתתפות במרד נגד השלטון הרוסי בפולין בשנת 1863. בשנת 1896, לאחר סיום הלימודים בבית הספר בעיר ויאטקה, אלכסנדר גרינבסקי נסע לאודסה ועבד כימאי. לאחר תקופה קצרה הוא עזב את הימאות ועבד בעבודות מזדמנות.

בשנת 1901 הוא התגייס, אך תוך זמן קצר ערק מהצבא, נתפש ונמלט. בתקופה זו הוא התקרב לפעילים במפלגה הסוציאל-רבולוציונרית והם סידרו לו מסמכים מזויפים. בשנת 1903 הוא נעצר פעם נוספת כתוצאה מפעילות מהפכנית בקרב הימאים בבסיס ימי של סבסטופול. הוא היה עצור עד לשנת 1905 כאשר שוחרר בעקבות חנינה.

בשנת 1906 בהיותו בסנקט פטרבורג, אלכסנדר גרינבסקי נעצר פעם נוספת והוגלה לסיביר. הוא היה במקום הגליה רק 3 ימים, נמלט והגיע למוסקבה. בהיותו במוסקבה הוא פרסם את סיפורו הראשון שנחתם בשם עט "אלכסנדר גרין". בעקבות החלטת הצנזורה, הכנת הספר לדפוס הופסקה. בהמשך, תחת שם עט זה הוא פרסם מספר סיפורים נוספים.

במהלך השנים 19091915 אלכסנדר גרין פרסם מספר יצירות, בהן תיאר את החיים במדינה דמיונית "גרינלנדיה" (מדינה של גרין). הסופר עצמו לא נתן שם למדינה ואת שמו הומצא על ידי קוראיו.

בשנת 1916 גרין נמלט לדוכסות הגדולה של פינלנד שהייתה חלק מהאימפריה הרוסית, אבל נהנתה מאוטונומיה מסוימת. לאחר מהפכת פברואר גרין חזר לפטרוגרד.

בקיץ 1919 גרין גויס לצבא האדום, לאחר שחרור בשנת 1920 הוא חלה בטיפוס והבריא רק כעבור חודש. בעקבות ההבראה הוא הצליח בעזרת מקסים גורקי לקבל מלגה ומקום מגורים.

במהלך כל תקופת מלחמת האזרחים ברוסיה, גרין כתב את היצירה החשובה שלו "מפרשי ארגמן" (Алые паруса) שפורסמה בשנת 1923.

בשנת 1924 גרין עם אשתו עברו להתגורר בחצי האי קרים. המשפחה התגוררה בחצי האי עד לפטירת הסופר בשנת 1932. בתקופה זו גרין המשיך בכתיבת נובלות על החיים במדינה הדמיונית. בשנת 1928 הוא פרסם רומן "הרצה על הגלים" (Бегущая по волнам). סגנון יצירותיו לא תאם לקו המרכזי של הספרות בו דגל השלטון, ולכן על אף שהוא הצליח להוציא לאור את יצירותיו, מצבה הכלכלי של במשפחתו היה קשה.

אוניית מפרשים בסנקט פטרבורג

מורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת העולם השנייה, אלמנתו של הסופר הואשמה בשיתוף פעולה עם הנאצים ונשפטה ל-10 שנות מחנות עבודה. הפצת ספרים של גרין הופסקה. בשנת 1956 הודות למאמצים של קונסטנטין פאוסטובסקי ויורי אולשה הדפסת והפצת ספריו של גרין חודשה והוא היה פופולרי מאוד. בשנת 1960 אלמנתו הצליחה לקבל אישור לפתיחת מוזיאון בבית בו הזוג התגורר בשנות ה-20.

במהלך שנות ה-60 על בסיס בספריו צולמו מספר סרטים. בסך הכול על בסיס יצירותיו צולמו כ-15 סרטים, סרט מצויר, בלט, אופרה ויצירות מוזיקליות נוספות.

החל משנת 2000 מוענק פרס ספרותי על שמו עבור יצירות ספרותיות לנוער.

בסנקט פטרבורג נהוג ביום חגיגות סיום בית הספר להכניס אונייה עם מפרסי שני למרכז העיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]