אלמנט כתובת קנונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אלמנט כתובת קנונית (או תגית קנוניקל) הוא אלמנט HTML שמאפשר לבעל האתר למנוע בעיה של תוכן כפול במנועי החיפוש על ידי הגדרת הגרסה ה"קנונית" או ה"מועדפת" של דף אינטרנט.

בעיה של תוכן כפול מתקיימת כאשר אותו תוכן נגיש מכמה כתובות URL. הדבר נוצר על ידי מרבית מערכות ה-CMS, שמייצרות כתובות כפולות שנבדלות בענייני אותיות גדולות או קטנות, בפרמטרים נוספים ב-URL שמשמשים למדידה ועוד. למשל, הכתובת http://www.example.com/page.html תיחשב על ידי מנועי חיפוש כתובת של דף שונה מאשר http://www.example.com/page.html?parameter=1, על אף ששתי כתובות ה-URL מפנות לאותו תוכן. דוגמה נוספת היא תוכן זהה בשני דפים, שממוין בצורה שונה. שכפול תוכן באתר עלול להזיק לפוטנציאל הדירוג שלו במנוע החיפוש, בצורה משמעותית.

בפברואר 2009 פרסמו גוגל, יאהו ומיקרוסופט שהן תומכות באלמנט הכתובת הקנונית, שמוכנס כתגית תחת אלמנט ה-<head> של המסמך, ושנועד למנוע את בעיית התוכן הכפול.[1] אלמנט הכתובת הקנונית מאפשר לבעלי אתרים להבהיר למנוע החיפוש איזו כתובת צריכה להיחשב ככתובת המקורית של העמוד.

לפי פרסום של גוגל, מנוע החיפוש שלה אינו רואה באלמנט הכתובת הקנונית הנחיה מחייבת, אלא בקשה שבעל האתר "יעריך מאוד" את מילויה.[2]

דוגמאות לשימוש באלמנט הכתובת הקנונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשפת HTML האלמנט מוכנס בעזרת תגית canonical באופן הבא (בתלות בכתובת שנבחרה ככתובת ה"קנונית"):

<link rel="canonical" href="http://www.example.com/" />

או

<link rel="canonical" href="http://www.example.com/page.html" />

או

<link rel="canonical" href="http://www.example.com/directory/page.html" />

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]