אמריקאים ממוקפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אמריקאים ממוקפיםאנגלית: Hyphenated American) הוא כינוי שרווח בארצות הברית בין השנים 18901920 ככינוי גנאי לאמריקאים שלא נולדו בארצות הברית או שעיקר זהותם הייתה קשורה למדינת מוצא אחרת, וכן למיעוטים. החלק הראשון של הביטוי העיד על מוצאו או שיוכו של האדם ועל כך שזהותו התרבותית עדיין שונה והוא לא נטמע לחלוטין בתרבות השלטת בארצות הברית, וכן שהאדם שומר אמונים למדינת המוצא שלו (כך לדוגמה, לשחור קראו אפרו-אמריקאי, ליהודי קראו יהודי-אמריקאי, ליוצא איטליה קראו איטלקי-אמריקאי).

בתקופת מלחמת העולם הראשונה נעשה שימוש מזלזל במיקוף על מנת לקנטר אוכלוסיות שקראו לנייטרליות של ארצות הברית (גרמנים-אמריקאים, אירים-אמריקאים) ובעקיפין להחשידם באי-נאמנות או בנאמנות כפולה. הביטוי רווח עד היום, אולם איבד את משמעות הגנאי שלו ולרוב נכתב ללא המקף.

יחס היהודים-אמריקאים למיקוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית האוכלוסיות האמריקאיות הממוקפות משייכות עצמן בזיקה חזקה למקום מוצאם, ועם זאת מוחות בתוקף על היותן ממוקפות ומופרדות מזהותן האמריקאית. בהתבסס על מאמרו של הוראס מ. קאלן[1], היהודים-האמריקאים הם יוצאים מן הכלל ביחסם אל המיקוף, מכיוון שהם תופסים את תרבותם היהודית בנפרד מלאומיותם האמריקאית. משום היותם נרדפים בארצות האירופאיות, לרוב לא השתייכו היהודים באופן פוליטי ללאום מוצאם. היסטוריה הישרדותית זו הוביל לשמירה על לשונם ועל מסורתם הדתית, למרות התנאים המקשים. מחויבותם הלאומית היא אמריקאית לחלוטין והיותם ממוקפים היא ערך סנטימנטלי בלבד. היהודים, מודעים למורשתם העתיקה, משייכים עצמם ללאום האמריקאי המודרני ולא רואים סתירה בזהותם הכפולה. ייתכן שההבחנה בין התרבות הדתית והלאום מאפשרת את יחסם החיובי לקבלת שתי הזהויות הנפרדות, אך המאוחדות, בהתאם לתפקיד המקף.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kallen, Horace M., Nationality and the Hyphenated American, The Menorah Journal Volume 1, Number 2, 1.4.1915
USA-people-stub-icon.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמריקאים ובנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.