אמנת וינה בדבר דיני אמנות, 1969

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המדינות שאשררו את האמנה

אמנת וינה בדבר דיני אמנות, המכונה גם אמנת האמנות, התקבלה ב-22 במאי 1969. האמנה קובעת את הכללים להתקשרות באמנות, יציאה מהן, תיקונן ועוד. היא כוללת כללים שהיו חלק מהמשפט הבינלאומי המנהגי עוד לפני אימוצה, וכן הוראות שהיו חדשות ב-1969.

האמנה נכנסה לתוקף לאחר אשרורה על ידי שלושים וחמש מדינות ב-27 בינואר 1980. העבודה על ניסוח האמנה החלה על ידי נציבות החקיקה הבינלאומית (International Law Commission) של ארגון האו"ם בשנת 1949, והנציבות סיימה את עבודתה בשנת 1969 בדיון של האו"ם שנערך בשני מושבים בעיר וינה שבאוסטריה.

אף שרק 108 מדינות אשררו את האמנה עד היום (ישראל אינה נמנית עם המדינות שאשררו), רוב סעיפי האמנה הפכו למעשה למנהג בינלאומי המחייב את כל מדינות העולם.

האמנה חלה רק על אמנות בכתב שנכרתו בין מדינות, ואינה חלה על אמנות בין מדינות לבין ארגונים בינלאומיים או בין ארגונים בינלאומיים לבין עצמם. הכללים החלים על אמנות שארגונים בינלאומיים צד להם נקבעו באמנת וינה משנת 1986 בדבר אמנות בין מדינות לארגונים בינלאומיים ובין ארגונים בינלאומיים לבין עצמם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

נורמה קוגנטית במשפט הבין לאומי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Siegelprägungen 1643 BBB 4,3x4.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות והסכמים ובנושא האומות המאוחדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.