אמזון אקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אמזון אקו
Amazon Echo
הדור הראשון של מוצר אמזון אקו
הדור הראשון של מוצר אמזון אקו
מידע כללי
סוג רמקולים חכמים
מפתח אמזון
יצרן אמזון
תאריך הפצה 6 בנובמבר 2014
מידע טכני
מערכת הפעלה Fire OS
מידות
האתר הרשמי

Amazon Echo (ידוע גם בקיצור Echo וכן בשם Alexa) הוא מותג רמקולים חכמים שמפותח על ידי חברת אמזון. מכשירי Echo כוללים בתוכם סייענית קולית וירטואלית בשם אמזון אלכסה, שמגיבה לקול המשתמשים כשהם קוראים בשמה. התכונות המרכזיות של המכשירים בקו אמזון אקו כוללים אינטראקציות קוליות, ניגון מוזיקה, תזכורות קוליות, השמעת הסכתים (פודקאסטים) וספרים קוליים ועדכון המשתמשים במידע בזמן אמת כמו מזג אוויר ומצב התנועה. כמו כן ניתן להשתמש במכשירים אלו כבסיס למערכת בית חכם ולהפעלת מכשירים חכמים.

הדור הראשון של המוצר הראשון בסדרת אמזון אקו הושק בתחילה לחברי מועדון אמזון פריים בארצות הברית אך ב-23 ביוני 2015 הפך המוצר לזמין לכלל הציבור[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העבודה על אמזון אקו החלה בשנת 2011 תחת שם הקוד "פרויקט D". הוא נקרא כך לאחר שפרויקט הקינדל נקרא "פרויקט A", ה-Fire Phone, טלפון חכם מבית אמזון, היה "פרויקט B". "פרויקט C" היה בתחילה אמזון אקו והופסק, ולא ידוע במה הוא עסק במדויק. בתחילה יועד המכשיר להיות רמקול חכם בלבד ובהמשך הפך גם למרכז בית חכם. זה קרה לאחר שהסייענית האישית, אלכסה, השתפרה והחלה לשלוט במכשירים חכמים.

מאז יציאת המוצר הראשון לשוק, הוציאה אמזון מספר רב של מכשירים נוספים תחת קו מוצרים זה.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב ברירת מחדל, המכשיר מאזין כל העת לסביבה וממתין לשמיעת המילה שמעירה אותו, אשר היא לרוב "אלכסה". למשתמש ניתנת האפשרות לכבות את המיקרופונים על ידי לחיצה על כפתור ה-Mute[2].

מכשירי אקו דורשים חיבור רשת כדי לעבוד, מאחר שיכולת הזיהוי והעיבוד הקולי מבוססת על שירותי האינטרנט של אמזון. עוד נדרש חשבון אמזון ובלעדיו לא ניתן להפעיל את המכשיר.

שירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשירי אקו מציעים עדכוני מזג אוויר וחדשות ממגוון מקורות שתומכים, וכן להזרים מוזיקה משירותי מוזיקה שונים[3][4]. מעבר לכך המכשיר יכול להשמיע שעונים מעוררים, טיימרים, רשימות קניות ולקרוא ערכי ויקיפדיה. הוא גם יכול לגשת ליומן של המשתמש ולקרוא עבורו את האירועים המתוכננים עבורו.

נוסף על כך, קיימת האפשרות להוריד "כישורים" למכשיר דרך Alexa Skills Kit. אלו אפליקציות צד-שלישי שמרחיבות את יכולות המכשיר. כך ניתן להוריד כישורים שמאפשרים להזמין מונית, להזמין פיצה או להשמיע רדיו. כמו כן ישנם כישורים המאפשרים למכשיר לשחק עם המשתמש, כמו משחקי טריוויה.

שירות קולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

השירות הקולי של אמזון (AVS) מאפשר למפתחים לחבר מכשירים נוספים שלהם מיקרופון ורמקול. השירות מאפשר זיהוי דיבור וקליטת הוראות[5].

עדכוני תוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לכל המכשירים המריצים את אלכסה, גם במקרה של אמזון אקו השימושיות שלהם משתפרת מעת לעת עם עדכוני תוכנה שמוציאה אמזון. גרסות חדשות מגיעות למכשירים באופן מתגלגל, כך שיכולים לעבור כמה ימים עד שיתקבל עדכון תוכנה במכשיר מסוים. מאחר שחלק גדול מהיכולות של אלכסה נמצא בענן, ניתן לבצע שיפורים משמעותיים ללא עדכון גרסה אצל משתמשי הקצה. לדוגמה, באפריל 2015 נוספה האפשרות לקרוא תוצאות ספורט חיות ללא צורך בעדכון תוכנה[6].

בית חכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשירי אמזון אקו יכולים להתחבר למכשירי בית חכם תומכים. תרמוסטטים, מנורות, שקעים, מכשירי אדים, דלתות ומנעולים, מצלמות, טלוויזיות, מיקרוגלים ועוד, יכולים להתחבר לאמזון אקו ולהישלט על ידי מכשיר אחד המרכז הכל. המשתמש יכול להיעזר באלכסה כדי להפעיל מכשירים מסוימים או לכבותם או לשנות את אופן פעולתם. לדוגמה, המשתמש יכול להורות לאלכסה להפעיל את המיקרוגל למשך שלוש דקות. עוד אפשר ליצור "שגרות" (Routines). לדוגמה, להורות למנורה מסוימת להידלק שלוש פעמים בשבוע בשעה 18:00.

פגיעה בפרטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים חששות באשר לפגיעה בפרטיות המשתמשים בשל הגישה של מכשירי אקו לשיחות פרטיות בבית או לאירועים לא-מילוליים אחרים שיכולים לאפשר למכשיר לזהות מי נמצא בבית על סמך קולות כמו צעדים או תוכניות רדיו/טלוויזיה[7][8]. אמזון הגיבה לטענות אלו בהסבר כי מכשירי אקו מקליטים את הנאמר רק כאשר "מילת ההתעוררות" מזוהה, אם כי המכשיר יכול לשלוח הקלטות בכל עת[9].

מכשירי אקו משתמשים בין היתר גם במיקום המשתמש, כדי שאמזון ואפליקציות צד שלישי יוכלו להציג שירותים מבוססי מיקום וכן כדי להפעיל שירותים כמו אפליקציית המפות, Find Your Device ואחרים. לדוגמה, המכשיר יכול לענות למשתמש כשהוא שואל על מסעדות סמוכות. אמזון אוספת את המידע הזה בהתאם למדיניות הפרטיות שלה[10].

אמזון שומרת את ההקלטות של מכשירי האקו השונים שלאחר שמיעת "מילת ההתעוררות" ומעבירה אותן לגורמי אכיפת החוק כשנדרש ממנה[11]. אמזון מפרסת את המידע בנוגע למספר הבקשות האופציונליות שהיא מקבלת, הזימונים וחלק מהדרישות ללא צו שהיא מקבלת, וכן את המידע אודות כמה בקשות לא חוקיות הוגשו אליה[12].

אקו כראיה פלילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך חקירת מקרה הרצח של ויקטור קולינס ב-22 בנובמבר 2015 בביתו של ג'יימס אנדרו בייטס בבונטוויל, ארקנסו, טענה המשטרה שהמידע המאוחסן במכשיר האקו הוא ראיה, אולם באמזון סירבו לאפשר גישה למידע[13]. ויכוח זה נפתר לאחר שבייטס שחרר את המידע במכשיר[14].

מגבלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשירי אקו מאפשרים למשתמשים לרכוש מוצרים, אם כי ישנן קטגוריות בהן זה לא מתאפשר כמו ביגוד, נעליים, תכשיטים ושעונים[15].

מכשירי אקו סיפקו תגובות לא עקביות כשנשאלו שאלות נפוצות בהן המשתמשים ציפו לתשובות טובות יותר. זאת משום שלעיתים המכשיר מבלבל בין משמעויות שונות של מילים שנשמעות זהות.

מוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Echo[עריכת קוד מקור | עריכה]

Amazon Echo, המוצר הראשון שהציגה החברה בקו מוצרי האקו

הדור הראשון של רמקול אקו בגודל 9.25 אינץ' הוצג ב-6 בנובמבר 2014. על המכשיר היו שני כפתורים: כפתור פעולה להגדרת משתמשים חדשים וכפתור השתקה להפסקת ההקלטה על ידי המיקרופונים[16].

Echo Dot[עריכת קוד מקור | עריכה]

Echo Dot

במרץ 2016 חשפה אמזון את ה-Echo Dot הראשון בגודל של כדור הוקי קרח, שנועד להיות מחובר לרמקולים חיצוניים או לשימוש כחלופה לאקו הגדול יותר. מעבר לכך, למכשיר פונקציונליות זהות לאקו המקורי[17]. כמו כן, בניגוד לאקו המקורי, ניתן לחבר למכשיר סוללה חיצונית וכך לחסוך את החיבור לחשמל.

מאז יציאת המכשיר המקורי פורסמו עוד שלושה דורות של המכשיר, וכן ה-Echo Dot With Clock, מכשיר דומה ל-Echo Dot שלו תאורה ברמקולים המאפשרת לו להציג את השעה[18].

Amazon Tap[עריכת קוד מקור | עריכה]

רמקול Amazon Tap

Amazon Tap הוא גרסה מוקטנת של האקו המקורי ויכול לעשות את כל מה שהרמקול המקורי עושה. עם זאת, הוא מופעל על ידי סוללה, מה שמאפשר למשתמש למקמו בכל מקום[19]. עם זאת, בניגוד למכשירים אחרים, על המשתמש ללחוץ על כפתור ההקלטה כדי לדבר למכשיר. בעיה זו נפתרה עם עדכון תוכנה בפברואר 2017 שנתן למשתמש את האפשרות לומר את מילת ההתעוררות בלבד כדי להעיר את המכשיר. ייצור מכשיר זה הופסק על ידי אמזון.

Echo Look[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2017 הוצג ה-Echo Look כמצלמה ובה אלכסה מובנית. המכשיר יכול לצלם ולהקליט, לספק המלצות מבוססות בינה מלאכותית ולהשתמש בכל התכונות שמציעים יתר מכשירי ה-Echo[20]. הוא מציע צילום סרטוני 360 מעלות ועצות אופנה על סמך בינה מלאכותית. בנוסף, הוא עוזר למשתמשים לדרג את התלבושות שלהם[21].

Echo Show[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2017 הציגה אמזון את ה-Echo Show שמציע מסך LCD בגודל 7 אינץ'. המכשיר יכול לשמש להצגת מדיה, עריכת שיחות וידאו (ממוקמת בו מצלמת 5 מגה פיקסל) וכן שימושים אחרים[22]. הדור השני של המוצר הוצג ב-20 בספטמבר 2018.

Echo Spot[עריכת קוד מקור | עריכה]

Echo Spot

אמזון הציגה את מכשיר ה-Echo Spot ב-27 בספטמבר 2017, מכשיר בעל צורה מעוגלת ובעל היכולות של ה-Echo Show. למכשיר מסך מעוגל בגודל 2.5 אינץ' ומצלמה. באוקטובר 2019 הפסיקה אמזון את מכירת המכשיר[23].

Echo Plus[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-Echo Plus של אמזון הוצג ב-27 בספטמבר 2017. הוא חולק קווי דמיון עם רמקול האקו הראשון, אך משמש בעיקר כרכז בית חכם. הוא משלב בתוכו מיקרופונים וביטול רעשים. בספטמבר 2018 הוצג הדור השני של Echo Plus. הוא כולל כיסוי בד וחיישן טמפרטורה מובנה[24].

מכשירים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Echo Input – מכשיר קלט של אלכסה, באמצעותו המשתמש יכול לתת פקודות[25]. המכשיר חייב להיות מחובר לרמקולים חיצוניים, מאחר שהוא לא כולל בתוכו רמקולים.
 • Echo Auto – בספטמבר 2018 השיקה אמזון את ה-Echo Auto המיועד למכוניות. המכשיר מתחבר לטלפון של המשתמש על ידי בלוטות' ומאפשר שימוש באלכסה[26].
 • Echo Link ו-Echo Link Amp – מכשיר מתקדם יותר של רמקול אקו הראשון, אך עם יציאות נוספות וכפתורי ווליום. המכשיר יכול להתחבר להתקנים נוספים. ל-Echo Link Amp יש אותם כפתורים כמו הדגם הבסיסי יותר, אך הוא מגיע עם מגבר.
 • Echo Wall Clock – שעון קיר חכם המאפשר להציג טיימרים שנקבעו במכשירי אקו אחרים.
 • Echo Flex – רמקול קטן שניתן לחבר לשקע החשמל ולדבר באמצעותו עם אלכסה.

מחשוב לביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Echo Buds – אוזניות אלחוטיות, בדומה לדגמים אחרים בשוק. ניתן להשתמש בהן כדי לדבר עם הסייענית הווירטואלית אלכסה, כמו גם Google Assistant ו-Siri.
 • Echo Loopטבעת חכמה מטיטניום. מאפשרת לדבר בכל עת עם אלכסה.
 • Echo Franes – משקפיים בהן מוטמעים מיקרופונים ורמקולים שמאפשרים לשוחח עם אלכסה.

זמינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לאוקטובר 2021 ניתן לרכוש חלק מהמוצרים או את כולם ב-71 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם[27].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמזון אקו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Amazon Echo is now available for everyone to buy for $179.99, shipments start on July 14, JOHN CALLAHAM, 23 ביוני 2015
 2. ^ Amazon Unveils a Listening, Talking, Music-Playing Speaker for Your Home, Brad Stone, Spencer Soper, בלומברג, 6 בנובמבר 2014
 3. ^ How do I make Alexa play exactly the music I want?, Tim Dranton, The Big Tech Question, 14 ביולי 2017
 4. ^ Amazon Echo, אמזון
 5. ^ Alexa Voice Service Overview (v20160207) Alexa Voice Service, Amazon Alexa
 6. ^ Amazon’s Echo smart speaker now supports Pandora, adds MLS and MLB sports scores, Digital Trends, 6 באפריל 2015
 7. ^ Amazon announces Echo, a $199 voice-driven home assistant, Sam Machkovech, ars technica
 8. ^ private is Amazon Echo? 07354486/, Chris Davies, Slash Gear
 9. ^ עמית לגו‏, אמזון מסתבכת: העוזרת הווירטואלית הקליטה שיחה והפיצה אותה, באתר וואלה!‏, 28 במאי 2018
 10. ^ Amazon Privacy Notice, אמזון.קום
 11. ^ ynet, אמזון: ל"אלכסה" יש הזכות לשמור על שתיקה, באתר ynet, 27 בפברואר 2017
 12. ^ Amazon now an open book on search warrants and subpoenas, Peter Sayer, Network World, 15 ביוני 2015
 13. ^ המשטרה רוצה ‘לחקור’ את הרמקול החכם של אמזון במשפט רצח, יניב אביטל, גיקטיים, 29 בדצמבר 2016
 14. ^ Suspect OKs Amazon to hand over Echo recordings in murder case, CNN, 26 באפריל 2017
 15. ^ You can now ask Alexa to order millions of products on Amazon, קרל ג'ונסון, venturebeat, 1 ביולי 2016
 16. ^ Amazon Echo Review: I Just Spoke to the Future And It Listened, מריו אגילר, GIZMODO, 25 ביוני 2015
 17. ^ Amazon Echo's Brain Is Finally in Gadgets I Actually Want to Use, שריל אדי, GISMODO, 3 במרץ 2016
 18. ^ Amazon Echo Dot with Clock review: The display—limited as it is—justifies the $10 upcharge, מייקל בראון, TechHive, 13 בדצמבר 2019
 19. ^ Review: The Amazon Tap Will Leave You Wanting More, TIME, 4 באפריל 2016
 20. ^ Amazon's new Echo device is a hands-free camera that helps you decide what to wear, ביזנס אינסיידר
 21. ^ Amazon's ‘Echo Look’ Could Snoop a Lot More Than Just Your Clothes, Wired, 20 באפריל 2017
 22. ^ LCD-Equipped Echo Show Debuts On Amazon, Pre-Order For $230, דומיניק בוזניאק, Android Headlines, 9 במאי 2017
 23. ^ Hugh Langley, Amazon's smart alarm clock, the Echo Spot, has been discontinued, the-ambient.com, ‏14 באוקטובר 2019
 24. ^ Amazon announces updated Echo Dot, Echo Plus and all new Echo Sub, Chronicle, 21 בספטמבר 2018
 25. ^ Amazon Echo Input is a tiny $35 Dot for your own speakers, דייוויד קצמאייר, cnet, 20 בספטמבר 2018
 26. ^ אמזון מציגה: מקלט טלוויזיה, שעון קיר, שקעים חכמים ומיקרוגל – כולם מבוססי אלכסה, אלדד מטמון, The Verifier, 21 בספטמבר 2018
 27. ^ Supported Alexa Features by Country for "International Version" Echo Devices, אמזון.קום