אלפא פי אלפא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלפא פי אלפא
ΑΦΑ
שלט האצולה של האחווה
כריכת "הספינקס", ביטאון האחווה הרשמי, שנת 2000
כריכת "הספינקס", ביטאון האחווה הרשמי, שנת 2000
תאריך ייסוד 4 בדצמבר 1906 (לפני 114 שנים)
מקום ייסוד אוניברסיטת קורנל
סוג אחווה חברתית
הצהרת כוונות

Manly Deeds, Scholarship, and

Love for All Mankind
מוטו

First of All, Servants of All,

We Shall Transcend All
מאנגלית: ראשונים לכולם,
עוזרים לכולם,
נתעלה על כולם.
צבעים זהב כהה ושחור
פרח ורד צהוב
היקף פעילות בינלאומית
מטה ראשי בולטימור, מרילנד,
ארצות הברית
סניפים 700+
www.alphaphialpha.net

אלפא פי אלפאאנגלית: Alpha Phi Alpha; בקיצור ΑΦΑ) היא אחווה בין-אוניברסיטאית הפועלת בעיקר בארצות הברית אך גם במדינות רבות נוספות, ולרוב מוכרת כאחווה הראשונה שהוקמה בידי אפרו-אמריקנים.

תולדותיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האחווה הוקמה ב-4 בדצמבר 1906, בקמפוס של אוניברסיטת קורנל, באית'קה, עיר בצפונה של מדינת ניו יורק שבארצות הברית. מייסדי האחווה - הנרי א. קאליס, צ'ארלס ה. צ'פמן, יוג'ין ק. ג'ונס, ג'ורג' ב. קלי, נתנאל א. מוריי, רוברט ה. אוגל וורטנר ו. טנדי, שכונו "שבעת התכשיטים" ("Seven Jewels"), קידמו את האחווה במהירות רבה, וכבר תוך שנה מייסודה של האחווה - בשנת 1907 - הסניף השני הוסמך והוכר רשמית באוניברסיטת הווארד שבעיר וושינגטון. החל משנת 1908, הסניף שבהווארד היווה אב טיפוס לשאר הסניפים.

כדי לייצג את רעיונותיה, משתמשת האחווה בסמלים ומוטיבים ממצרים העתיקה אפילו יותר מאשר בסמלים אפריקאיים; סמליה העיקריים הם הפירמידות במצרים והספינקס הגדול של גיזה.

לאלפא פי אלפא היסטוריה ארוכה ומפוארת. האחווה הצמיחה מקרבה מנהיגים ושירתה את הציבור בעת השפל הגדול, בזמן מלחמת העולם השנייה ובמהלך המאבק לשוויון זכויות בין האפרו-אמריקנים ללבנים של התנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית. היא התמודדה עם בעיות כגון אפרטהייד, וסיפקה שירותים כגון מקומות לינה מסודרים, שירותים כלכליים, תרבותיים ופוליטיים שנגעו לשחורים בארצות הברית.

החל משנת 1945, היא נפתחה לבני כל הגזעים. בין בוגרי התנועה הבולטים ניתן למנות את מייסד NAACP ויליאם אדוארד בורגהרד דו בויז; ראש ממשלת ג'מייקה לשעבר, זוכה מלגת רודז, נורמן מנלי; זוכה פרס נובל לשלום, מרטין לותר קינג; סגן נשיא ארצות הברית, יוברט האמפרי (חבר לשם כבוד); האתלט ג'סי אוונס; השופט האפרו-אמריקני הראשון בבית המשפט העליון של ארצות הברית, ת'ורגוד מרשל; וראשי עיריית אטלנטה, ג'ורג'יה, מיינארד ג'קסון ואנדרו יאנג.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום מונה אחוות אלפא פי אלפא מעל ל-700 סניפים ביבשות ואזורים שונים: דרום אמריקה וצפונה, אפריקה, אירופה ואיי הודו המערבית. מעל 175,000 אנשים הוכרו כחברים באחווה. ארכיון האחווה נשמר במרכז המחקר "Moorland-Spingarn", אחד מהגדולים שבגופי התיעוד של החיים וההיסטוריה התרבותית של האפרו אמריקנים בארצות הברית.

האחווה עוסקת במפעלים פילנתרופיים יחד עם ארגוני צדקה ורווחה שונים, בהם ארגון הצופים של ארצות הברית ואגודות אחרות הדואגות לרווחת הקהילה. אנדרטת מרטין לותר קינג, אשר נחנכה בוושינגטון ב-2011, נמנית אף היא בין מפעליה של אלפא פי אלפא.

האחווה נתקלת בקשיים ובעיות דומות לאלה של אחוות אחרות, ובשנת 2001 אף בוצעה השעיה לשנתיים בשל טקס חניכה משפיל באוניברסיטת המדינה של אוהיו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלפא פי אלפא בוויקישיתוף

רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]