לדלג לתוכן

אלקן נתן אדלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלקן נתן אדלר

אלקן נתן אדלראנגלית: Elkan Nathan Adler, בעברית אלחנן נתן אדלר; ‏24 ביולי 1861, לונדון15 בספטמבר 1946, לונדון) היה סופר, עורך דין, היסטוריון ואספן ספרים וכתבי יד יהודי בריטי. קטלוג אדלר – כרטסת ובו רשימות על קטעים מגניזת קהיר וכתבי יד שראה בספריות בהם עבר, בעיקר בקיימברידג', אוקספורד, וספרייתו הפרטית – הוא אחד מהמקורות המרכזיים למידע על כתבי היד העבריים.[1]

קורות חיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו של אדלר, נתן מרקוס אדלר, היה הרב הראשי של האימפריה הבריטית.

אדלר הרבה לנסוע ובנה ספרייה גדולה מאוד, במיוחד של תעודות יהודיות עתיקות. אדלר היה בין הראשונים שחקרו את המסמכים שאוחסנו בגניזת קהיר. למעשה הוא היה האירופאי הראשון שנכנס אליה. בזמן ביקוריו בקהיר ב-1888 ו-1895 אסף אדלר והביא יותר מ-25,000 קטעי כתבי יד לאנגליה.

ב-1921 הוא פרסם קטלוג בשם Catalogue of Hebrew Manuscripts in the Collection of E. N. Adler בו הוא מתאר יותר מ-4,500 כתבי יד מהאוסף שלו. אדלר אסף יותר מ-30,000 ספרים מודפסים בנושאי יודאיקה. לרוע מזלו מעילה של שותף לעסקים הכריחה אותו למכור חלק ניכר מספרייתו, ביניהם את הגדת גרציאנו, לבית המדרש לרבנים באמריקה בניו יורק ולהיברו יוניון קולג' בסינסינטי ב-1923. יתר על כן, אדלר הסכים להוריש רכישות נוספות שלו לבית המדרש לרבנים באמריקה אחרי מותו.

בזמן ביקורו במצרים ב-1924 רכש אדלר כד, שהתגלה לא מכבר, שהכיל את הארכיון של שכיר החרב המצרי הורוס בנו של נחוטס (145–88 לפנה"ס) וכתב עליו בספר The Adler Papyri.

אדלר פרסם ספרים רבים על מסעותיו ועל האוספים הגדולים שלו. בין השאר:

  • About Hebrew Manuscript, 1905
  • A Gazetteer of Hebrew Printing, 1917
  • Jews in Many Lands, 1905
  • Auto de Fe and Jew, 1908
  • History of the Jews of London, 1930
  • Jewish Travellers, 1930

וכן מאמרים על השומרונים ועל ההיסטוריה של היהודים במצרים ובפרס.

יחסו לציונות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלקן אדלר היה מאוד פעיל בענייני הקהילה היהודית-אנגלית, במיוחד בנושאי חינוך והיה ציוני נלהב. הוא היה בין החברים הראשונים של חובבי ציון באנגליה. ב1891 הוא היה סגן נשיא הוועידה הבינלאומית לשאלת רוסיה-יהודי, שהתקיימה בברלין. [2] בספטמבר 1900 הוא סייע לדוד ילין בעניין רכישת האדמה להקמת "בית הספרים" שהיה הבסיס לספריה הלאומית ואף נתן לו שני כתבי יד נדירים לאוסף המתגבש. [3]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ הספר ברישום כרטסת הספרייה הלאומית. ראו הקדמה לכרטסת זוסמן ובאתר כתיב של הספרייה הלאומית. מהדורה סרוקה של הקטלוג נמצאת באתר הנוצרי hathitrust (היש בלבי אמונה)
  2. ^ ADLER, ELKAN NATHAN - JewishEncyclopedia.com, jewishencyclopedia.com
  3. ^ דוד ילין, אגרות דוד ילין תרנ"ח – תרס"א - פרק 117, באתר benyehuda.org - פרויקט בן־יהודה
ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.