אמהות פלסה דה מאז'ו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המטפחת הלבנה, סמלן של האמהות, מצויר על רצפת כיכר דה מאז'ו

האמהות מכיכר דה מאז'וספרדית: Madres de Plaza de Mayo) הוא שמו של ארגון אמהות ארגנטינאיות שילדיהן נעלמו במהלך המלחמה המלוכלכת, בתקופת שלטונה של החונטה הצבאית במדינה, בין 1976 ל-1983.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-30 באפריל 1977 נאספו 14 נשים בפלסה דה מאז'ו, מול משכן נשיאי ארגנטינה, הקאסה רוסאדה, במחאה על כך שבניהן נעלמו במהלך החודשים הקודמים, מבלי שקיבלו מידע אודות גורלם. הדבר נעשה בניגוד להוראות המשטרה, שאסרו על התקהלויות של למעלה מ-3 בני אדם. העיתונות לא הורשתה לסקר את ההפגנה, אך השמועה על קיומה עברה מפה לאוזן, ובשבוע שלאחר מכן הצטרפו להפגנה אמהות נוספות. בשבוע השלישי, החליטו האמהות על קיום עצרת מחאה מדי יום חמישי בין 15:30 ל-16:00. בעצרות שקיימו, עמדו בתחילה דוממות, ובעצרות הבאות החלו לצעוד, בשקט, סביב פסל ה-Pirámide de Mayo שבמרכז הכיכר, המהווה סמל לחירות. בהמשך, החלו הנשים ללבוש מטפחות לבנות, העשויות מבד ששימש בעבר לחיתולי תינוקות, כסמל לנעלמים. מטפחות אלה היו לסמלן מאז.

בין ה-10 ל-12 בדצמבר אותה שנה נחטפו והועלמו גם שלוש ממייסדות הארגון, אסתר בז'סטרינו, אסוסנה ויז'פלור ומריה פונסה דה ביאנקו. השלטונות קיוו בדרך זו להביא להפסקת פעילות הארגון, אך היא נמשכה כסדרה גם לאחר מכן. בראשית שנות ה-80 השתתפו בעצרות מדי יום חמישי בין 300 ל-400 אמהות.

במהלך מונדיאל 1978 שנערך בארגנטינה, ביקרו במדינה עיתונאים זרים רבים. כמה מהם ראיינו את האמהות, וסיפורן נחשף בעולם. בעקבות חשיפה זו, הן יצאו בשנים שלאחר מכן למדינות אירופה ולארצות הברית, כדי לקדם את מטרותיהן. חלק מהנסיעות מומנו בידי אמנסטי. בהולנד הוקם ארגון אמהות שסייע להן כלכלית, בין היתר ברכישת מבנים לשם הקמת סניפים.

ב-1983 הגיע שלטון החונטה הצבאית לקצו, ובבחירות הדמוקרטיות שנערכו במדינה נבחר ראול אלפונסין. האמהות, שקיוו שכעת יוכלו לראות את ילדיהן, ואם מתו, יוכלו לפחות לגלות מה עלה בגורלם, נכזבו. לאחר פגישה שנערכה עם אלפונסין ב-24 ביוני, ושהסתיימה ללא תוצאות, סירבו כמה מהן לפנות את הבניין, והן נותרו בו למשך כמה ימים.

האמהות בפגישה עם נשיא ארגנטינה, נסטור קירשנר, ב-2005

ב-1986 חל פילוג בתנועה. הפלג העיקרי, ה-Asociación de Madres de Plaza de Mayo ("אגודת אמהות פלסה דה מאז'ו"), המשיך במצעדי המחאה בכיכר מדי יום חמישי, בדרישה שהממשלה תפעל למציאת הנעלמים, ולנטילת אחריות למעשים שנעשו. הפלג השני, ה-Madres de Plaza de Mayo Línea Fundadora ("אמהות פלסה דה מאז'ו - שורת המייסדות"), הקדיש את מרצו לקידום חקיקה והעמדה לדין של אנשי הצבא שהיו אחראים להיעלמויות.

ב-1992 הוענק לאגודת האמהות פרס סחרוב לחופש המחשבה, וב-1999 זכו בפרס האו"ם לחינוך לשלום.

ב-26 בינואר 2006, במהלך כהונתו של נסטור קירשנר כנשיא ארגנטינה, הודיעה יו"ר אגודת האמהות, אבה דה בונפיני כי "אין להן עוד אויב בממשלה", וכי הפגנות המחאה ייפסקו. יחד עם זאת, המשיכו המצעדים מדי יום חמישי, כמצעדים לזכרם של הנעלמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]