אמפורדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיקומו של חבל אמפורדה על מפת קטלוניה

אמפורדהקטלאנית: Empordà, בספרדית: Ampurdán) הוא חבל היסטורי (קומַרקה) בצפון-מזרחה של קטלוניה, בין מאסיב האלברים הגבארות. בימינו הוא חלק מהמחוז ז'רונה. בשנת 1936 חולק לשני אזורים: אמפורדה העליונה (Alt Empordà) ואמפורדה התחתונה (Baix Empordà).

השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם החבל בא מהיישוב אמפורייס, שמוצאו במושבה קדומה יוונית-רומית. המושבה נקראה "אמפוריון" (Eμποριον), לפי מילה יוונית שמשמעותה "שווקים, מחסנים".

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמפורדה גובל בצפון בחלק המזרחי ביותר של רכס הפירינאים, מעבר פרתוס ומאסיב האלברים. הגבול הצפוני מסתיים בים התיכון בכף קרס. בגבול הדרומי מתרומם מאסיב הגבארות המגיע לים התיכון בין הכפרים קסטל-פלטז'ה ד'ארו ופאלאמוס.

העיר העיקרית של אמפורדה היא פיגרס, מרכז כלכלי ומסחרי. היא בירת אמפורדה העליונה. בירת אמפורדה התחתונה היא ביסבל. הבירה ההיסטורית של החבל הייתה סנט מרטי ד'אמפורייס, אחר כך קסטליו ד'אמפורייס. לכן קראו לאזור "הרוזנות של אמפורייס". האזור התנגד זמן ממושך לרוזנות של ברצלונה ואחר כך לסיפוחו לכתר של אראגון. בתקופת ההתנגדות הזאת הוסטו מי הנחל טר ונבנתה טירת מונטגרי שנשארה לא מוגמרת.

אמפורדה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המישור של אמפורדה הוא נושא לפואמה מאת ז'ואן מראגל, של היצירה "האמפורדה הסדראנית" מאת אנריק מוררה אי ויאורה, כמו כן משך את עניין האומנים הסוריאליסטים, ביניהם סלבדור דאלי שצייר מספר ציורים בהשראתו.