לדלג לתוכן

אלן סקוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלן סקוט
Alan Scott
אלן סקוט, כפי שהופיע בחוברת Justice Society of America Vol.3 #43 מנובמבר 2010, אמנות מאת חזוס מרינו.
אלן סקוט, כפי שהופיע בחוברת Justice Society of America Vol.3 #43 מנובמבר 2010, אמנות מאת חזוס מרינו.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה All-American Comics #16
(יולי 1940)
יוצרים ביל פינגר, מרטין נודל
מידע
שם אמיתי אלן לאד וולינגטון סקוט
כינויים סנטינל, המלך הלבן
סטטוס פעיל
מקצוע גיבור-על, מהנדס
כוחות בעל כוחות מיסטיים של לב הכוכב האגדי, המעניקים לו יכולת תעופה, יצירת עצמים העשויים אנרגיה ואריכות ימים.
חבר בקבוצה חברת הצדק של אמריקה
חבר לשעבר בקבוצה יחידת אול-סטאר
שחמט
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה מולי מיין (אשה)
ג'ניפר-לין היידן (בת)
טוד ג'יימס רייס (בן)
אויבים פאראלקס, סולומון גרנדי, ונדל סאבאג' עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלן סקוטאנגלית: Alan Scott) הוא דמות בדיונית של גיבור-על הידוע כגרין לנטרן של תור הזהב, והמופיע בחוברות הקומיקס בפרסומה של חברת DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת All-American Comics #16 מיולי 1940 ונוצרה בידי הכותב ביל פינגר והמאייר מרטין נודל.

סקוט הוא חבר חברת הצדק של אמריקה וחי בהמשכיות היקום המקביל ארץ-2. בשונה מחברי חיל הפקחים הירוקים השואבים את כוחם מטבעת הכוח, דמותו שואבת את כוחה מלב הכוכב המיסטי והאגדי, מה שמקנה לו כוחות-על עוצמתיים ביותר. מחליפו בתור הכסף של הקומיקס הוא האל ג'ורדן.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של הגרין לנטרן החלה לפני עידנים, כאשר מטאור מיסטי של להבה ירוקה נחת על כדור הארץ בסין הקדומה. הקול שבקע מן הלהבה ניבא שהיא תכה שלוש פעמים: פעם אחת להעניק מוות (יוצר מנורות שעיצב את המנורה ממתכת המטאור נהרג בידי תושבי העיר לאחר שהואשם בחילול הקודש. מאוחר יותר הם הושמדו בפרץ פתאומי של להבה ירוקה), פעם אחת להביא חיים (בימים המודרניים, המנורה הגיעה לחזקתו של מטופל בבית חולים לחולי נפש והיא החזירה לו את שפיותו וחיים חדשים) ופעם אחת להביא כוח. בשנת 1940, הפנס הירוק נפל לידיו של אלן סקוט, מהנדס רכבות צעיר. בעקבות התמוטטות גשר של מסילת רכבת, הפנס הדריך את אלן כיצד לעצב טבעת מתוך המתכת שתעניק לו כוחות מופלאים. אלן קיבל את הכוחות, אימץ לעצמו חליפת גיבור על והתחיל את דרכו כלוחם בפשע ולמען הצדק. הוא היה אחד ממקימי חברת הצדק של אמריקה (קבוצה מוקדמת של ליגת הצדק שנלחמה במלחמת העולם השנייה).

לאחר המשבר בעולמות האינסופיים, פורסם סיפור בחוברות Tales of the Green Lantern Corps שבו סופר כי קדם לאלן סקוט גרין לנטרן בשם יאלאן גור, שחי בתקופת סין הקדומה. לפני שאומץ קוד הלבוש של מדי חיל הפקחים הירוקים של ימינו (צבעי שחור-לבן-ירוק), יאלאן גור עיצב לראשונה את חליפת הגיבור האדומה כדי שתתאים לצבעים אותם לובשים ילידי המקום. עם הזמן, הכוח השחית את הגרין לנטרן של אותם ימים, והוא ניסה לשלוט באנושות כולה. בעקבות כך, שומרי היקום קיבעו בפנס הירוק חולשה לעץ, החומר ממנו מרבית כלי הנשק היו עשויים באותה תקופה. בדרך זו נוצח הגרין לנטרן הקדום בידי המקומיים. טבעת הכוח ופנס המתכת שלו נשרפו וה"אינטלקט" ששכן בתוך הטבעת והפנס וקישר בינם לבין שומרי היקום נפגם. עם הזמן, אינטלקט זה נודע כ'לב הכוכב' המיסטי.

לאחר מספר דורות, סקוט מצא את הפנס המיסטי, שלא הכיל כל זיכרון ממקורו הקדום מלבד אזכור חלוש ביותר למדיו של אדונו הקודם. משום שהקשר ביניהם נפגם, שומרי היקום חשבו שהטבעת והפנס אבדו במרוצת הדורות. עובדה זו איפשרה לסקוט לעצב היסטוריה משלו, הרחק מידיעת שומרי היקום, והוא לא אולץ מעולם לוותר על הטבעת או להצטרף לחיל ולאמץ את צבעי מדיו. אולם, קשר כלשהו בין סקוט לחיל נרמז בסיפור קרוסאובר מתור הכסף, שבו הוא והאל ג'ורדן מטעינים את טבעותיהם באותה סוללת כוח בשעה שהם מדקלמים את אותה שבועה.

במהלך שנות ה-40 של המאה ה-20, הרפתקאותיו של גרין לנטרן נעו בין רצינות תהומית - במיוחד כאשר הופיע אויבו המושבע סולומון גרנדי - לקומדיה, כאשר צוות לסקוט שותפו דויבי דיקלס.

חברת הצדק של אמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקוט היה חבר בחברת הצדק של אמריקה בשנת 1951, שבה הקבוצה נחקרה בידי "ועדת הקונגרס המשותפת לפעילות אנטי-אמריקנית" הבדיונית, המבוססת על ועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית שהוקמה לאחר מותו של ג'וזף מקארתי בהמשכיות המקבילה של ארץ-2. חברי הקבוצה הואשמו בקשרים עם הקומוניסטים והתבקשו לחשוף את זהויותיהם. חברי הקבוצה סירבו לכך, ומרביתם פרשו בשנות ה-50 של המאה ה-20.

חלק אחד מההמשכיות הרטרואקטיבית של סקוט מסביר את ההיסטוריה המוקדמת שלו - בחוברת All-Star Squadron #3, הקבוצה נלחמה בישות בשם איאן קרקול שהעניקה להם אנרגיה שהאטה את קצב הזדקנותם ואיפשרה להם להישאר פעילים גם בתקופת העידן המודרני. אירועים אלה גרמו לסקוט לעזוב את הקבוצה והסבירו את היעדרותו ממנה באותה תקופה.

במהלך תקופה זו, סקוט וג'יי גאריק, הפלאש של תור הזהב, נתקלו באבין סור, הגרין לנטרן שקדם להאל ג'ורדן. אבין סור עקב אחר פושע לכדור הארץ, וטבעת הכוח שלו איבדה מכוחה לאחר שאויבו תחם את הטבעת בחומר צהוב. או אז, אבין סור שאל מאלן סקוט את טבעת הכוח שלו, שאין בה את החולשה לצבע הצהוב, ובעזרתה הפתיע את אויבו והביסו.

חברת הצדק של אמריקה הוקמה מחדש בשנות ה-60 כשסקוט נמנה בין חבריה. בין היתר, הקבוצה צוותה לליגת הצדק מהיקום המקביל ארץ-1 וסקוט עבר מספר הרפתקאות קרוסאובר עם הגרין לנטרן של ארץ-1, האל ג'ורדן. סקוט נשא לאשה את רוז קנטון, בעלת הזהות הסודית הכפולה "השושנה והקוץ" (Rose and Thorn), ולהם נולדו שני ילדים - ג'ניפר לין-היידן וטוד ג'יימס רייס - שגדלו להיות גיבורי העל ג'ייד ואובסידיאן מקבוצת "אינסופיות בע"מ". בין שנות ה-40 לשנות ה-70, סקוט ניהל את חברת השידור גות'אם, והחברה נהרסה בסופו של דבר בידי נושיה, אם כי סקוט שב לנהלה בהמשך.

בשנות ה-80, סקוט נישא ליריבתו משכבר ימים מולי מיין, הידועה כהארלקווין.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המהדורה המיוחדת The Last Days of the Justice Society of America Special משנת 1986 סיפרה כיצד אדולף היטלר גרם בשנת 1945 לגל אנרגיה הרסני שפרץ בכדור הארץ שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים. סקוט וחברת הצדק - מיד לאחר שקברו את חבריהם רובין והציידת - נכנסו למימד לימבו כדי להילחם בראגנארוק.

החזרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזכות מזימתו של וייבריידר, הקבוצה מצליחה לעזוב את מימד הלימבו ומתחילה לחיות בכדור הארץ שלאחר המשבר. הסדרה החדשה שהחלה בהרצה למשך עשר חוברות בשנים 19921993, Justice Society of America, הראתה את סקוט כשהוא מתרגל לעולמו החדש ומתחבר חזרה למשפחתו. הסדרה מסתיימת כשהקבוצה מתאספת לה יחדיו בפגישתם הרשמית הראשונה לאחר ששבו הביתה.

סקוט וגאי גרדנר בדקו יחד עם קבוצת גיבורי על נוספים אות מצוקה שנשלח מכוכב הלכת אואה במהלך אירועי גרין לנטרן: דמדומי הברקת. הם הובסו בידי ג'ורדן, שנטרפה עליו דעתו לאחר השמדת עירו קוסט סיטי וקרא לעצמו פאראלקס. סקוט מגלה שקייל ריינר קיבל לרשותו את טבעת הכוח האחרונה ומודיע לו על מצבם של ג'ורדן ושל חיל הפקחים הירוקים. במהלך אירועי שעת אפס: משבר בזמן, סקוט עד לרציחתם של חבריו לקבוצה בידי הנבל אקסטנט. לאחר שסבל תבוסה מידי הנבל, סקוט מעניק לריינר את טבעתו[1], טבעת שהושמדה מאוחר יותר בידי פאראלקס.

למשך זמן מה, לב הכוכב הפך לחלק מגופו של סקוט, אימץ את השם סנטינל והפך לחבר מייסד של חברת הצדק החדשה. הודות לכוחות ההתחדשות של לב הכוכב, גופו של סקוט הצעיר באופן זמני, והוא שוב נראה בשנות ה-30 לחייו. הדבר מוביל את אשתו, מולי, למכור את נשמתה לשד נרון תמורת עלומיה. סקוט נכנס למימד הדמוני בעזרתם של פנטום סטריינג'ר וזטאנה, זוכה בנשמתה של מולי חזרה ובעזרתו של ריינר מאחד בין נשמתה לגופה.

באירועי גרין לנטרן: לידה מחדש, סקוט ובתו ג'ייד עזרו לחברי חיל הפקחים הירוקים ששרדו, ביניהם גם ריינר, גאי גרדנר, ג'ון סטוארט וקילווג, בשחרור השפעתו של פאראלקס על ג'ורדן, אם כי ניסיונות אלו החלישו אותו מאוד. במהלך מלחמת ראאן-תאנאגר של המשבר האינסופי טבעת הכוח של ריינר מגלה כי סקוט הוא חבר משמר הכבוד בחיל הפקחים הירוקים.

המשבר האינסופי, שנה לאחר מכן ו-52[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלן סקוט בחליפת שריון של מקבילו מארץ-22

במהלך המשבר האינסופי, סקוט ובתו ג'ייד ערכו מסע עם רבים אחרים למרכז היקום כדי להצילו מאיום בלתי ידוע, שנודע לאחר מכן כאלכסנדר לות'ר הבן מארץ-3. במשימה זו מתה ג'ייד, והוא נותר מצולק עם רטיית עין לאחר שאיבד את עינו בתאונת קרן זטה בשעה שחזר ממסעו בחלל וכאשר הוא וחבריו לקבוצה הוכרזו כנעדרים. קרן הזטה שבה אדם סטריינג' קיווה להשתמש כדי לשגר את הגיבורים בחלל הרחק מגל הזמן-חלל שנוצר בגלל פעולותיו של אלכסנדר לות'ר הבן התפצלה בידי הגל וגרמה לעיוותים שונים בחברי הקבוצה. מאוחר יותר, עינו החסרה מוחלפת בידי חלק מהאנרגיה הירוקה המיסטית של ג'ייד. סקוט הצטרף לשורות ארגון שחמט בדרגת המלך הלבן וגייס את חברו ל-JSA מיסטר טריפיק כרץ שלו. עד מהרה, סקוט מוצא עצמו בקונפליקט מוסרי עם המלכה השחורה סאשה בורדו על אופיו האלים של הארגון, במיוחד לאחר שהיא וקבוצתה טובחים בתריסר סוכני קוברה במהלך פשיטה על מתקן. בורדו מתרצת את פעולותיה בשם המטרה שמקדשת את האמצעים, וסקוט מבהיר את עמדתו, שגיבורים אינם הורגים אנשים אלא אם הדבר נחוץ ביותר. בורדו מציעה כי סקוט יתפטר. בו זמנית, סקוט משתף פעולה עם המלכה הלבנה אמנדה וולר כדי למנוע את הפסקת פעילותו של הארגון בידי גורמים פוליטיים.

לאחר עלייתה של הישות הקוסמית גוג, סקוט היה חלק מחברי חברת הצדק שהתנגדו להשקפת עולמו הפשטנית. אולם, לאחר שנתקל בחברת הצדק של אמריקה מיקום מקביל שבו בתו ג'ייד עדיין חיה, הוא חכך בדעתו אם לבקש מהישות הכל-יכולה להעלות את ביתו מהמתים. סאנדמן מגלה שגוג משרש את עצמו לתוך הארץ, ואם הוא יישאר יום נוסף אזי הארץ תמות אם הוא אי פעם יעזוב. שאר חברי חברת הצדק מגיעים ומפרידים את ראשו של גוג מגופו - הדרך היחידה להציל את הכוכב. אלה מחברי ה-JSA שנאמנים לגוג מנסים לגונן עליו, עד אשר הם רואים אותו מתקיף חבר לקבוצה. בסופו של דבר, כל מאמיניו, כולל הנבל מאגוג, מתנגדים אליו וברכתו אליהם מתפוגגת. הם שולחים את גוג לעבר חומת המקור, הנמצאת בשולי היקום.

שנה לאחר מכן, סקוט עדיין פעיל ומראהו נשאר צעיר חרף גילו המתקדם. באירועי המשבר האחרון, הוא מוביל תנועת מחתרת נגד כוחותיו של דארקסייד ואף מגן על המפקדה של ארגון שחמט בשווייץ.

באירוע הקרוסאובר הלילה האפל ביותר, סקוט ויתר ה-JSA נצפים כאשר הם נלחמים בפקחים השחורים קאל-L וחברי חברת הצדק מארץ-2. לאחר שג'אקים ת'אנדר נופל, סקוט הוא אחד הגיבורים אשר משלבים את כוחותיהם לכדי "פצצת פקחים שחורים" שנועדה לחקות את יכולות הברק של ת'אנדר, והם משמידים את הפקחים השחורים בעיר ניו יורק. בסוף האירוע, בתו ג'ייד מוחזרת לחיים בידי כוח חיל הפקחים הלבנים המשתמשים בכוח החיים.

היום הבהיר ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – היום הבהיר ביותר

בתחילת אירוע הקרוסאובר "היום הבהיר ביותר", סקוט נראה בזרועותיו של בנו אובסידיאן כשהוא מתעוות ומתפתל, כשאנרגיה ירוקה דולפת מגופו. חברי ה-JSA רודפים אחריו לאחר שגופו הופך לאחוז דיבוק, והמרדף מובילם לגרמניה. הם פוגשים את חברי ליגת הצדק החדשה של באטמן ומגלים שג'ייד שבה לכדור הארץ בתוך מטאור ירוק שמתגלה כלב הכוכב האגדי שהעניק לסקוט את כוחותיו. סבסטיאן פאוסט אומר לשתי הקבוצות שלב הכוכב החל לשלוט בהדרגה בתושבי הארץ, וכעת כוחו מתעצם וגורם לשגעונם של בעלי הכוחות באשר הם. ג'ייד מציינת שהכוח המיסטי לכד אותה בחלל והביאה בכוונה תחילה לכדור הארץ כדי למצוא את סקוט, ואף אומרת שזו אשמתה שהוא נמצא כעת בסכנה. או אז, סקוט מתעורר וחליפתו הופכת לחליפת השריון שלו מתקופת העולם האחר Kingdom Come. הוא אומר להם כי כוונתו להשמיד את העולם.

סטארמן נשלח לחלל כדי למצוא את סקוט, ומגלה שהוא בונה מצודה מאסיבית בירח. בטרם יוכל להזהיר את האחרים, סקוט מופיע לפניו וקורע מעליו את אבן החן שעל חזהו, שהיא מקור כוחותיו. לב הכוכב מתחיל להשתמש בהשפעותיו כדי להשחית בעלי כוחות שונים עם יכולות קסם ואלמנטלים, מה שגורם לכאוס בכדור הארץ. בראותם שיש צורך לעצור את סקוט כדי להפסיק את השיגעון שמתרחש, באטמן מגייס את גברת מאדים כדי שתינעל מנטלית על סטארמן, שמספק לליגה את מיקומו של סקוט. הוא אוסף כוח תקיפה שאינו מושפע מכוחו של לב הכוכב. מיסטר מיראקל מגיע ומגלה לחברי הקבוצה שסקוט הקים הגנה מהעולם הרביעי החייזרי סביב מצודתו. הוא מודיע להם את כוונתו לעזור להם לפרוץ את ההגנות באמצעות הידע שלו בטכנולוגיה הזו.

ג'ייד משתמשת בכוחותיה כדי להשיב את סקוט לשפיותו. או אז, סקוט בוחר לשמר את עיר האמרלד שיצר, ובמשך הזמן המצודה מאוכלסת ביצורים קסומים שונים מרחבי יקום DC. לאחר אירועי "היום הבהיר ביותר", סקוט וחברי ה-JSA מגיעים לעיר מונומנט פוינט לאחר שהיא מותקפת בידי טרוריסט-על בשם סיית' (Scythe). בדיוק לפני הבסתו, סיית' שובר את מפרקתו של סקוט. מתברר כי סיית' הוא תוצר הנדסה גנטית של הנאצים, וכי על סקוט וג'יי גאריק הוטל על ידי נשיא ארצות הברית לעצור את הניסוי בזמן ינקותו במלחמת העולם השנייה. שני הגיבורים לא יכלו להחליט על דפוס הפעולה שעליהם לנקוט בו, וכתוצאה מכך הניסוי הורשה להמשיך לחיות. דוקטור מידנייט מגלה שפציעותיו החמורות של סקוט הותירו אותו משותק, וכל ניסיון לרפא את עצמו ישבור את כושר הריכוז שלו ויגרום ללב הכוכב להשתלט עליו בשנית.

ג'ייד מבקרת את אביה, המרותק למיטתו בעיר האמרלד, ומציעה להשתמש בכוחותיה כדי לעזור לו לשוב וללכת. סקוט מסרב להצעת בתו, ואומר לה שאם יאפשר ללב הכוכב להשתלט עליו שוב, הדבר יגרום למותם של כל תושבי העיר. אקליפסו מתקיף את העיר, וג'סי קוויק לוקחת את סקוט לחוף מבטחים. מאוחר יותר, חברת הצדק מנסה להביס את נבל-העל דארקן, אך הוא מתברר כעוצמתי ביותר. חברי ה-JSA אומרים לסקוט כי הדרך היחידה להביסו היא שחרור לב הכוכב. אולם, לאחר ששחרר את האנרגיה של לב הכוכב, גופתו של סקוט מתחילה לעלות באש. בהמשך, חברי ה-JSA עורכים לוויה לסקוט, בהאמינם כי הוא מת[2].

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המשבר בעולמות האינסופיים - שאיחד את כל היקומים לאחד - התברר שמקור כוחותיו של סקוט הוא לב הכוכב המיסטי, אפיוני קסם של יקום ארץ-1, שנאספו בידי שומרי היקום מכוכב הלכת אואה. כוח קולקטיבי זה נחבא בתוך לב של כוכב והפך לתבונתי. הכוח גם עוזר להאטת קצב ההזדקנות של סקוט. סיפור נוסף הסביר את הקשר של סקוט ליאלאן גור, הגרין לנטרן מתקופה קדומה.

בהתחשב בעובדה שסקוט שואב את כוחו מלב הכוכב, ולא צריך להטעין את טבעת הכוח כמו שאר חברי חיל הפקחים הירוקים, הוא ככל הנראה החזק ביותר מבין אלה הנושאים את נטל הפקחים הירוקים. דוקטור מידנייט מציין כי סקוט אפילו חזק יותר מסופרמן הודות למאפייניו הקסמיים, וככזה הוא אחת מהישויות החזקות ביותר ביקום. חולשתו היחידה היא חוסר יכולתו להתנגד לעץ. סקוט משתמש בטבעתו כדי לעוף, לעבור דרך חפצים מוצקים (על ידי המעבר דרך המימד הרביעי), לשתק ולעוור אויבים באופן זמני, ליצור קרני אנרגיה, לכופף מתכות ולגרום לחפצים מסוכנים לזהור, בין היתר. מדי פעם, הוא משתמש בה כדי ליצור אובייקטים מוצקים ושדות כוח בדרך דומה לזו של האל ג'ורדן, וכן לקרוא מחשבות. הטבעת גם מגינה עליו כנגד כל חומר העשוי ממתכת, אך לא תגן עליו כנגד חומרים העשויים מעץ. בשעה שסקוט איבד את עינו בתקרית קרן זטה בחלל, עינו מוחלפת בעזרת אנרגיה ירוקה מיסטית של בתו ג'ייד, שמקורה המיסטי והקשר שלה עם ג'ייד מאפשרים לסקוט לאתר ישויות אנרגיה כרוחות במישור האסטרלי והמיסטי.

מראהו הפיזי של סקוט משתנה גם בהתאם למצב בריאותו הודות לכוח המיסטי של לב הכוכב. בשיא כוחותיו הוא נראה בשנות השלושים לחייו, כאשר גילו האמיתי - כמו גם גילם של חבריו לקבוצה ג'יי גאריק וטד גרנט - הוא בסביבות המאה שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Zero Hour: Crisis in Time #2
  2. ^ Justice Society of America Vol.3 #54, August 2011