אל-חק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אל-חאק)
אל-חק
אל-חק - לוגו הארגון
מדינה מדינה פלסטינית עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון רמאללה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1979–הווה (כ־45 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.alhaq.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אל-חקערבית: الحق) הוא ארגון זכויות אדם פלסטיני עצמאי שהוקם בשנת 1979 ובסיסו ברמאללה. הארגון עוקב ומתעד הפרות של זכויות אדם שבוצעו על ידי הצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מוציא לאור דו"חות על ממצאיו, ומפיק מחקרים משפטיים מפורטים. הוא נמצא במעמד של יועץ מיוחד של המועצה הכלכלית-חברתית של האומות המאוחדות מאז 2000[1].

אל-חק מסונף לועדת המשפטנים הבין-לאומית שבסיסה בז'נבה והוא חבר בפדרציה הבין-לאומית לזכויות אדם, הקואליציה הבין-לאומית "הביטאט" (אנ') והארגון העולמי נגד עינויים. הוא גם חלק מהוועד הפועל של EuroMed Rights וועדת ההיגוי של רשת הארגונים הלא ממשלתיים הפלסטיניים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם בראמאללה, בשנת 1979, על ידי קבוצת עורכי דין ובראשם רג'א שחאדה, ששימש מנהלו במשך שנים רבות[2]. והוא היה ארגון זכויות האדם הפלסטיני הראשון, ואחד הראשונים בעולם הערבי. שמו המלא "אל-חק - החוק בשירות האדם".

בשנותיו הראשונות, אל-חק התמקד במידה רבה בניתוח מעמדה המשפטי של ישראל כמעצמה כובשת בשטחים הפלסטיניים, כולל הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה, כמו גם את המנגנון המשפטי שהוקם על ידי הרשויות השלטוניות שלה בשטחים. אל-חק הפיק מספר מחקרים מוקדמים שניסו ליישם את עקרונות המשפט ההומניטרי על הכיבוש הישראלי. אל-חק דיווח כי מחקרים אלו "היו חיוניים בעיצוב הדיון על החוקים והתקנות החלים בשטחים". בתקופה זו הקים אל-חק את יחידת הסיוע המשפטית שלו, בנוסף ליחידת המחקר המשפטי[2].

במהלך השנים הארגון פעל לקידום זכויות האדם ברשות הפלסטינית באמצעות עריכת מחקרים, מתן סיוע משפטי ותיעוד פגיעות בזכויות אדם. עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה בדצמבר 1987, חמישה מעובדי השטח שלו נעצרו במעצר מנהלי.

בשנת 1996 האשים אל-חק את המשטרה הפלסטינית בעינוי למוות של מחמוד אל-ג'מיל, חבר בארגון "נצי הפת"ח" שהיה כלוא בכלא שכם[3].

משנת 2006 משמש שעואן ג'בארין כמנכ"ל הארגון.

פרסים והוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1989 זכה הארגון בפרס קרטר-מניל לזכויות האדם[4].

ב-2009 זכה הארגון יחד עם בצלם בפרס גזן ההולנדי[5].

בדצמבר 2018, יובל ה-70 להכרזת זכויות האדם, קיבל הארגון את הפרס הלאומי של צרפת לזכויות האדם[6]. את הפרס המוענק בידי ראש ממשלת צרפת, חולק אל-חק עם ארבעה ארגוני זכויות אדם נוספים ובהם "בצלם"[7].

הכרזה בישראל כארגון טרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 באוקטובר 2021 הכריז שר הביטחון בני גנץ על הארגון כארגון טרור, לצד חמישה ארגוני חברה אזרחית נוספים[8]. לדבריו, פעילי החזית העממית לשחרור פלסטין הועסקו בארגונים בתפקידי שטח וניהול, והסתירו את שיוכם לארגון החזית העממית[9]. ההחלטה התקבלה לאחר פעילות משותפת של השב"כ והמטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור, ואושרה על-ידי גורמים משפטיים של ממשלת ישראל. בתגובה, ארגוני זכויות האזרח אמנסטי אינטרנשיונל ו-Human Rights Watch טענו כי ההחלטה היא "מזעזעת ובלתי הוגנת"[10]. חלק מדינות "האיחוד האירופי" קיבלו ראיות מידי ממשלת ישראל, אך הן דחו את הטענה שאל-חק ויתר הארגונים קשורים לטרור, והודיעו כי ימשיכו לתמוך בארגון[11]. באוגוסט 2022 הודיע גם ה-CIA כי בבחינה של חומר הראיות שהתקבל מישראל לא נמצאו כל ראיות הקושרות את הארגון לפעילות טרור[12].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Lynn Welchman, Al-Haq - A Global History of the First Palestinian Human Rights Organization ,University of California Press, 2021

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "United Nations Civil Society Participation – Apply for Consultative Status". esango.un.org.
 2. ^ 1 2 דני רובינשטיין, הדרך השלישית של רג'א שחאדה, דבר, 17 בדצמבר 1982
 3. ^ By Storer H. Rowley וTribune Staff Writer, IN WEST BANK, GRUMBLINGS AGAINST ARAFAT GROW, ‏ביולי 1996
 4. ^ אמנון לוי, "ישראל מבצעת פשעים כנגד זכויות האדם", חדשות, 10 בדצמבר 1989
 5. ^ עקיבא אלדר, מנכ"ל ארגון זכויות האדם הפלסטיני לא יכול לצאת מהגדה לקבל פרס בהולנד, באתר הארץ, 5 במרץ 2009
 6. ^ Palmarés du Prix des droits de l'homme 2018, L'institution française de protection et promotion des droits de l'Homme
 7. ^ איתמר אייכנר, צרפת תעניק פרס לארגון "בצלם" ולמקבילו הפלסטיני, באתר ynet, 5 בדצמבר 2018
 8. ^ צו המאבק בטרור (הכרזה שחבר בני אדם הוא ארגון טרור) (תיקון), התשפ"ב-2021, ילקוט הפרסומים 9693, 21 באוקטובר 2021
 9. ^ יואב זיתון, עינב חלבי, שישה ארגונים מהחזית העממית הוכרזו כארגוני טרור: "שיוכם הוסתר מסיבות ביטחוניות", באתר ynet, 22 באוקטובר 2021
 10. ^ אתר למנויים בלבד הגר שיזף, יהונתן ליס ובן סמואלס, גנץ הכריז על 6 ארגוני חברה אזרחית בגדה ארגוני טרור; ארה"ב דורשת הבהרות, באתר הארץ, 22 באוקטובר 2021
 11. ^ אורן זיו, האירופאים דוחים רשמית את טענות ישראל לגבי הארגונים הפלסטינים, באתר "שיחה מקומית", 12 ביולי 2022
 12. ^ סוכנויות הידיעות‏, "ה-CIA לא מצא ראיות לכך שהארגונים הפלסטיניים הם ארגוני טרור", באתר וואלה!‏, 22 באוגוסט 2022