אלסטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלסטין מתוח המופק מאבי העורקים של שור

אלסטין הוא חלבון מבני ברקמת החיבור בעל תכונות אלסטיות, המאפשרות לרקמה לחזור לצורתה המקורית לאחר מתיחה או התכווצות. הוא מרכיב מרכזי מבין שניים בסיבים האלסטיים שברקמת החיבור. אלסטין גם מאפשר נשיאת משקל ברקמותיהם של יונקים ואוגר אנרגיה מכנית ברקמות שבהן נמצא. דוגמה לתכונותיו האלסטיות של אלסטין היא נטייתו של העור לחזור למצבו המקורי לאחר צביטה או לחיצה. הגן המקודד לאלסטין באדם הוא ELN.

אלסטין הוא חלבון העשיר בחומצות אמינו הידרופוביות כגליצין ופרולין, אשר יוצרות אזורים הידרופוביים ניידים התחומים על ידי קשרים בין שיירי ליזין. הוא מורכב ממספר שרשראות של טרופואלסטין הקשורות ביניהן דרך חומצות הליזין בקשרי דזמוזין או איזודזמוזין. שרשראות אלו של טרופואלסטין בנויות מכ-830 חומצות אמינו, הערוכות בצורת סליל לא מסודר, ומשקלן הוא כ-65 קילודלטון.

אלסטין, כאמור, מצוי בעור, אך גם בעורקים הגדולים כאבי העורקים, שם הוא מסייע לדופן העורק לעמוד בלחץ הדם הגדול שבהם. כמו כן, אלסטין נמצא בריאות, ברצועות אלסטיות, בשלפוחית השתן ובסחוס אלסטי.

מוטציות בחלבון האלסטין נמצאו קשורות למספר מחלות כגון היצרות על-מסתמית של אבי העורקים ועור רופס, וכן לתסמונת מרפן ולנפחת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]