אמילי המוזרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אמילי המוזרה דמות אנטי-גיבורה מבית "קוסמיק דברי" (.Cosmic Debris Inc).

אמילי היא בת 13 נצחית, מיזנתרופית. היא מתרחקת מאנשים, מרחיקה אותם ממנה ושלמה עם המצב הזה. חבריה הם ארבעה חתולים והצל שמטילה דמותה הוא צל בדמות חתול שחור.

כנראה שהשם אמילי ניתן לדמות באופן ציני כיוון שזהו השם הפופולרי ביותר שניתן לילדות אמריקאיות בשנים האחרונות.

לדמות נלווה מגוון של מוצרים הנושאים את שם המותג, הדמות ואמרה סרקסטית מפיה (כגון: "Wish you weren't here"). כמו כן נפתחו ברחבי העולם מספר חנויות מיוחדות למוצרי "אמילי".

הספרון הראשון בסדרה ראה אור בעברית בהוצאת כנרת, בתרגומם של נעמי ודני סנדרסון.

אולפני פוקס (Fox) הודיעו כי יסייעו בהפקת סרט קולנוע מצויר המבוסס על "אמילי המוזרה".

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמילי נולדה בשנת 1992 במוחו של רוב רגר (Rob Reger), גולש סקייטבורד מסנטה קרוז, קליפורניה. יחד עם חברו, נהג המרוצים מאט ריד, הם יצרו קו לבוש אופנתי תחת שם המותג "קוסמיק דברי". אמילי הייתה הקמע ומקדם המכירות של העסק החדש. השניים הדפיסו אותה על מדבקות שחולקו חינם באירועי רוק ובחנויות מוזיקה וסקייטבורד. אמילי נולדה כגימיק שיווקי וזו נותרה המטרה המוצהרת של "קוסמיק דברי" – "להפציץ" את העולם במוצרי החברה. רק אחר-כך הצטרפו אנשים נוספים תחת שם המותג והדמות קיבלה חיים, נפח וכמה ספרונים. על איור הדמות חתום באז פארקר אך כיום הוא נעזר בצוות מאיירים.

מיסת'רי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהיגת חבורת החתולים. נולדה ב-13 במאי, לא ידוע באיזו שנה. החתולה הקרובה ביותר לאמילי. במקור חתולת רחוב בעלת יללה מקפיאה. נציגת הדור-הישן.

מיילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאון יצירתי, החתול המהיר ביותר בשכונה, בעל כושר ביצוע ויכולת אלתור. נולד ב-13 באפריל בליל סערה וירח מלא.

סאבאת'[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצעיר בחבורה. נציג הדור-החדש. מחפש צרות ומוצא אותן. נולד ב-3 בדצמבר, יום הולדתו של הרוקיסט אוזי אוסבורן, מנהיג להקת "שבת שחורה" (Black Sabbath).

ני-צ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחבולן. נולד ב-25 באוגוסט, תאריך מותו של הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה (1900). ניהיליסט, פורץ מנעולים מוכשר. בעל שש אצבעות בכל כף.

סוד הצלחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל מה שקשור באמילי הוא מוזר. התמונות שהיא מציגה באתר הבית הן מוזרות וסתמיות. המשחקים המקוונים באתר הם ביזאריים. אמילי היא אנטי-קוּל ואינה נשמעת לשום מוסכמה או קוד מוסרי פרט לאלו שקבעה לעצמה. בלשונה היא הופכת ביטויים שגורים על פניהם ומצליחה להפיק מהם פנינים שנונות. בניגוד לגיבורי תרבות כמו סופרמן, בארבי ובראץ המייצגים קוּליות, שלמות וכוחות אינסופיים ועל-אנושיים (ומתמודדים נגד כוחות רשע חיצוניים להם), אמילי נותנת לגיטימציה דווקא לתחושות רעות ומחשבות אפלות, שהן בלאו הכי חלק מחיינו. בניגוד לאנשים רבים המשקיעים אנרגיה רבה בלהתאים עצמם לנורמה, להיות פופולריים ומצליחים על-פי אמות המידה של החברה ולעסוק ב"מה חושבים עלי?" וב"מה יחשבו עלי אם.." לאמילי פשוט לא אכפת. בניגוד לאמירות חבוטות כמו "מה נשמע?", כאשר לרוב האדם האומר אותן אינו מצפה לתשובה ואם תגיע תשובה אז הוא מקווה כי היא תהיה קצרה וחיובית כי אין לו פנאי, יש לו מספיק צרות משלו והוא לא פסיכולוג של אף אחד, אז בניגוד לזה אמילי פשוט אומרת "עוף מכאן!" (!Get lost) לכל מי שנקרה בדרכה (ובמשמעות נוספת "תאבד את עצמך").
בניגוד לערכים המקובלים קוסמיק דברי מתרברבים ברצונם להתעשר, שהרי אם הייתה ניתנת הבחירה רוב האנשים היו מעדיפים פרסום, כבוד ועושר על-פני שלום עולמי.
אמילי במידה מסוימת מייצגת את איך שאולי היינו רוצים להתנהג ולא בטוח שאנו יכולים להתנהג כך בחברה. דמותה נותנת דרור ליצר הפראי שבתוכנו, האיד. הנצחת הדכדוך, הארוגנטיות, השעמום וחוסר הטעם הופכת באמצעות אמילי למקור להזדהות, שעשוע ואומנות של ממש. אמילי מעודדת את הצורכים והקוראים להשלים עם הייחוד שלהם ולתת ביטוי ל"מוזרות" שלהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]