אלנקם (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אלנקם הוא ספר של עזרא יכין המתאר את חייו וקורותיו של הסופר כלוחם ופעיל לח"י צעיר בשלהי המנדט הבריטי ובהקמת המדינה ומלחמת העצמאות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלקו הראשון של הספר מתוארת ילדותו של עזרא בירושלים בימי המנדט הבריטי, כילד למשפחה ענייה בשכונת מחנה יהודה בעיר.

עם התבגרותו מתואר התהליך שבסופו של דבר הביאו לפעילות במחתרת לח"י. התהליך מתחיל כשעזרא רואה את עיתוני המחתרות אצ"ל ולח"י המודבקים על קירות ירושלים ומכריזים על מרד בשלטון המנדט הבריטי וקוראים לשלטון עברי בארץ ישראל. קריאות אלו מעוררות את ליבו ומתעורר בו רצון עז להצטרף לארגונים אלו, אך אין לו מושג כיצד.

לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר היסודי 'רטיסבון' בירושלים מתקבל עזרא לעבודה כדוור בסוכנות הדואר הממשלתית של המנדט הבריטי. בתחילה הוא חילק מכתבים באזור העיר העתיקה ועם השנים השתדרג תפקידו. במהלך עבודתו, ועם התקדמות מאבק המחתרות בבריטים, מחליט עזרא לכתוב סיסמאות וקריאות שנכתבו בעיתוני המחתרות תדיר בקירות בניין הדואר המרכזי בירושלים.

בגיל 13 מתחיל עזרא להיות פעיל בתנועת הנוער הדתית 'ברית החשמונאים' (ברי"ח), במקביל להתחזקותו הדתית. זאת בגלל שידע שעמדות התנועה דומות לעמדות אצ"ל ולח"י ושקיים קשר כלשהו לתנועה עם לח"י, ודרכם יוכל להגיע לפעילות במחתרת. לאחר כשנה של פעילות בתנועה הוא מתחיל פעילות בלח"י, בתחילה בזרוע המודיעין של הארגון, עקב נגישותו למכתבים רגישים של השלטונות הבריטים.

עם השנים מתקדם עזרא בדרגתו במחתרת, במקביל לעבודתו כדוור, והוא משתתף בהדבקת כרוזים כחבר תא נוער וכמפקד תא נוער ונעשה לוחם הארגון בהגיעו לגיל 18.

בהיותו בגיל 19 פורצים מאורעות הדמים של קום המדינה, והוא לוקח חלק פעיל בכוח הלוחם של הלח"י בירושלים. במסגרת זו הוא משתתף בקרב לכיבוש 'דיר יאסין', בניסיון הפריצה לעיר העתיקה, ובמבצעים רבים נוספים. במהלך קרב הפריצה לעיר העתיקה נפצע עזרא קשה בראשו, ובסופו של דבר מחלים (אך נותר עיוור בעינו הימנית), אך חברים רבים שלו מן המחתרת ומחוצה לה נהרגים במהלך המלחמה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]